Με το … δεξί ο Σαρακηνός – Νίκησε με 3-0 τον Πύρασο για την Α’ ΕΠΣΘ

Με το …δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο Σαρακηνός νικώντας 3-0 τον Πύρασο στο Βασδέκειο. Η ομάδα του Γιάννη Φασουράκη, ο οποίος τιμωρημένος από το Κύπελλο και είδε το ματς από την κερκίδα, ήταν σαφώς καλύτερη και δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ, ωστόσο «έπεσε» πάνω στον Χρήστο Λανάι που είχε σωρεία επεμβάσεων, μερικές μάλιστα εντυπωσιακές.
Το 1-0 έγινε στο 53ο λεπτό με πέναλτι του Κ. Φλίγκου που δόθηκε σε χέρι του Αναστασίου, με τους ανθρώπους του Πυράσου να διαμαρτύρονται πως στη φάση αυτή, πριν το χέρι, είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Το 2-0 στο 75′ όταν μετά από κόρνερ του Τζίκα, ο Τσιουρής με πλασέ στην κίνηση στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το 3-0 στο 90′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Τζίκα (από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής). Το φάουλ δόθηκε για μαρκάρισμα εκτός φάσης του Αποστόλου στον Φλίγκο που έφερε τη δεύτερη κίτρινη για τον αμυντικό του Πυράσου. Την πρώτη την είδε δεχθεί στο προηγούμενο λεπτό για λεκτική αψιμαχία με τον αντίπαλο επιθετικό.

Ο Σαρακηνός είχε πολλές ευκαιρίες: στο 6′ με σουτ του Μαστακούλη υπό πίεση που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στο 8′ με θεαματικό βολ-πλανέ του Φλίγκου, ύστερα από στοπάρισμα με το στήθος, που έβγαλε με το ένα χέρι ο Λανάι, στο 12′ με πλασέ στην κίνηση του Μαστακούλη που απέκρουσε χαμηλά στην αριστερή του γωνία ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, στο 19′ με φάουλ του Μαυρίδη, στο 20′ με πλασέ του Τσιουρή άουτ, στο 30′ πάλι με πλασέ του Τσιουρή που εξουδετέρωσε ο Λανάι με το ένα χέρι, ενώ στο 31′ ο Φλίγκος είχε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 36′ ωραία κεφαλιά του Φλίγκου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στην επανάληψη ο Λανάι απέκρουσε κοντινό σουτ του Τσιουρή (47′), σουτ του Τζίκα πέρασε λίγο άουτ (61′), σουτ του Φλίγκου από καλή θέση βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ (65’), ενώ ο έμπειρος επιθετικός είχε άστοχη κοντινή προβολή (79′).
Ο ριζικά ανανεωμένος Πύρασος, με πολλούς μικρούς σε ηλικία παίκτες, έπαιξε αμυντικά και απείλησε στο 60ό λεπτό όταν σε σέντρα του Γ. Τσάμη, ο Κερατίδης πήρε δύσκολη κεφαλιά, ψηλοκρεμαστή, την οποία απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο τερματοφύλακας του Σαρακηνού και εν συνεχεία η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Ν. Φλίγκος, Γιοβάνης, Λαμπρινίδης, Μαυρίδης (81′ Τσουκαλάς), Μοράλες, Χάνος, Μαστακούλης (55′ Τζίκας), Παλαμιώτης (91′ Τσίγκας), Κ. Φλίγκος, Κωνσταντάκος (71′ Καλαμάτας), Τσιουρής.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Λανάι, Γ. Τσάμης, Κόκκαλης, Σταντσούρης, Αντωνιάδης, Αναστασίου, Γάτος, Κερατίδης (75′ Γκαραβέλας), Κωστούλας (73′ Αποστόλου), Καραφώτης (51′ Βέτσικας), Παπαδογεώργος (69′ Δ. Καραδήμας).

Ο Θ. Μακρής τεχνικός διευθυντής στον Σαρακηνό
Ο Θωμάς Μακρής ανέλαβε τεχνικός διευθυντής στον Σαρακηνό με τον σύλλογο να ανακοινώνει τη συνεργασία: «Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τη συνεργασία μας με τον Θωμά Μακρή ως τεχνικό διευθυντή. Ο Θωμάς Μακρής γνωστός στην ποδοσφαιρική κοινωνία του Βόλου και όχι μόνο υπήρξε παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Βόλου αλλά και προπονητής. Μάλιστα την περσινή χρονιά διατέλεσε τεχνικός διευθυντής του Ολυμπιακού Βόλου. Τον καλωσορίζουμε και του ευχόμαστε πολλές επιτυχίες».