«Κουρσάροι» οι πιτσιρικάδες της ΕΠΣΘ

«Κουρσάροι» αποδείχθηκαν οι ποδοσφαιριστές που απαρτίζουν τις μικτές της ΕΠΣ Θεσσαλίας. Οι Παίδες «άλωσαν» την έδρα της Εύβοιας με το εντυπωσιακό 0-3, ενώ οι Νέοι βρέθηκαν να χάνουν 4-2, αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έφτασαν στην ισοφάριση με 4-4 και πήραν τον ένα βαθμό που τους ήταν αρκετός. Και οι δύο ομάδες της Μαγνησίας κατέκτησαν την 1η θέση στον 7ο όμιλο, μένοντας αήττητες και συνεχίζουν στη φάση των «16» του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων.

Στην επανάληψη «χτύπησαν» οι Παίδες

Για δύο αποτελέσματα μπορούσαν να παίξουν χθες στο Ενωσιακό γήπεδο της Εύβοιας οι Παίδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας, αφού είχαν βαθμολογικό προβάδισμα τριών πόντων από τους χθεσινούς τους αντιπάλους, πριν τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής. Όμως οι «μικροί» του Αντώνη Μάνδαλου παίζουν πάντα για τη νίκη και πήραν πανηγυρικά την πρόκριση με το εμφατικό 0-3.

Η αλήθεια είναι ότι πιέστηκαν από τους γηπεδούχους, που είχαν και δύο δοκάρια. Όμως ανταπεξήλθαν με επιτυχία σε όλες τις δύσκολες στιγμές και «χτύπησαν» με … καταδρομικό τρόπο στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα τρία τους τέρματα.

Η Εύβοια μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε με τους Αλαφάκη στο 4’ και Φωτιά στο 6’, ενώ στο 29’ ο Μητάκης έκανε το σουτ και είδε τη μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι. Στο α’ μέρος η καλύτερη στιγμή για την ΕΠΣΘ ήταν στο 34’ με τον Κολώνια, ο οποίος ανακόπηκε από τους αμυνόμενους.

Στο 61’ σουτ του Καλόγηρου αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα Πρίνο και στην επαναφορά ο Παναγούλας έγραψε το 0-1, βάζοντας τις βάσεις της μεγάλη νίκη-πρόκριση. Στο 64’ ο Λιατίφης είχε το δεύτερο δοκάρι στο γηπεδούχων, για να φτάσουμε στο 69ο λεπτό και στο 0-2 που σημείωσε με μακρινό σουτ ο Τζαφλέρης.

Με δεδομένο ότι οι αγώνες Παίδων διαρκούν 80 λεπτά, τα πάντα έδειχναν να έχουν κριθεί. Όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μπήκε και το «κερασάκι στην τούρτα», αφού ο Παναγούλας με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 0-3 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία της ΕΠΣ Θεσσαλίας.

Οι Παίδες (αριστερά) και οι Νέοι της ΕΠΣΘ πανηγυρίζουν στα αποδυτήρια για τις επιτυχίες τους

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Πρίνος, Μπενίσης (73’ Καραμπίνης), Μητάκης, Φωτιάς, Πετράκης, Καπατσούλιας (63’ Κουστίμπας), Τσαραντάνης (63’ Ρέτσας), Αλαφάκης (73’ Πάνου), Βουρδάνος (70’ Τρίκας), Λιατίφης, Κατσαρής.

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Πουλιάνας, Μπαϊράμης (66’ Δρόσος), Ακριβόπουλος, Κωστάκης, Κουτσιμπάνας, Κωστούλας, Γλυκός (56’ Τζαφλέρης), Χολέβας, Κολώνιας, Καλόγηρος (70’ Μπουμπούκης), Τζιάνης (39’ Παναγούλας).
* Στο άλλο παιχνίδι οι Παίδες της Φθιώτιδας συνέτριψαν την Ευρυτανία με 6-1.

Απίστευτη εξέλιξη στο ματς των Νέων

Αν οι Παίδες της ΕΠΣΘ «χτύπησαν» με καταδρομικό τρόπο, όπως γράψαμε πιο πάνω, τι να πει κανείς για τους Νέους που πήραν την ισοπαλία που χρειάζονταν για να έλθουν πρώτοι στον όμιλο, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Το τελικό σκορ ήταν 4-4 σε ένα ματς θρίλερ που αποτέλεσε διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, με τους παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου να επιστρέφουν από τα εις βάρος τους 3-0 και 4-2…

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μάλλον είχαν μείνει στα… αποδυτήρια. Η Εύβοια μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη που θα της έδινε την πρόκριση, έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Τσίγκα (4’) και Σίμωση (14’) και άνοιξε το σκορ με τον τελευταίο στο 18ο λεπτό. Στο 27’ διπλασίασε τα τέρματά της με το εύστοχο πλασέ του Τσίγκα, ενώ στο 32’ ο Σίμωσης έγραψε το 3-0.

Κάπου εκεί άρχισαν να… ξυπνούν οι παίκτες της ΕΠΣΘ, που μείωσαν σε 3-1 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με πλασέ του Τιμπλαλέξη (44’). Στο 49’ ο Δήμου έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2, ενώ λίγο έλειψε στο 53’ να γίνει και το 3-3 με τον γκολκίπερ Σταθαρά να βγαίνει «νικητής» σε τετ α τετ με τον Τάρε.

Στο 58’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-2 με τον Τσίγκα και όλα έδειχναν ότι θα «καθάριζαν» το ματς. Ωστόσο, δεν λογάριασαν τα τεράστια ψυχικά αποθέματα των αντιπάλων τους που δεν «κατέθεσαν τα όπλα». Η ΕΠΣΘ πήρε τον έλεγχο και στο 91’ πλησίασε στο σκορ, όταν ο Κατσαγεωργίου έκανε το 4-3. Παρά τα ασφυκτικά χρονικά περιθώρια κυνήγησαν και το 4-4 που ήλθε στο 93’…Ο Κανούτας σούταρε από μακριά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τάρε την προώθησε στα δίχτυα, με τον παίκτη του Νέου Μαγνησιακού να χάνεται αμέσως μετά στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Σταθαράς, Χατζηβασιλείου, Κορδοβέσης, Καπές, Μητάκης, Σίμωσης, Φουρλής, Γκίκας, Παλαιολόγος, Μάλλιαρης, Τσίγκας.

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Διαμαντόπουλος, Μπέκος, Αγερώτης (30’ Δήμου), Τσίλογλου (80’ Μυλωνάς), Δοδοντζίδης (30’ Μπούργος), Κανούτας, Μπόλης, Μεγαγιάννης, Τάρε, Τιμπλαλέξης (80’ Ακριβόπουλος), Κατσαγεωργίου.

* Για τον ίδιο όμιλο στους Νέους η Φθιώτιδα κέρδισε 4-0 την Ευρυτανία.