Αισιόδοξα μηνύματα από Ολυμπιακό Βόλου

Ο Μιχάλης Ζιώγας ήθελε ένα δυνατό παιχνίδι εκτός έδρας με ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας για να μετρήσει ο Ολυμπιακός Βόλου τις δυνάμεις του, εν όψει και της επικείμενης έναρξης του πρωταθλήματος. Αυτός ο αντίπαλος βρέθηκε και οι «ερυθρόλευκοι» προχθές το απόγευμα αντιμετώπισαν τον Αιγινιακό εκτός έδρας, τον οποίο και νίκησαν με 1-3.
Η τεχνική ηγεσία έμεινε σε μεγάλο βαθμό ευχαριστημένη από την παρουσία και την εμφάνιση της ομάδας, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και τα τρία γκολ και να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ (οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 1-0 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους).
Στο εν λόγω φιλικό δεν αγωνίστηκαν, όπως ήταν φυσικό, οι Ανδρέας Κόκας και Χρήστος Σκανδάλης, οι οποίοι ναι μεν προπονούνται πλέον κανονικά με την ομάδα, ωστόσο, δεν είναι στον κατάλληλο βαθμό ετοιμότητας για να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους. Επίσης, ο Γρηγόρης Ευθυμιάδης δεν έπαιξε και αυτός, τη στιγμή που προερχόταν από κάποιο μικροτραυματισμό, ενώ σήμερα παρουσιάζεται στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως στη Θήβα, για να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία. Ο έμπειρος μέσος για 20 περίπου μέρες θα απέχει των αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας, ενώ από τον Ολυμπιακό έχουν γίνει ήδη ενέργειες, προκειμένου ο ποδοσφαιριστής να πάρει μετάθεση σε μονάδα της περιοχής, για να μπορεί να μετέχει στις προπονήσεις και στα παιχνίδια του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο φιλικό με τον Αιγινιακό μπορεί να μην μπήκαν καλά στο παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι να ήταν καλύτεροι (έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ), ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού ισορρόπησαν το ματς, έκλειναν τους χώρους και η απόδοσή τους ήταν σαφώς καλύτερη. Δέχθηκαν το γκολ στο 41’ από τον Θωμά Παπαδόπουλο με σουτ μέσα από την περιοχή και με το 1-0 υπέρ του Αιγινιακού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος από τον Αιγινιακό και από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα. Έφταναν με μεγαλύτερη ευκολία σε θέση βολής, είχαν καλή ανάπτυξη και σωστή κυκλοφορία της μπάλας, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
Ο Μιχάλης Ζιώγας έκανε πολλές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ο προπονητής του Αιγινιακού Κώστας Νικολαΐδης, με τον Ολυμπιακό να πατά καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, να είναι πιο επιθετικός, πέτυχε τρία γκολ, ενώ κατάφερε να μην δεχθεί άλλο τέρμα. Παρότι, ο Αιγινιακός είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο β’ μέρος, όπου θα μπορούσε να είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευταίο 20λεπτο παραβίασαν τρεις φορές την αντίπαλη εστία, φτάνοντας στη νίκη και δείχνοντας πως η ομάδα βρίσκεται σε σωστό δρόμο. Ο Στέφανος Βαρούχας στο 71’ και στο 85’ με ισάριθμα σουτ μετέτρεψε το 1-0 υπέρ του Αιγινιακού σε 1-2 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χρήστος Καράμπελας σκόραρε και αυτός, γράφοντας το τελικό 1-3.
Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου έβγαλε πάθος, έπαιξε δυνατά, οι παίκτες του κυνηγούσαν όλες τις φάσεις και ήταν μαχητές, όπως θέλει να τους βλέπει ο Μιχάλης Ζιώγας μέσα στο γήπεδο.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού μετά το τέλος του αγώνα με δηλώσεις του στον ΣΠΟΡ FM 89.5 δήλωσε: «Μπαίνοντας μέσα στα αποδυτήρια, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, είπαμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε, μια πολύ καλή ομάδα, Β’ Εθνικής, με παίκτες ποιοτικούς. Τόνισα στους παίκτες μου, πως θα πρέπει να πιστέψουν στις δυνατότητές τους. Θα μπορούσαμε να είχαμε δεχθεί κι άλλα γκολ, όπως θα μπορούσαμε και εμείς να σκοράρουμε επιπλέον τέρματα.
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως υπάρχουν στην ομάδα παιδιά που δεν είναι ακόμη στον κατάλληλο βαθμό ετοιμότητας. Για παράδειγμα ο Βαρούχας μπήκε στο 46’ και αποχώρησε από το ματς στο 85’, γιατί την Παρασκευή έκανε ειδικό πρόγραμμα προπόνησης. Ο Σέττος είχε χάσει και αυτός κάποιες προπονήσεις, οι Γελαδάρης και Καράμπελας προέρχονταν από τραυματισμούς, ενώ ο Ευθυμιάδης έφυγε για να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία. Ωστόσο, όπως έχω πει, μέρα με την ημέρα θα γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι. Πιστεύουμε στους εαυτούς μας, στη δουλειά μας, στην ομάδα. Όπως έχω τονίσει από την αρχή της προετοιμασίας, ο Ολυμπιακός θα είναι μαχητικός, θα είναι μια ομάδα η οποία θα πουλάει πάρα πολύ ακριβά το τομάρι της και ξέρουμε όλοι σε ποια ομάδα βρισκόμαστε.

Τους ποδοσφαιριστές τους γνωρίζω πολύ καλά και γνωρίζω τις δυνατότητές τους. Ο Σέττος έχασε ένα γκολ, αλλά αυτό για μένα δεν λέει κάτι. Αυτά τα παιδιά θέλουν στήριξη, θέλουν ένα καλό λόγο, ένα χειροκρότημα. Θεωρώ πως μέσα από τη δουλειά, την καθημερινότητα και τις προπονήσεις, ο κάθε ποδοσφαιριστής βελτιώνεται και γίνεται καλύτερος».
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης (76’ Γαβριηλίδης), Τοπαλίδης (65’ Λορέντσο), Γιαζιτζόγλου (60’ Προσκυνητόπουλος), Βλάχος (46’ Καρακώστας), Λιόλιος (70’ Ανδρικόπουλος), Πολύζος, Γκατζολάρι (77’ Στεργίου), Δωματάς (46’ Σισέ), Θ. Παπαδόπουλος (57’ Κουλιμπαλί), Ζούρκος (65’ Αντωνιάδης), Σοφιάνης (65’ Ντελάλιο).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Δ. Κόκας (46’ Γελαδάρης), Καραμπάς (90’Αγγελής), Παπαϊωάννου (84’ Χατζόγλου), Κραγιόπουλος, Τόσκας (85’ Πατσής), Βασίλιεβιτς (73’ Λούγκος), Μέμος (46’ Βαρούχας, 86’ Καρβούνης), Σεχολάρι, Θέος (76’ Καράμπελας), Σέττος (80’ Αλαμάνης, 90’ Πολυχρονιάδης).