«Καθάρισε» νωρίς ο Ρήγας – Με τρία γκολ έως το 24’ νίκησε 1-3 τον Πανιώνιο

Με σχετική άνεση ο Ρήγας Φεραίος εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου πέτυχε τρία γκολ, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο και τελικά επιβλήθηκε 1-3 του Πανιωνίου, στον αγώνα που διεξήχθη στο Βασδέκειο.
Ο Ρήγας προσπάθησε από το ξεκίνημα να επιβάλει τον ρυθμό του και στο 7’ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Χότζα πάσαρε στον Αραμπατζή που μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και σούταρε με το αριστερό, για να δει τη μπάλα να προσκρούει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Χατζηαντωνίου.
Στο 9’ και στο 16’ απείλησε ο Καρακίτσιος είχε πλασέ και κεφαλιά που κατέληξαν άουτ, ενώ ενδιάμεσα (15’) είχαμε την πρώτη τελική του Πανιωνίου με το απευθείας φάουλ του Καπάκη που μπλόκαρε ο Σταμέλος.

Ακολούθησε ένα εκρηκτικό διάστημα για την ομάδα του Βελεστίνου που μέσα σε επτά λεπτά πέτυχε τρία γκολ. Στο 18’ ο Ακριβούσης έκανε μπαλιά από τα αριστερά, ο Γάρος την κεφαλιά-πάσα για τον Καρακίτσιο, που με ωραίο πλασέ έγραψε το 0-1.
Στο 21’ οι παίκτες του Ρήγα κυριολεκτικά έκρυψαν τη μπάλα. Την άλλαξαν με κινηματογραφική ταχύτητα, με τον Αραμπατζή να δίνει την τελική πάσα και τον Σουγκάρη να σκοράρει με δυνατό σουτ για το 0-2.

Μετά από τρία λεπτά έγινε και το 0-3 με έναν ακόμη ωραίο συνδυασμό. Από τα πόδια του Σουγκάρη, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Γάρος, που θα μπορούσε να εκτελέσει, αλλά προτίμησε να δώσει ασίστ για τον Καραγιάννη. Ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.
Οι γηπεδούχοι του Χρήστου Γκάγκα προσπάθησαν στη συνέχεια να φανούν απειλητικοί και είχαν να επιδείξουν τα σουτ των Τσακίρη στο 29’ (άουτ) και Κουτσαρνάκη στο 38’ (μπλόκαρε ο Σταμέλος). Από την άλλη πλευρά ο Χότζα «νικήθηκε» στο 40’ από τον Χατζηαντωνίου.
Στην επανάληψη η ρυθμός έπεσε. Ο Ρήγας είχε την πρώτη καλή φάση με τον Ράπτη στο 50’, αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που σκόραρε στο 53’, όταν ο Τσακίρης δέχθηκε τη μπάλα με πλάτη προς το τέρμα, γύρισε ωραία το σώμα του και εκτέλεσε στην δεξιά γωνία του Σταμέλου. Το 1-3 έμεινε ως το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τρεις ακόμη ευκαιρίες, με τους Φούκη στο 65’, Αραμπατζή στο 68’ και Καρακίτσιο στο 77’.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Χατζηαντωνίου, Αλμπανίδης, Βαρσαμάς (80’ Βαρβέκης), Μάρκος, Παπακώστας, Ι. Φώτου, Ντόντης, Κιπτίου (46’ λ.τρ. Σαρίδης), Καπάκης, Κουτσαρνάκης (46’ Δ. Φώτου), Τσακίρης.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σταμέλος, Χότζα, Ακριβούσης (89’ Κουκουτσέλος), Ράπτης, Χρ. Σταματίου, Σουγκάρης, Γάρος, Σταματόπουλος (51’ λ.τρ. Κακάνης), Αραμπατζής, Καραγιάννης (46’ Φούκης), Καρακίτσιος (85’ Βαϊόπουλος).

Φωτό: Προσπάθεια του Δ. Γάρου, με τον Ι. Φώτου να τον επιτηρεί