Κρίμα και άδικο για τον Ρήγα Φεραίο

Κρίμα και άδικο για τον Ρήγα Φεραίο. Η προσπάθεια των παικτών του στο κρίσιμο παιχνίδι με τη Θήβα ήταν συγκινητική, αλλά το τελικό 0-0 έστειλε και τις δύο ομάδες στα τοπικά πρωταθλήματα, με τους «κυανόλευκους» να υποβιβάζονται λόγω χειρότερης συνολικής διαφοράς τερμάτων από τον Α.Ο. Σελλάνων. Βροντερό «παρών» από 1.200 φίλους του Ρήγα που χειροκρότησαν θερμά τους ποδοσφαιριστές της ομάδας, αναγνωρίζοντας ότι τα έδωσαν όλα…
Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, με τους Ρήγα Φεραίο και Θήβα να τερματίζουν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά το μεταξύ τους 0-0 και τις νίκες του Α.Ο. Σελλάνων και του Αμβρυσσέα. Για τους Βελεστινιώτες «πονάει» περισσότερο αυτή η εξέλιξη, αφού ισοβάθμησαν στην 7η θέση με τον Α.Ο. Σελλάνων, που ευνοείται στη συνολική διαφορά τερμάτων.
Ο Ρήγας ποντάρει πλέον στην δικαστική οδό. Θυμίζουμε ότι εκκρεμεί η έφεση που έχει καταθέσει για την υπόθεση Κόλα, ενώ έκανε και καταγγελία  στην ΕΠΟ για κακό ορισμό του χθεσινού παιχνιδιού, καθώς η Θήβα δεν δήλωσε συμμετοχή στο Κύπελλο Ερασιτεχνών. Ο ΚΑΠ είναι σαφής (το επίμαχο άρθρο δημοσιεύεται στη σελ. 15) και οι Βελεστινιώτες ελπίζουν σε δικαίωση…

Μοιρασμένο το α’ μέρος
Οι δύο ομάδες γνώριζαν εξ αρχής ότι μόνο σε περίπτωση νίκης θα πανηγύριζαν την παραμονή. Όπως ήταν λογικό ο Ρήγας ξεκίνησε με σύστημα 4-3-3, ενώ ο νέος τεχνικός των Βοιωτών Νίκος Βαμβακούλας αιφνιδίασε παρατάσσοντας την ομάδα του με το αμυντικογενές 5-4-1, σαν να είχε πρώτο στόχο το «Χ».
Στο πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς έντονες συγκινήσεις. Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, όπως και οι ευκαιρίες, με τους ποδοσφαιριστές να δυσκολεύονται λόγω του δυνατού ανέμου.
Την πρώτη τελική την είχε η Θήβα, με το ανάποδο ψαλίδι του Κάρλος στο 9’ που πέρασε άουτ. Ο Ρήγας «απάντησε» στο 19’, φτάνοντας αρκετά κοντά στο γκολ. Από εκτέλεση φάουλ του Σπαθή, ο Γκάγκας πήρε την κεφαλιά και ο Μόνος απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Μπόρας προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτή κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
Μακρινό σουτ του Κοτόρου στο 23’ δεν ανησύχησε τον Παπαγιάννη, ενώ μέσα σε ένα δίλεπτο (38’-39’) ο Τσιώλης δοκίμασε δύο φορές το πόδι του. Στην πρώτη περίπτωση δεν βρήκε στόχο και στη δεύτερη μπλόκαρε ο Μόνος. Στο 41’ ο Παπαγιάννης έκανε την απόκρουση του αγώνα, εξουδετερώνοντας την σκαστή κοντινή κεφαλιά του Ζυγογιάννη.

Καλύτερος στο β’ μέρος ο Ρήγας
Στην επανάληψη ο Ρήγας ήταν καλύτερος. Είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του και έψαξε το γκολ. Βέβαια, όσο κυλούσαν τα λεπτά ανοιγόταν περισσότερο, δίνοντας τη δυνατότητα στη Θήβα να απειλεί σε αντεπιθέσεις.
Στο 60’ ο Τσελεπής εκτέλεσε απευθείας φάουλ και είδε τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζοβάρας έκανε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Μόνος και ο Τσελεπής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Ο βοηθός Δεμερτζής είχε σηκωμένο το σημαιάκι υποδεικνύοντας σε αντικανονική θέση τον Τζοβάρα.

Στο 69’ νέα φάση για τον Ρήγα, με τον Μόνο να αποκρούει δύσκολα με το πόδι το δυνατό σουτ του Μπόρα. Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Παπαγιάννη να αποκρούσει σουτ του Κάρλος.
Στο 77’ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χριστοδουλόπουλου μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Φωτιάς το θεώρησε ακούσιο. Ο Ρήγας συνέχισε να πιέζει και στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισε αρκετά κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 87’  ο Νασιακόπουλος έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Θήβας απέκρουσε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Παπαγιάννης σταμάτησε το σουτ του Χατζηλάμπρου σε κόντρα επίθεση των φιλοξενουμένων, ενώ στο 92’ ο Γεωργατζής σέντραρε, δημιουργήθηκε σύγχυση και ο Αλεξίου δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 94’ η τελευταία φάση με τον Μάγκα να προλαβαίνει και να διώχνει προ του Τσελεπή.

Το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιά βρήκε τους παίκτες και των δύο ομάδων αποκαμωμένους και απογοητευμένους, ενώ κάποιοι από αυτούς έβαλαν τα κλάματα. Πάντως, οι 1.200 περίπου φίλοι του Ρήγα Φεραίου αποθέωσαν τους ποδοσφαιριστές για την μεγάλη τους προσπάθεια, όχι μόνο στο χθεσινό ματς, αλλά σε ολόκληρη τη χρονιά.

Η διάταξη του Ρήγα
Το τεχνικό επιτελείο του Ρήγα Φεραίου επέλεξε σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Παπαγιάννης. Ακραίοι οπισθοφύλακες, ο Χατζηαθανασίου δεξιά και ο Σπαθής αριστερά, ενώ ο Γκάγκας με τον Καρλιάμπα συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Αλεξίου και εσωτερικοί χαφ οι Μπόρας και Χατζησταμάτης. Ο Τσιώλης αγωνίστηκε στη θέση του δεξιού εξτρέμ, ο Τσελεπής είχε τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά, με τον Τζοβάρα να είναι ο σέντερ φορ.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας).
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας), Θεοδώρου (Πιερίας).
Κίτρινες: Καραλής, Πλατέλλας, Ζυγογιάννης.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης (74’ Νασιακόπουλος), Μπόρας (83’ Γεωργατζής), Τζοβάρας, Τσιώλης, Τσελεπής.
ΘΗΒΑ: Μόνος, Πλατέλλας, Ζυγογιάννης, Χατζηλάμπρου, Χριστοδουλόπουλος, Κοτόρος (74’ Βουρνάζος), Αργυρίου, Σένκα (57’ Τζαφάρ), Τόπι, Κάρλος (79’ Μάγκας), Καραλής (67’ Ρισβάνης).