Με καταπληκτικό γκολ του Κυριακίδη η Νίκη έφερε 2-2 με τον Αλμωπό

Απέναντι στην πρώτη της ήττα με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο βρέθηκε η Νίκη, αλλά στο 77’ με φοβερό γκολ του Κυριακίδη ισοφάρισε σε 2-2. Οι «κυανόλευκοι» είχαν προηγηθεί με τον Δεληζήση (14’) και ο Αλμωπός είχε ανατρέψει προσωρινά το σκορ με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (29’ Σουλιώτης, 39’ Τσιμπούκας). Βροντερό «παρών» έδωσαν στην Αριδαία περίπου 300 φίλοι της βολιώτικης ομάδας.

Χωρίς τον τιμωρημένο Κάσσο και τους τραυματίες Γρομητσάρη, Μέτσε και Αναστασίου αγωνίστηκε η Νίκη. Ωστόσο η επιστροφή του Δεληζήση έδωσε τη δυνατότητα στον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να… ομαλοποιήσει την αμυντική γραμμή τοποθετώντας τους παίκτες στη φυσική τους θέση.

Το σύστημα ήταν 4-3-3 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Ανδρέου, Δεληζήση και Δημητρίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Παναγιωτίδης με εσωτερικούς μέσους τους Τσουκαλά και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Ροχάνο (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) και Σιαφά (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιώργος Τυριακίδης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Ντόκιτς, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Παρασκευάς (δεξιά), Μανωλάκης (αριστερά), Σουλιώτης και Τσιμπούκας (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ασλαμπάνογλου, Κέρθι (στον άξονα), Παπαδόπουλος και Πέττας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Έππα «δεκάρι» και τον Ρίβας σέντερ φορ.

Προηγήθηκε η Νίκη, αλλά βρέθηκε να χάνει
Δύο καλές φάσεις, μία για κάθε «μονομάχο», περιλάμβανε το πρώτο δεκάλεπτο της χθεσινής αναμέτρησης. Πρώτη χρονικά σημειώθηκε για τη Νίκη, όταν στο 6’ ο Μιράντα σέντραρε για τον Ροχάνο, που έστρωσε στον Σιαφά, αλλά εκείνος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 9’ ο Ρίβας πραγματοποίησε σέντρα και ο Παπαδόπουλος έπιασε κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 14’ η Νίκη ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Δεληζήσης από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Ντόκιτς, ο οποίος ήταν αδύνατον να αντιδράσει (0-1).

Η Νίκη έφτασε μια «ανάσα» από το δεύτερο τέρμα στο 18’. Ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ, από τα αριστερά αυτή τη φορά, οι αμυνόμενοι έδιωξαν προσωρινά και ο Παναγιωτίδης σούταρε. Η μπάλα κόντραρε και έφτασε πάλι στον ίδιο παίκτη, ο οποίος έβγαλε «γλυκιά» σέντρα. Ο Ροχάνο έπιασε κεφαλιά, όμως ο Ντόκιτς τού είπε «όχι» με αρκετή δόση τύχης, αφού η μπάλα βρήκε στο στήθος του και κατέληξε κόρνερ.

Στο 21’ ο Έππας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Μπάγιτς. Στο 28’ ο Έππας εκτέλεσε φάουλ, προκλήθηκε σύγχυση στα «κυανόλευκα» καρέ, με τον Δεληζήση να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Αλμωπός κέρδισε νέο φάουλ, το οποίο αυτή τη φορά αξιοποίησε στο έπακρο. Εκτελεστής ο Έππας, ο Τσιμπούκας έπιασε κεφαλιά που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σουλιώτης από κοντά με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν οφσάιντ στον σκόρερ, αλλά σημαιάκι δεν σηκώθηκε και το γκολ μέτρησε. Σημειώνεται ότι τη φάση ήλεγχε ο κ. Αναστασιάδης, για τον οποίο η Νίκη ζήτησε από την ΚΕΔ να τον αλλάξει, με ό,τι αυτό συνεπάγεται…

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ανασυντάχθηκε γρήγορα και είχε δύο καλές στιγμές σε ισάριθμα λεπτά. Στο 35’ κεφαλιά του Σιαφά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μιράντα κινήθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής και σούταρε πάνω από τα γκολπόστ.

Ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα η Νίκη συνελήφθη πάλι… κοιμώμενη στα μετόπισθεν και το πλήρωσε για δεύτερη φορά. Από εκτέλεση φάουλ η μπάλα αποκρούστηκε προσωρινά και κατευθύνθηκε στη δεξιά πλευρά. Εκεί βρισκόταν ο Τσιμπούκας, ο οποίος έπιασε «μονοκόμματο» σουτ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπάγιτς (2-1).

Η Νίκη λίγο έλειψε να ανταποδώσει άμεσα. Στο 43’ ο Δημητρίου μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έφερε την μπάλα στο δεξί προσποιούμενος ότι θα σεντράρει. Ωστόσο το σουτ, που επιχείρησε με το «κακό» του πόδι, έφυγε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.

Φοβερό γκολ από Κυριακίδη, τελικές…μηδέν ο Αλμωπός
Με μία αλλαγή άρχισε το β’ ημίχρονο η Νίκη, καθώς ο Μιλούνοβιτς αντικατέστησε τον Ροχάνο. Από την άλλη πλευρά οι προθέσεις του Αλμωπού έγιναν… σαφείς με το «καλημέρα», καθώς από το πρώτο πεντάλεπτο είχαν ήδη πέσει στο έδαφος δύο ποδοσφαιριστές του. Άλλωστε είναι ενδεικτικό ότι στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι δεν έκαναν ούτε μία τελική.

Ταυτόχρονα και τα ballboy έδιναν την μπάλα με μεγάλη καθυστέρηση υπό την ανοχή του κ. Σιντόρη. Στις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, ο ρέφερι από τη Θεσπρωτία «απάντησε» με κίτρινη κάρτα.

Οι «κυανόλευκοι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους. Στο 54’ ο Παναγιωτίδης έδωσε στον Μιράντα κι εκείνος σέντραρε για τον Σιαφά, που κέρδισε την κεφαλιά, με τον Ντόκιτς να μπλοκάρει σταθερά.

Βλέποντας το συγκρότημα της Αριδαίας να είναι «ταμπουρωμένο» στα καρέ του ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έκανε ακόμη πιο επιθετικό το σχήμα. Πιο συγκεκριμένα στο 56’ έριξε στη «μάχη» τον Τζιώρα αντί του Γαβριηλίδη, με το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-4-2 και τον νεοεισελθόντα να τοποθετείται στην κορυφή της επίθεσης στο πλευρό του Σιαφά.

Πλέον τα ballboy έγιναν… είδος προς εξαφάνιση και οι «κυανόλευκοι» ήταν υποχρεωμένοι να κυνηγούν την μπάλα και εκτός αγωνιστικού χώρου, προκειμένου να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος. Οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεση, αλλά αδυνατούσαν να βρουν τρόπο για να απειλήσουν άμεσα τον Ντόκιτς..

Στο 66’ ο Τσουκαλάς κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιράντα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Κυριακίδης μπήκε στη θέση του Δημητρίου και έπαιξε στον άξονα της μεσαίας γραμμής μετατοπίζοντας τον Παναγιωτίδη στο αριστερό άκρο της οπισθοφυλακής.

Στην προσπάθεια τους για την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι άφηναν κενούς χώρους πίσω και οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη παραλίγο να το εκμεταλλευτούν στο 70’. Ο Παπαδόπουλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και γύρισε για τον Μπρέγκνα (αντικατέστησε τον Ρίβας στο 67’). Για καλή τύχη της Νίκης ο Δεληζήσης βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και με «τακουνάκι» εμπόδισε την μπάλα να πάει στον επιθετικό του Αλμωπού.

Στο 73’ ο Μιράντα σέντραρε και ο Ανδρέου κέρδισε την κεφαλιά, όμως βρήκε πάλι σε ετοιμότητα τον Ντόκιτς. Η Νίκη έπαιξε τα… ρέστα της για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 77’. Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Αλμωπού, η μπάλα έφτασε στον Κυριακίδη, ο οποίος έξω από τη μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε «κεραυνό» που κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας (2-2).

Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και οπαδούς της Νίκης. Ωστόσο αμέσως μετά επικράτησε ένταση με φίλους του Αλμωπού, με τον Αλέξη Παπακωνσταντίνου σε ρόλο «πυροσβέστη» να καταφέρνει να ηρεμήσει τα πνεύματα.

Το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Πάντως η Νίκη θα μπορούσε να πάρει και το «τρίποντο». Στο 86’ο Μιράντα «χόρεψε» τρεις αντιπάλους και γύρισε για τον επερχόμενο Τζιώρα, ο οποίος σούταρε στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας).
Βοηθοί: Αναστασιάδης (Σερρών), Δανδανόπουλος (Ξάνθης).
4ος διαιτητής: Κεχαγιάς (Κοζάνης).
Κίτρινες: Έππας – Ανδρέου, Μιλούνοβιτς.
ΑΛΜΩΠΟΣ: Ντόκιτς, Παρασκευάς, Μανωλάκης, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Ασλαμπάνογλου, Κέρθι, Παπαδόπουλος, Πέττας (76’ Λεσάι), Έππας (88’ Πόποβιτς), Ρίβας (67’ Μπρέγκνα, 88’ Καρυπίδης).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου (67’ Κυριακίδης), Ανδρέου, Δεληζήσης, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς (87’ Κριμιτζάς), Γαβριηλίδης (56’ Τζιώρας), Ροχάνο (46’ Μιλούνοβιτς), Μιράντα, Σιαφά.

Εντυπωσιακή παρουσία 300 οπαδών της Νίκης
Σ’ ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι οι φίλοι της Νίκης ήταν εκεί για να της συμπαρασταθούν. Υπολογίζεται ότι περίπου 300 οπαδοί βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Αριδαίας και υποστήριξαν με σθένος τη βολιώτικη ομάδα.

φωτό: aridaia365.gr