Λόπεθ: Υπερήφανος για τους παίκτες μου

Ο Βόλος στο προχθεσινό παιχνίδι Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό γνώριζε πως θα έπρεπε να κάνει υπέρβαση για να προκριθεί στα προημιτελικά, έχοντας μάλιστα και σημαντικές απουσίες. Η ομάδα για μία ακόμη φορά στα τελευταία ματς δεν συμπλήρωσε 20αδα.

Ο Άνχελ Λόπεθ έκανε διαχείριση του ρόστερ, από τη στιγμή που υπάρχει κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και ενόψει της δύσκολης αναμέτρησης τη Κυριακής με τον Αστέρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για το πρωτάθλημα. Ο Ισπανός τεχνικός άφησε στον πάγκο τους Κόστιτς, Κόμπα, Λούνα και Μωραΐτη, ενώ έμειναν εκτός αποστολής οι Τσοκάνης και Μύγας για να είναι ετοιμοπόλεμοι για την αναμέτρηση της Τρίπολης.

Χρησιμοποίησε για πρώτη φορά, ως βασικό, τον Ντάνιελ Κόβατς με τον Ούγγρο τερματοφύλακα να έχει πολύ καλή παρουσία κάτω από τα δοκάρια, καθώς όποτε χρειάστηκε έδειξε τα προσόντα και την αξία του.

Για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα αγωνίστηκε και ο Κύπριος Κώστας Καραγιάννης (έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο), τη στιγμή που είχε να επιδείξει μία συμμετοχή στο πρωτάθλημα, κόντρα στην ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια, παίζοντας στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα.

Οι βασικοί Γκαρσία, Σιέλης, Ντέλετιτς και Γκλάβτσιτς πήραν «ανάσες», τη στιγμή που αντικαταστάθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού για τον Βόλο ήταν το ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Δανού κεντρικού αμυντικού Λούκα Ράσιτς (αγωνίστηκε στο τελευταίο 20λεπτο) και η επανεμφάνιση μετά τον τραυματισμό του, του Ζαν Μπαριέντος.

Μετά το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ στο 17’ (εκπληκτική εκτέλεση από τον Γιάννη Κωνσταντέλια), χάθηκαν και οι όποιες ελπίδες για τον Βόλο να διεκδικήσει την πρόκριση. Οι παίκτες του Βόλου αγωνίστηκαν πιο συντηρητικά, δεν δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με εξαίρεση δύο καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, στο ίδιο λεπτό, με τους Κόμπα και Καραγιάννη. Ιδιαίτερα η ευκαιρία του Κόμπα ήταν κλασική και θα μπορούσε στο 67’ ο Βόλος να είχε ισοφαρίσει το ματς σε 1-1.

Λόπεθ: Είμαι υπερήφανος
για τους παίκτες μου

Ο προπονητής του Βόλου, Άνχελ Λόπεθ, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε πως αν η ομάδα του αποσπούσε την ισοπαλία στο πρώτο ματς στην Τούμπα (ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μωραΐτη και έχασε με 1-0), θα μπορούσε να διεκδικήσει την πρόκριση. Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ισπανού τεχνικού: «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου, αλλά και υπερήφανος από την απόδοση και την προσπάθεια της ομάδας μου. Σίγουρα όταν παίζουμε απέναντι στον ΠΑΟΚ είναι πάντα δύσκολο. Αν το πρώτο παιχνίδι ερχόταν 1-1 θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε και την πρόκριση, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας στο πρωτάθλημα».

Ο τεχνικός του Βόλου ρωτήθηκε και για το αν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των δύο νεοαποκτηθέντων ποδοσφαιριστών, τον τερματοφύλακα Ντάνιελ Κόβατς και τον κεντρικό αμυντικό Λούκα Ράσιτς, απαντώντας σχετικά: «Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή τους, παρότι είχαν λίγες προπονήσεις με την ομάδα».