Με αρκετά λάθη στην ανάπτυξη παρουσιάστηκε η Νίκη και έχασε 1-0 από τον Λεβαδειακό σε φιλικό παιχνίδι

Με αρκετά λάθη στην ανάπτυξη η Νίκη έχασε 1-0 από τον Λεβαδειακό σε φιλικό που έγινε στον Αλμυρό. Ο Στάικος Βεργέτης ξεκίνησε τον αγώνα με τους παίκτες που είχαν λιγότερα λεπτά συμμετοχής κόντρα στην ΑΕΛ θέλοντας να μοιράσει ισόποσα τον χρόνο σε όλους.
Ο Στάικος Βεργέτης έπραξε αυτό που είχε προαναγγείλει. Δηλαδή ξεκίνησε το χθεσινό φιλικό κυρίως με τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν για 30 περίπου λεπτά κόντρα στην ΑΕΛ, καθώς επιθυμεί να δώσει ίσο χρόνο σε όλους και να μην υπάρχει η παραμικρή επιβάρυνση για κανέναν.
Όσον αφορά στο βασικό σχήμα, εξαίρεση αποτέλεσαν ο Θωμάς Τσιμπούκας, ο οποίος έπαιξε δεξιός μπακ στο φιλικό της περασμένης Τετάρτης, ο Στέργιος Οικονομίκος και ο Σέρτζιο Γκονζάλες, που ξεκίνησαν τον αγώνα, όπως και την περασμένη Τετάρτη.

Ο 43χρονος προπονητής παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Παπαδόπουλος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Κάρδαρης (δεξιά), Πολίμος (αριστερά), Τσιμπούκας και Αργύρης (σέντερ μπακ). Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Μπιτσάκος με εσωτερικούς μέσους τους Ιμπάνιεζ και Σαλαμούρα (μέσα δεξιά και μέσα αριστερά αντίστοιχα), ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Οικονομίκος (δεξιά), Τσιώλης (αριστερά) και Γκονζάλες (κορυφή).
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο κύλησε στη μετριότητα. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε «μονομαχίες» στον χώρο της μεσαίας γραμμής χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικές.
Είναι χαρακτηριστικό πως σ’ αυτό το διάστημα το βολιώτικο συγκρότημα έφτασε κοντά στο γκολ μέσω… αντιπάλου. Πιο συγκεκριμένα ο Λιάγκας παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στο 25’ στέλνοντας την μπάλα κόρνερ, με τον Γκέκα να βρίσκεται αρκετά έξω από την εστία του.
Βέβαια ούτε και οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου έκαναν κάτι αξιόλογο στην επίθεση. Άξιο αναφοράς ήταν ένα σουτ του Νίκα που κόντραρε στον Αργύρη στο 5’ και ένα μακρινό βολέ του Κονέ που δεν βρήκε στόχο στο 29’.

Ο Ενόμο αποκρούει με κεφαλιά προ του Γκονζάλες

«Κεραυνός» από Συμελίδη στο β’, δύο μεγάλες ευκαιρίες η Νίκη
Με δύο νέα πρόσωπα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Νίκη. Πιο συγκεκριμένα ο Μπαλάφας πήρε τη θέση του Τσιμπούκα στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Αργύρη και ο Μέτσε μπήκε αντί του Οικονομίκου. Ο 25χρονος μέσος έπαιξε ως εσωτερικός χαφ και ο Σαλαμούρας πέρασε αριστερά ως εξτρέμ.
Πάντως μόλις 55 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της επανάληψης ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση του ματς. Ο νεοεισελθών Νίλι (αντικατέστησε τον Κονέ στο 46’) βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά ο νεαρός πορτιέρο μπλόκαρε το πλασέ του Ισπανού μέσου.
Στο 53’ οι Βοιωτοί κέρδισαν κόρνερ. Ο Νίλι το εκτέλεσε με μορφή πάσας προς τον Συμελίδη, ο οποίος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει στη δεξιά γωνιά του Παπαδόπουλου που ήταν αδύνατον να αντιδράσει.
Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο κ. Βεργέτης έριξε στον αγώνα τους Περιστερίδη, Αλιατίδη, Μπόσιο και Ντομίνγκεθ αντί των Παπαδόπουλου, Αργύρη, Μπιτσάκου και Ιμπάνιεζ αντίστοιχα. Το σύστημα παρέμεινε 4-3-3.

Στο 61’ βολέ του Μυτίδη πέρασε λίγο πάνω από τα γκολπόστ, ενώ στο 67’ ο Τζιώρας λίγο έλειψε να «πληγώσει» την πρώην ομάδα του. Ο έμπειρος σέντερ φορ (μπήκε ως αλλαγή στο 62’) έγινε κάτοχος της μπάλας όταν το σουτ του Γεράκιου κόντραρε σε αμυνόμενο, αλλά την έστειλε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Ενδιάμεσα (64’) η Νίκη δημιούργησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Μετά από οργανωμένη προσπάθεια ο Κάρδαρης από τα δεξιά γύρισε και ο Γκονζάλες σούταρε από τη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο και να απομακρύνεται.
Η βολιώτικη ομάδα «άγγιξε» την ισοφάριση και στο 79’. Ο Απ. Τσιώλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαλάφας έπιασε την κεφαλιά, με τους αμυνόμενους να διώχνουν πάνω στη γραμμή στερώντας έτσι το γκολ για τη Νίκη.

Από τον Κάρδαρη άρχισε μια ακόμη καλή προσπάθεια για τους «κυανόλευκους». Ήταν το 83’ όταν ο δεξιός μπακ της Νίκης σέντραρε, ο Ντομίνγκεθ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά δεν έκανε σωστά το κοντρόλ χάνοντας την μπάλα και μαζί και την ευκαιρία να απειλήσει. Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Τασιόπουλο.
ΝΙΚΗ: Παπαδόπουλος (60’ Περιστερίδης), Κάρδαρης, Πολίμος (64’ Θεοδωρόπουλος), Αργύρης (60’ Αλιατίδης), Τσιμπούκας (46’ Μπαλάφας), Μπιτσάκος (60’ Μπόσιο), Ιμπάνιεζ (60’ Ντομίνγκεθ), Σαλαμούρας, Οικονομίκος (46’ Μέτσε), Απ. Τσιώλης, Γκονζάλες.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Γκέκας (70’ Αγγελόπουλος), Ενόμο (62’ Γεράκιος), Βήχος (70’ Λ. Τσιώλης), Καραχάλιος (62’ Καραμπάς), Λιάγκας (70’ Κάκκο), Νίκας (70’ Πούλος), Παναγιώτου (70’ Μακρής), Συμελίδης (62’ Βαγγέλοφ), Κονέ (46’ Νίλι), Μυτίδης (62’ Τζιώρας), Μεχία (86’ Κυριαζής).

Κεντρική φωτό: Η βασική ενδεκάδα της Νίκης στο χθεσινό φιλικό