Μακρής: Ο σχεδιασμός έγινε για να είμαστε πρωταθλητές

Αν θέλει ο Ολυμπιακός Βόλου να στεφθεί πρωταθλητής στο βόρειο όμιλο της Φούτμπολ Λιγκ θα πρέπει παιχνίδια, όπως αυτό με την Κοζάνη, να τα κερδίζει. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το χρέος τους, νίκησαν με 3-1 την ΑΕΠ Κοζάνης εκτός έδρας, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Το βολιώτικο συγκρότημα μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές φάσεις (είχε μία κλασική ευκαιρία με τον Τσαγκαλίδης στο 41’), λόγω και του ανέμου που ήταν ευνοϊκός για την Κοζάνη, βρήκε τον τρόπο στην επανάληψη να σημειώσει τρία γκολ.

Σ’ αυτό βοήθησε σημαντικά η παρουσία του Γεράσιμου Βουκελάτου, ο οποίος με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε τη θέση του Στάθη Βασιλούδη και έπαιξε στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, καθώς δημιούργησε το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού στο 50’, ενώ σημείωσε το δεύτερο τέρμα της ομάδας στο 60’. Γενικά ο νεαρός εξτρέμ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης του Ολυμπιακού.

Όπως, φυσικά και ο Ιάσων Παπαδημητρίου, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, το 1-0 στο 50’ και το 3-1 στο 74’. Το τέρμα της Κοζάνης πέτυχε ο Τρομπούκης στο 65’.

Ο τεχνικός διευθυντής της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Θωμάς Μακρής, ήταν αυτός που κοουτσάρισε από τον πάγκο την ομάδα, καθώς ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Στέφανος Ξηροφώτος, ήταν τιμωρημένος και έδινε οδηγίες έξω από τον αγωνιστικό χώρο (βρισκόταν πίσω από τον πάγκο του Ολυμπιακού).

Ο Θωμάς Μακρής στις δηλώσεις του για το παιχνίδι τόνισε τα εξής: «Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση της Κοζάνης για την υπέροχη φιλοξενία που επεφύλαξε στην ομάδα μας. Υποσχόμαστε και εμείς από την πλευρά μας να ανταποδώσουμε αυτή τη φιλοξενία στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στον Βόλο. Όσον αφορά το παιχνίδι, μετά την αγχωτική πρεμιέρα, που ήταν η ίδια για όλες τις ομάδες, ήρθαμε στην Κοζάνη με αποκλειστικό στόχο τη νίκη. Είμαστε υποχρεωμένοι αυτά τα παιχνίδια να τα «καθαρίζουμε». Βαδίζουμε βήμα-βήμα και έχουμε πει από την αρχή της χρονιάς, ότι όλα τα παιχνίδια, σ’ αυτό το δύσκολο και ιδιαίτερο πρωτάθλημα, είναι δύσκολα και χρειάζονται προσοχή. Είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα σε όλες τις ομάδες. Θα υπάρξουν τραυματισμοί και κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια.

Βέβαια, εμείς φροντίσαμε να κάνουμε τον σχεδιασμό και τον προγραμματισμό μας, έχουμε δημιουργήσει ένα μεγάλο ρόστερ και δεν επικεντρωνόμαστε σε κάποια συγκεκριμένα πρόσωπα. Μέσα από το σύνολο κοιτάζουμε να βρίσκουμε λύσεις για την ομάδα.

Αν αναλύσουμε το παιχνίδι, λόγω του αέρα που ήταν κόντρα σε μας, είχαμε μία δυσκολία στο πρώτο μέρος, όσον αφορά την ανάπτυξη της ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο ορθολογικά. Πιέσαμε τον αντίπαλο, τρέξαμε, κρατήσαμε περισσότερο την μπάλα στα πόδια μας και βγάλαμε τις φάσεις, τις οποίες μετουσιώσουμε σε γκολ.

Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Βόλου που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να έρθει το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Εύχομαι στην ομάδα της Κοζάνης καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Εμείς από την πλευρά μας οφείλουμε να αφήσουμε στην άκρη αυτό το παιχνίδι και τους πανηγυρισμούς και να κοιτάξουμε το ματς με τη Βέροια στην έδρα μας την ερχόμενη Κυριακή.

Ο σχεδιασμός έγινε για να είμαστε πρωταθλητές στη Φούτμπολ Λιγκ. Θα επιδιώξουμε να είμαστε στις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στη Σούπερ Λιγκ 2. Υπάρχουν δυσκολίες στο πρωτάθλημα και πολλές ομάδες θα βγουν λαβωμένες από αυτό. Θα έλεγα, πως είναι δύσκολη η επανεκκίνηση των ποδοσφαιριστών. Υπάρχει ένας και πλέον χρόνος αποχής γι’ αυτά τα παιδιά. Είναι τελείως διαφορετικό να κάνεις προπονήσεις, να παίζεις φιλικά ματς, από το να δίνεις επίσημα παιχνίδια. Οι απαιτήσεις εντός αγωνιστικού χώρου είναι τεράστιες. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Βόλου ανταποκρίνονται μέχρι σήμερα πολύ καλά και συνεχίζουμε την προσπάθεια. Ευελπιστώ, ότι στο τέλος εμείς θα είμαστε πρωταθλητές στον όμιλο».

Από την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΠ Κοζάνης, Ρόμαν Ναντβόρνικ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της μακεδονικής ομάδας, ανέφερε για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό: « Ο Ολυμπιακός Βόλου είναι μία πολύ καλή ομάδα. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος ο αντίπαλος ήταν πολύ πιο αποφασιστικός και οργανωμένος και Δίκαια πήρε τη νίκη. Δεχθήκαμε γρήγορα δύο γκολ, αντιδράσαμε, μειώσαμε το σκορ σε 2-1 και πιέσαμε, προκειμένου να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω. Δυστυχώς για μας, ήρθε το τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό. Ήταν, πλέον, πολύ δύσκολο να ανατρέψουμε αυτό το αποτέλεσμα».