«Καθάρισε» γρήγορα ο Σαρακηνός – Επιβλήθηκε 1-5 της Ακρόπολης

Σκοράροντας τρία γκολ σε δέκα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο Σαρακηνός επιβλήθηκε 1-5 της Ακρόπολης στο γήπεδο του Σέσκλου κι εδραιώθηκε στην 5η θέση αυξάνοντας τη διαφορά από τους «κυανόλευκους» στους έξι βαθμούς.
Ο αγώνας διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο με δυνατό αέρα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί καθώς στο 20′ ο Μόσιος με δυνατό σουτ από περίπου 30 μέτρα άνοιξε το σκορ, στο 24′ έγινε το 0-2 με σουτ του Γιαμαλή από το ύψος της μεγάλης περιοχής που χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα και στο 28′ το τρίτο τέρμα με κοντινό πλασέ του Τζίκα σε γύρισμα του Αναστασίου.
Στην επανάληψη σημειώθηκαν δύο παραπλήσια τέρματα για την ομάδα του Γιάννη Φασουράκη, με σουτ από πλάγια θέση, του Σιγαλάκου στο 67′ και του Ντούρο στο 70′, ενώ η Ακρόπολη μείωσε με πέναλτι του Κόκκα οκτώ λεπτά πριν τη λήξη. Στο 75ο λεπτό έγινε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών και αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Μίλτος και Καλαμάτας. Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία. Στο α’ ημίχρονο είχαν καλό φάουλ του Μαυρίδη που απέκρουσε ο Γράντας (μετά το 0-1) και κεφαλιά του Παγώνη που βρήκε στο δοκάρι (μετά το 0-2).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής, Γκατζούνας (46′ Κατής), Τ. Κολυμήτρας, Κ. Κολυμήτρας, Χάνος, Παγώνης, Μαυρίδης, Τσεκούρας (68′ Κουτλούμπασης), Κόκκας, Μίλτος, Μερμίγγης (64′ Αξιώτης).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Κουσκουρίδας (46′ Αλ. Γ. Σιώμος-85′ Κουτσώνας), Ντούρο, Ρακής, Μοράλες, Γιαμαλής, Μπακάλης (65′ Σιγαλάκος), Καλαμάτας, Τζίκας, Μόσιος, Αναστασίου.