Άντεξε ένα ημίωρο ο Ολυμπιακός Βόλου – Ηττήθηκε με 4-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη σε φιλικό παιχνίδι

Ένα ημίωρο άντεξε ο Ολυμπιακός στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 4-0 από μια ομάδα που παίζει στη Σούπερ Λιγκ και η οποία σε μία εβδομάδα θα αρχίσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα.
Για τον Αστέρα το χθεσινό φιλικό αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε, ενόψει της αναμέτρησης της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό στην Τρίπολη (Κυριακή 23/9), ενώ για τον Ολυμπιακό ήταν ένα πολύ δυνατό φιλικό, με την ομάδα να μην έχει συμπληρώσει ούτε 20 μέρες προετοιμασίας.
Η ομάδα της Τρίπολης πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 33’ ο Άλβαρες έγραψε το 1-0, ενώ στο 37’ με πέναλτι ο Μπαράλες έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη ο Αλί Μπαμπά στο 51’ ανέβασε σε 3-0 το δείκτη του σκορ, ενώ στο 55’ ο Μπαράλες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Περικλής Αμανατίδης. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοφ, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε, όπως και στο φιλικό με τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, ο Σκοπελίτης. Ο Μπουτζίκος έπαιξε ως αριστερός μπακ. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Γιαννίτσης και Ρόκας. Στη μεσαία γραμμή, ως ανασταλτικοί μέσοι, ήταν οι Ριζογιάννης και Αγρόδημος. Στις δύο πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Κέρη και Κουτσιανικούλης, με τον Αργεντινό Ντα Κάμπο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Παπαδημητρίου.

Μισή ώρα ήταν ανταγωνιστικός
Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίωρο, διάστημα στο οποίο δεν επέτρεψαν τους παίκτες του Αστέρα να γίνουν απειλητικοί για το τέρμα του Ξενοδόχοφ. Έκλειναν σωστά τους χώρους, πίεζαν στη μεσαία γραμμή και σε γενικές γραμμές ήταν ανταγωνιστικοί, απέναντι σε μια ομάδα Σούπερ Λιγκ, η οποία είναι έτοιμη να ριχθεί στη «μάχη» του πρωταθλήματος.
Με την πάροδο του χρόνου, πάντως, οι παίκτες του Αστέρα άσκησαν μεγαλύτερη πίεση, είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αναζητώντας τον τρόπο να φτάσουν στο γκολ.
Από την πλευρά τους οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ακίνδυνοι επιθετικά, καθώς δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις σε θέση βολής.
Η πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 30’. Ο Κανελλόπουλος έκανε δυνατό σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Ξενοδόχοφ.
Στο 31’ ο Τιλίκας με κάθετη πάσα βρήκε τον Σίτο, αυτός έκανε το γύρισμα στη μεγάλη περιοχή και πριν προλάβει ο Μπαράλες να γίνει κάτοχος της μπάλας, απομάκρυναν οι αμυνόμενοι του Ολυμπιακού.

Ο Αστέρας κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή του στο 33’ και να ανοίξει το σκορ, με ένα γκολ που θα το χαρακτηρίζαμε τυχαίο. Ο Άλβαρες επιχείρησε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, χτύπησε στο δοκάρι του Ξενοδόχοφ και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 1-0. Μάλιστα, ο Άλβαρες δέχθηκε τα… πειράγματα των συμπαικτών του για το γκολ που πέτυχε.
Πολύ γρήγορα η ομάδα της Τρίπολης έφτασε στο 2-0. Στο 36’ ο Ρούμπεν Γκαρθία, προσπέρασε με ωραίες ντρίμπλες δύο αντιπάλους του, πάτησε περιοχή. ανατράπηκε από τον Ρόκα, κερδίζοντας πέναλτι. Ο Χερόνιμο Μπαράλες το εκτέλεσε στο 37’ αλά… Πανένκα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του Αστέρα.
Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Αστέρας έχασε καλή ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα. Ο Κανελλόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα, αλλά ο Αλί Μπαμπά, ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι στη θέση του τραυματία Σίτο, δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο γρήγορα γκολ στο β’ μέρος ο Αστέρας
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα πέτυχε άλλα δύο τέρματα, πριν συμπληρωθεί το 55ο λεπτό. Συγκεκριμένα, στο 51’ μετά από σέντρα του Μουνάφο, ο Αλί Μπαμπά με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Λαδά, γράφοντας το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 55’, ο Κώτσιρας έβγαλε για τον Αλάγκμπε, αυτός πάσαρε στον Μπαράλες και ο Αργεντινός φορ, με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τέταρτο της ομάδας του.

Γρήγορα άλλα δύο γκολ ο Αστέρας στο β’ μέρος
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Στο 51’ ο Μουνάφο έκανε ωραία σέντρα για τον Αλί Μπαμπά μέσα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ, γράφοντας το 3-0. Στο 55’ ο Κώτσιρας έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Αλάγκμπε, αυτός βρήκε ωραία τον Μπαράλες και ο Αργεντινός επιθετικό με πλασέ πέτυχε το 4-0 για τον Αστέρα (δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι).
Οι παίκτες του Αστέρα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να κυνηγούν το πέμπτο γκολ. Στο 75’ ο Ορόσκο έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού.
Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τους γηπεδούχους στο 78’. ο Αλί Μπαμπά βγήκε τετ α τετ με τον Λαδά, δίχως όμως να καταφέρει να νικήσει τον νεαρό τερματοφύλακα των «ερυθρολεύκων». Ένα λεπτό αργότερα ο Κώτσιρας επιχείρησε τη σέντρα και ο Μουνάφο με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία για γκολ, με το 4-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Ρούμπεν Γκαρθία, Άλβαρες, Πασαλίδης, Καστάνιο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος, Τιλίκα, Σίτο (41’ λ.τρ. Αλί Μπαμπά), Μπαράλες.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Χριστόπουλος, Κώτσιρας, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Τζίμας, Ορόσκο, Παπαδόπουλος, Τασουλής, Ντάνι Σουάρεθ, Μπελόκ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ (68’ Λαδάς, 87’ Κωνσταντίνου), Σκοπελίτης (79’ Μαρούδας), Μπουτζίκος (88’ Τσελεπίδης), Ρόκας, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης (46’ Παπακώστας), Αγρόδημος (88’ Κάβουρας), Κέρη, Κουτσιανικούλης (59’ Βασιλούδης), Ντα Κάμπο (59’ Κόλα), Παπαδημητρίου (46’ Γιαννιτσάνης).