Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Γ.Σ. Αλμυρού

Φιλικό και εντυπώσεις κέρδισε ο Γ.Σ. Αλμυρού χθες στο Πανθεσσαλικού. Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη επιβλήθηκε 2-1 της Νίκης, η οποία ανέβηκε στην επανάληψη αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Φλίγκος άνοιξε το σκορ στο 18’, ισοφάρισε ο Σούσκιν στο 59’, για να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους ο Βούλγαρης στο 77’.

Τα πλάνα των προπονητών
Οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξαν τη Νίκη με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Βέργο και Δημολιό. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Τσιανάκας, Μέτσε, στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Σούσκιν (αριστερά), ενώ ο Ιορδανίδης είχε οργανωτικό ρόλο πίσω από τον Τζιώρα
Στην αντίπερα όχθη ο Λάκης Μπακάλης επέλεξε το 4-4-1-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Σταυράκης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καψιώτης (δεξιά), Μπαρούτας (αριστερά), Χολέβας και Κυριάκος (σέντερ μπακ). Στον άξονα έπαιξαν οι Σαββίδης, Αλεξανδρίδης (στον άξονα), Κυπτίου και Κοντοβάς (δεξιά και αριστερά), με τον Κωτσιαρίδη να συνεπικουρεί τον Φλίγκο στην επίθεση.

Ανώτερος στο α’ ο Γ.Σ. Αλμυρού
Από τα πρώτα λεπτά ο Γ.Σ. Αλμυρού έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 4’ ο Κυπτίου σούταρε με το αριστερό αλλά χωρίς ισορροπία σώματος δεν βρήκε στόχο. Επίσης στο 12’ ο Κωτσιαρίδης εκτέλεσε φάουλ με τη μορφή σέντρας-σουτ, ο Τζήμας απέκρουσε, ο Χολέβας επανέφερε με το κεφάλι και ο Κοντοβάς με «γυριστό» έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 18’. Ο Μπαρούτας «έβγαλε» σέντρα από αριστερά, ο Φλίγκος με εντυπωσιακό άλμα νίκησε στον αέρα τον Δημολιό και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα. Σημειώνεται πως ο 32χρονος σέντερ φορ δεν πανηγύρισε το γκολ σε ένδειξη σεβασμού προς τους φιλάθλους της Νίκης στην οποία αγωνίστηκε τη σεζόν 2012-2013.
Στο διάστημα αυτό το μόνο που είχαν να επιδείξει οι «κυανόλευκοι» του Βόλου ήταν η φάση του 7ου λεπτού. Ο Ιορδανίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζιώρας κέρδισε την κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη πλησίασαν στο γκολ και στο 24’ μετά από κόρνερ του Κωτσιαρίδη ο Κοντοβάς απέτυχε από κοντά να πιάσει κεφαλιά. Επίσης στο 33’ ο Κωτσαρίδης βρήκε άδεια την άμυνα της Νίκης και σούταρε για να μπλοκάρει ο Τζήμας. Πάντως θα μπορούσε να τροφοδοτήσει τον Φλίγκο που ήταν μόνος προ κενής εστίας, αλλά προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση.
Ο ΓΣ Αλμυρού συνέχισε να είναι απειλητικός και στο 42’ ο Φλίγκος πήγε να τα βάλει με όλη την αντίπαλη άμυνα και σούταρε στην αγκαλιά του Τζήμα.
Το ίδιο διάστημα η Νίκη δημιούργησε δύο ευκαιρίες. Πρώτα στο 27’ ο Σούσκιν συνέκλινε από τα αριστερά και σούταρε λίγο έξω από τα αριστερό δοκάρι (άουτ). Παρόμοια κατάληξη είχε και βολέ του Ιορδανίδη (44’).

Βελτιώθηκε η Νίκη στο β’ ημίχρονο
Με μια τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους άρχισε το πρώτο μέρος. Με τη συμπλήρωση δύο λεπτών (47’) ο Τζιώρας έκλεψε την μπάλα από τον Κυπτίου και γύρισε προς τον Ιορδανίδη, που αν και βρισκόταν «φάτσα» με το τέρμα και τον Σταυράκη εξουδετερωμένο σούταρε άουτ.
Ο ΓΣΑ ανταπέδωσε τη φάση στο 52’. Ο Κωτσιαρίδης έπιασε συρτό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Τζήμας.
Η Νίκη ήταν πολύ βελτιωμένη στην επανάληψη. Σ’ αυτό συνέβαλε και η είσοδος του Ντόλγκι, ο οποίος κέρδισε πολλές «μονομαχίες» στο κέντρο.
Θεαματικό «ψαλίδι» του Ιορδανίδη στο 54’ (έπειτα από κεφαλιά του Τζιώρα) κατέληξε στα χέρια του Σταυρίδη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ιορδανίδης για λίγο δεν πρόλαβε την «πονηρή» σέντρα του Γιάκοβλεφ από τα αριστερά.
Η ανωτερότητα της βολιώτικης ομάδας σ’ αυτό το διάστημα επιβραβεύτηκε στο 59’. Ο Γιάκοβλεφ σέντραρε, οι αμυνόμενοι δεν έδιωξαν καλά την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Σούσκιν ο οποίος έξω από την περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ, που πρώτα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα (1-1).
Το δίλεπτο 60’-62’επιφύλαξε από μία καλή στιγμή για τους δύο «μονομάχους». Πρώτα στο 60’ ο Γιάκοβλεφ σέντραρε και ο Ιορδανίδης δεν πρόλαβε να πιάσει κεφαλιά, ενώ στο 62’ ο Κυπτίου πραγματοποίησε σέντρα και ο Κωτσαρίδης πλάσαρε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.
Στο 64’ Ιορδανίδης και Γιάκοβλεφ εκτέλεσαν γρήγορα κόρνερ με τον πρώτο να βγάζει σέντρα και τον Τζιώρα να πιάνει κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε ο Σταυράκης. Στη συνέχεια της φάσης ο Τζιώρας έπιασε σουτ που σταμάτησε σε σώμα αμυνομένου.
Κι ενώ το συγκρότημα των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου έδειχνε να ανεβαίνει, οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο 77’. Ο Βούλγαρης γύρισε το σώμα του και σούταρε, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μωυσίδη, πήρε ύψος και «κρέμασε» τον Τζήμα καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του (1-2).
Η Νίκη προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όταν στο επόμενο λεπτό ο Γαρυφαλλόπουλος πλάσαρε και ο Σταυράκης έπεσε στην αριστερή γωνία και μπλόκαρε. Έτσι το 1-2 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο κ. Κούστας.
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός (58’ Μπάιριτς), Μωυσίδης, Βέργος, Τσιανάκας (46’ Ντόλγκι), Μέτσε, Γιάκοβλεφ (85’ Ματθαίου), Σούσκιν (79’ Λάιος), Ιορδανίδης (71’ Γαρυφαλλόπουλος), Τζιώρας.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας (70’ Στουρνάρας), Χολέβας, Κυριάκος, Σαββίδης, Κυπτίου (85’ Κόκκας), Αλεξανδρής (69’ Θωμαΐδης), Φλίγκος (46’ Νάκας, 70’ Βούλγαρης), Κωτσιαρίδης, Κοντοβάς (70’ Βουτσίτσεβιτς).

Στο Πανθεσσαλικό αντιπροσωπεία του Ολυμπιακού Β.
Στο Πανθεσσαλικό βρέθηκε χθες αντιπροσωπεία του Ολυμπιακού Β. αποδεικνύοντας τις άριστες σχέσεις με τη Νίκη. Πιο συγκεκριμένα το «παρών» έδωσαν ο πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής ποδοσφαίρου Παναγιώτης Μποτσιβάλης, ο νομικός εκπρόσωπος του συλλόγου Βασίλης Μπακαλιάνος, ενώ στις εξέδρες βρέθηκε και ο βοηθός του Μιχάλη Ζιώγα, Κώστας Μπράτσος, που είχε την ευκαιρία να «κατασκοπεύσει» Νίκη και Γ.Σ. Αλμυρού, οι οποίοι θα είναι αντίπαλοι των «ερυθρολεύκων» στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.