Κρίθηκαν στις καθυστερήσεις οι αναμετρήσεις Διαγόρας-Θησέας και Μετέωρα-Γ.Σ. Αλμυρού

Στις καθυστερήσεις κρίθηκαν τα παιχνίδια των ομάδων της Μαγνησίας που μετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και στον 3ο όμιλο. Ο Διαγόρας σ’ ένα παιχνίδι χωρίς αύριο επικράτησε με 2-1 του Θησέα στο μαγνησιώτικο ντέρμπι, με το γκολ που έκρινε το ματς να σημειώνεται λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης. Ο Γ.Σ. Αλμυρού ηττήθηκε με 1-0 από τα Μετέωρα στην Καλαμπάκα με γκολ στο 93’.

Πήρε το ντέρμπι ο Διαγόρας
Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε με 2-1 τον Θησέα στο Στεφανοβίκειο, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία επιτυχία στην προσπάθεια που πραγματοποιεί για να παραμείνει στην κατηγορία. Πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου, ο Σιώμος έγραψε το 0-1, με κοντινό πλασέ, δίνοντας το προβάδισμα στους «πράσινους». Στο 56’ ο Αλαμάνης κέρδισε πέναλτι, με τον Κουβελά να το εκτελεί εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους «ασπρόμαυρους», ενώ ο Αλαμάνης στο 94’ σκόραρε με κοντινή προβολή, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή για την ομάδα του Διαγόρα.
Με τη νίκη αυτή ο Διαγόρας ισοβαθμεί με τα Μετέωρα, με τις δύο ομάδες να έχουν από 28 βαθμούς και να βρίσκονται στο -4 από την Αταλάντη, που είναι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Λάιος, Δίντσης (46’ Σπαθής), Γιαουπλάρι, Μπλέντι, Αλεξίου, Ζενούνης (72’ Κυριάκος), Ζιάκας, Κουβελάς, Αλαμάνης, Αναστασίου.
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Ι. Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Νιαώτης (12’ λ.τρ. Ιακωβίδης), Ε. Βαν Ντε Γουίχε, Γαλανόπουλος, Πέτσης (18’ λ.τρ. Βλάχος), Μπόρας, Κοτζαθανάσης (68’ Ζαχαράκης), Δημητριάδης, Σιώμος (51’ Οικονόμου).

Μετέωρα-Γ.Σ. Αλμυρού 1-0
Οκτώ αγωνιστικές αήττητος παρέμενε ο Γ.Σ. Αλμυρού. Το σερί αυτό «έσπασε» στην Καλαμπάκα, καθώς τα Μετέωρα κατάφεραν να νικήσουν τον ΓΣΑ με 1-0, με γκολ στο 93’. Οι γηπεδούχοι, που δίνουν «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία, ήθελαν περισσότερο τη νίκη και την πήραν στο φινάλε της αναμέτρησης.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν, με τα Μετέωρα να αυξάνουν την πίεση στο δεύτερο μέρος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Τελικά, το γκολ για τα Μετέωρα ήρθε στο 93’. Ο Πολυζόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λέτσο, γράφοντας το 1-0 για τα Μετέωρα, λυτρώνοντας την ομάδα του.
ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Γεωργάκης (87’ Πλακιάς), Δάσσος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Φωτίκας (86’ Σαμούτης), Λουκάς (62’ Μπλέτσας), Παπαευθυμίου, Πολυζόπουλος, Τσιανούλας (80’ Περέιρα), Ιωάννου.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέσο, Λάμπος, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Καναβός, Βαγενάς (82’ Βουρδάκης), Ζαφειρίδης, Γαρυφαλλόπουλος (65’ Αγιασιώτης), Δερμιτζάκης (92’ Χαλάτσης), Ηλιόπουλος (90’ Στογιανίδης).

Με τον Πιερικό να έχει εξασφαλίσει τον τίτλο, το ενδιαφέρον στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής στρέφεται στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Στην 23η αγωνιστική και σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ΑΟ Σελλάνων και Περικός έμειναν στο 1-1. Η Αταλάντη νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο Παλαμά και κρατά την τύχη στα χέρια της, όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία. Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης κέρδισε 1-0 στο Καρπενήσι την Ποταμιά και διατήρησε ελάχιστες ελπίδες για την παραμονή, ενώ καταδικαστική ήταν για τον Δία Δίου η εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή Λάρισας με 1-3. Το ίδιο ισχύει και για τον Διγενή που έχασε 1-0 από την Α.Ε. Καρίτσας. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μετέωρα-Γ.Σ. Αλμυρού 1-0 (93’ Πολυζόπουλος)
Α.Ο. Σελλάνων-Πιερικός 1-1 (18’ Τζάνης-62’ Παπαδόπουλος)
Δίας Δίου-Ηρακλής Λ. 1-3 (88’ πεν. Μανίκας-28’ Μουξός, 75’, 82’ Φώτος)
Α.Ο. Ποταμιάς-Οικονόμος 0-1 (24’ Γκαμπέτας)
Διαγόρας-Θησέας 2-1 (56’ πεν. Κουβελάς, 94’ Αλαμάνης-40’ Σιώμος)
Αταλάντη-Ατρόμητος Παλ. 2-1 (66’ Πάππος, 79’ Λοδαράς-59’ Κατσιγιάννης)
Α.Ε. Καρίτσας-Διγενής Ν. 1-0 (15’ Γκίκας)