Κρίμα για τον Θησέα – Ισοφαρίστηκε 2-2 στο 95’ από τον Α.Ο. Σελλάνων

Ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις του αγώνα για τον Θησέα. Η ομάδα της Αγριάς προηγήθηκε πολύ νωρίς με 0-2 στο γήπεδο Προαστίου, έχασε ευκαιρίες για τρίτο τέρμα, όμως στην επανάληψη δέχθηκε πίεση και το γκολ της ισοφάρισης από τον Α.Ο. Σελλάνων (2-2) στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στο γήπεδο Προαστίου, ο Λάκης Μπακάλης παρέταξε τους «πράσινους» με διάταξη 4-2-3-1 και συγκεκριμένα με τον Κεφαλά κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά τον Κυρίτση, αριστερά τον Διαμαντόπουλο και στόπερ τους Ιακωβίδη, Γιαουπλάρι. Αμυντικά χαφ ήταν οι Οικονόμου, Χατζησταμάτης, πιο μπροστά τους σε επιθετικό ρόλο ο Κοτζαθανάσης και στις πτέρυγες δεξιά ο Ιωαννίδης, αριστερά ο Πέτσης, με «φουνταριστό» στην επίθεση τον Βλάχο.

Ιδανικότερο ξεκίνημα στον αγώνα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο έμπειρος τεχνικός, αφού με τη συμπλήρωση επτά λεπτών, οι παίκτες του είχαν ήδη σκοράρει δύο φορές. Στο 5′ ο Βλάχος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ιωαννίδη από τα δεξιά και παραβίασε την εστία του Α.Ο. Σελλάνων με μονοκόμματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και δύο λεπτά πιο μετά, ο Πέτσης έδωσε την ασίστ, σε υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενουμένων και ο Κοτζαθανάσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.
Ο Θησέας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του να έχουν ανεβασμένη ψυχολογία από το προβάδισμα αυτό. Μάλιστα, θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει και τρίτο τέρμα πριν βγει το α’ 45λεπτο εάν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, έχοντας καλές φάσεις για γκολ με τους Πέτση, Ιωαννίδη και μία τελική του Κοτζαθανάση που έφυγε άουτ.
Οι γηπεδούχοι φάνηκαν απειλητικοί με μακρινή προβολή του Αρχοντή που κόντραρε σε συμπαίκτη του στο 13′ και κεφαλιά του Μετούσι που μπλόκαρε ο Κεφαλάς στο 17′, χωρίς ωστόσο να έχουν τη λεγόμενη μεγάλη ευκαιρία.

Στην επανάληψη είχαμε το ίδιο σκηνικό με την έναρξη του αγώνα αλλά αντιστρόφως. Ο Α.Ο. Σελλάνων ήταν αυτός που σκόραρε σε 6ο λεπτό (51’) με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούγκου. Στο 53’ ο Βλάχος έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Θησέα. Πρώτα πρόλαβε την έξοδο του Σταυράκη, πλάσαρε αλλά είδε τον Αρχοντή να διώχνει πάνω στη γραμμή του τέρματος σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο υψηλόσωμος σέντερ φορ της ομάδας της Αγριάς πήρε κεφαλιά που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
Για τους Καρδιτσιώτες, ο Μπακρατσάς είχε κεφαλιά από καλή θέση που έφυγε άουτ, εκτέλεση φάουλ του Λούγκου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (68′), πλασέ του Τζέκου εξουδετέρωσε ο Κεφαλάς (78′) και η πίεση αυξήθηκε στα τελευταία λεπτά με αρκετές στημένες φάσεις που ο διαιτητής έδωσε με ευκολία γύρω από τη μεγάλη περιοχή του Θησέα. Κι ενώ οι «πράσινοι» κρατούσαν τη νίκη, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, δέχθηκαν την ισοφάριση. Ο Λούγκος εκτέλεσε κόρνερ, οι Κεφαλάς-Γιαουπλάρι κινήθηκαν προς την πορεία της μπάλας, συγκρούστηκαν, με αποτέλεσμα να επωφεληθεί ο Αρχοντής που σκόραρε με κοντινή προβολή. Ο Γιαουπλάρι έμεινε στο έδαφος για περίπου ένα λεπτό αφού τραυματίστηκε -ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό- και ελάχιστα μετά τη σέντρα, σφυρίχτηκε η λήξη της αναμέτρησης που άφησε τον Θησέα με πικρή γεύση.

Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Σταυράκης, Τζάνης, Καλφούντζος (43′ λ.τ. Μπακρατσάς), Αρχοντής, Χάδιαρης, Παπαγεωργίου (70′ Τζουμάκης) , Λούγκος, Μπιτέλης, Μετούσι, Διπλάρης (56’ Κοντός), Τζέκος.
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Κοτζαθανάσης (61′ Μπόρας), Πέτσης, Χατζησταμάτης (70′ Σιώμος), Βλάχος (72′ Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Ιωαννίδης (80′ Ερ. Βαν Ντε Γουίχε).