Επέστρεψε στις επιτυχίες η Δήμητρα – Επιβλήθηκε με 0-1 του Μαγνησιακού στο Βασδέκειο

Μετά τις δύο «λευκές» ισοπαλίες και την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, η Δήμητρα δεν είχε περιθώρια για άλλη απώλεια βαθμών στην έδρα του Μαγνησιακού. Η ομάδα του Μιχάλη Ανδρωνά κέρδισε με σκορ 0-1 στο Βασδέκειο αθλητικό κέντρο και συνεχίζει να έχει βλέψεις για τον τίτλο.

Ο αγώνας έγινε με δυνατό αέρα και πολύ κρύο το πρωί της Κυριακής και κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε ο Παπαδόπουλος στο 27ο λεπτό. Ο Τιμπλαλέξης με ωραία ενέργεια ξεπέρασε δύο αντιπάλους και έκανε παράλληλο γύρισμα λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι, εκεί που βρέθηκε ο έμπειρος επιθετικός για να σκοράρει με πλασέ. Ο σκόρερ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία χαμένη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη απείλησε δύο φορές σε τετ-α-τετ, στη μία περίπτωση πέρασε τον τερματοφύλακα κι αμυντικός ανέκοψε την πορεία της μπάλας και στην άλλη, πλάσαρε άουτ. Ακόμη, ένα σουτ του Βούλγαρη από καλή θέση δεν είχε στόχο και γκολ του Τιμπλαλέξη ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Όσον αφορά στους γηπεδούχους, δημιούργησαν δύο πολύ καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν στην επανάληψη, αμφότερες με τον Ζενούνη. Σε τετ-α-τετ ύστερα από μεταβίβαση του Τσένα σούταρε άουτ και στη δεύτερη φάση, σούταρε από πλάγια ενώ θα μπορούσε να επιλέξει πάσα για κάποιον από τους συμπαίκτες του που ήταν σε καλύτερο σημείο.

Ο Θανάσης Βλαχόπουλος επισήμανε ότι ο Μαγνησιακός είχε την κυριαρχία στο β’ 45λεπτο και κοίταξε στα μάτια μία από τις πρώτες ομάδες του πρωταθλήματος, χάνοντας στις λεπτομέρειες, ενώ ο Μιχάλης Ανδρωνάς υπογράμμισε ότι οι παίκτες του έχασαν αρκετές ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα ώστε να αποβάλλουν το άγχος των τελευταίων λεπτών όσο έμενε το εύθραυστο 0-1.

Για τις δύο ομάδες ακολουθούν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ματς-τελικοί που πρέπει να κερδίσουν ώστε να μείνουν στους στόχους τους: ο Μαγνησιακός πηγαίνει στην έδρα των Μυρμιδόνων και η Δήμητρα υποδέχεται τον Ρήγα Φεραίο.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βλαχόπουλος, Κρανιάς, Βασιλείου, Κατσίφας, Γκαμαλέτσος, Τάρε, Οικονόμου (65′ Κολυμήτρας), Ζενούνης, Μυλωνάς (60′ Μπαλλάς), Θεοδωρόπουλος (55′ Χριστοδούλου), Τσένα.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Σαρρής, Κακλιάς (58′ Γαλατσίδας), Καψιώτης, Στ. Τσιάτσιος, Κυριάκος, Τιμπλαλέξης, Κρανάς, Θωμαΐδης, Παπαδόπουλος (68′ Ζαντιώτης), Βούλγαρης (68′ Β. Τσιάτσιος), Αραπίτσας (80′ Μπιρμπίλης).