Ισοπεδωτικός ο Ρήγας στο ντέρμπι κορυφής – Κέρδισε με 0-3 τον Αίαντα Σούρπης

Ο Ρήγας Φεραίος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι κορυφής της Α’ ΕΠΣΘ. Με εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα του Βελεστίνου νίκησε 0-3 τον Αίαντα Σούρπης στο γήπεδο του Αχιλλείου και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Πλέον βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο Διαγόρα, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.
Το συγκρότημα του Μίλτου Ζιάκα παρουσίασε όλα τα στοιχεία που πρέπει να έχει μία ομάδα για να κερδίσει σε ένα ντέρμπι. Έβγαλε πάθος στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες, ενώ είχε και περισσότερα τρεξίματα από τους γηπεδούχους, που έχουν το ελαφρυντικό ότι είχαν δώσει και αγώνα μεσοβδόμαδα. Ο Αίας, που προερχόταν από το «διπλό» επί της Δήμητρας και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου σε βάρος του ΓΣΑ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του.
Οι Βελεστινιώτες ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια πανηγύρισαν μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη που τους φέρνει σε τροχιά τίτλου. Στο 7’ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με το σουτ του Νασιακόπουλου που πέρασε άουτ, ενώ στο 17’ ο Σπαθής εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Χαλάτσης μπλόκαρε. Ο γκολκίπερ του Αίαντα ενήργησε θετικά και στην κεφαλιά του Πάσχου στο 21’. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρήγας απείλησε ξανά με τον Αλεξίου.

Στο 24’ καταγράφηκε η πρώτη καλή ευκαιρία του Αίαντα όταν ο Χειλάς επιχείρησε το διαγώνιο σουτ και ανάγκασε τον Παπαγιάννη να επέμβει για να διώξει σε κόρνερ. Η απάντηση του Ρήγα στη φάση αυτή ήρθε με γκολ. Ήταν στο 32ο λεπτό όταν ο Σουγκάρης έκανε το σουτ με το αριστερό που είναι το… κακό του πόδι και έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» (0-1).
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γάρος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε από τον διαιτητή Καλατζή, καθώς υπέδειξε φάουλ του Πάσχου στον τερματοφύλακα, με τους Βελεστινιώτες να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση αυτή. Ως το τέλος του ημιχρόνου ο Ρήγας είχε δύο ακόμη τελικές. Σουτ του Σουγκάρη έφυγε άουτ στο 44’, ενώ αυτό του Σέττου στο 45’ το απέκρουσε ο Χαλάτσης.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με δύο γρήγορα γκολ. Στο 47’ από κάθετη του Νασιακόπουλου αποδέκτης έγινε ο Πάσχος, που με εύστοχο πλασέ έγραψε το 0-2. Στο 51’ ο Νασιακόπουλος προσπάθησε να σκοράρει από πλάγια θέση και ο Χαλάτσης παραχώρησε κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε από τον Νασιακόπουλο και ο Πάσχος με κεφαλιά έγραψε το 0-3.
Ο Αίας θα μπορούσε να πετύχει έστω το γκολ της τιμής στο 60’ όταν ο Αραπίτσας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Παπαγιάννης απέκρουσε με τα πόδια. Στο 67’ ο εξαιρετικός χθες Σέττος τροφοδότησε τον Γάρο που πλάσαρε άουτ. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Άξια λόγου μόνο μία φάση στο 80’ με τους Βελεστινιώτες να βγαίνουν στην κόντρα, τρεις με δύο, αλλά να χάνουν την ευκαιρία καθώς ο Πάσχος δεν «έσπασε» τη μπάλα στον Σέττο.
Στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε ο Βαλάντης Κόκκας, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση μετά την επιστροφή του στον σύλλογο του Βελεστίνου.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Σιαμουρδάνης (56’ Ξηροκώστας), Πλαβός, Χριστέλος, Χειλάς (81’ Κ. Κατσαβριάς), Μπιρτσάι, Αραπίτσας (75’ λ.τρ. Μπένος), Θ. Κατσαβριάς, Μακανίκας, Τσόγκας (65’ Κωστούλας).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Γούτσιος, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Γ. Αλεξίου, Πάσχος, Σουγκάρης (85’ Κόκκας), Γάρος (76’ Αραμπατζής), Νασιακόπουλος, Σέττος.