Ημέρα Κυπέλλου στην ΕΠΣ Θεσσαλίας

Ημέρα Κυπέλλου σήμερα στην ΕΠΣ Θεσσαλίας, με τη διεξαγωγή οκτώ αναμετρήσεων της γ’ φάσης. Τα παιχνίδια είναι «νοκ άουτ», κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση, ενώ αν χρειαστεί θα χτυπηθούν και πέναλτι.
Στο Κύπελλο συνεχίζουν και οι τέσσερις ομάδες που εκπροσωπούν τη Μαγνησία στη Γ’ Εθνική, οποίες είναι φιλοξενούμενες διότι μετέχουν σε μεγαλύτερη κατηγορία. Θεωρητικά, πιο δύσκολο έργο αναμένεται να έχουν οι Γ.Σ. Αλμυρού και Θησέας, αφού θα αντιμετωπίσουν ομάδες που πρωταγωνιστούν στην Α’ κατηγορία. Τους Αλμυριώτες περιμένει να υποδεχθεί ο Σαρακηνός, ενώ τον Θησέα η Αγία Άννα.
Η Δήμητρα θα παίξει στη Γατζέα με την Α.Ε. 2002, που το περασμένο Σάββατο έκανε την έκπληξη στο πρωτάθλημα, αποσπώντας ισοπαλία 3-3 από τον Σαρακηνό, σε ματς στο οποίο έχανε 0-3. Όσο για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, δεν αναμένεται να συναντήσει δυσκολίες παίζοντας στα Λεχώνια με τον Νηλέα, με τον οποίο έχει διαφορά δύο κατηγοριών.
Όσον αφορά τα άλλα παιχνίδια, στο στάδιο του Βελεστίνου ο Ρήγας Φεραίος θα φιλοξενήσει τον Πρωτεσίλαο, τον οποίο θα αντιμετωπίσει σε λίγες ημέρες στον Πτελεό για το πρωτάθλημα. Στη Νέα Αγχίαλο, θα κοντραριστούν ο Πύρασος με τη Σκιάθο, τρεις εβδομάδες μετά τη συγκλονιστική μεταξύ τους μονομαχία για το πρωτάθλημα, όπου ο Πύρασος είχε κερδίσει 3-2 με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο πρωτοπόρος της Α’ ΕΠΣΘ Αίας Σούρπης, λογικά θα έχει εύκολο έργο στην Ευξεινούπολη απέναντι στον νεανικό Άθλο, που είναι ομάδα της Β’ κατηγορίας. Τέλος, αμφίρροπη θεωρείται η συνάντηση του Κενταύρου Νοτίου Πηλίου με την Κ17 της Νίκης. Όλα τα ματς αρχίζουν στις 14.30, εκτός από αυτό της Νέας Αγχιάλου που ορίστηκε για τις 11 το πρωί, ώστε να διευκολυνθεί η ομάδα της Σκιάθου.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές
Το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων του Κυπέλλου ΕΠΣΘ και οι διαιτητικές τριάδες έχουν ως εξής:
Γηπ. Νέας Αγχιάλου, 11.00, Πύρασος-Σκιάθος: Σαμαράς, Μπέλου, Καλορογιάννης.
Βελεστίνου, 14.30, Ρήγας-Πρωτεσίλαος: Ευαγγελιάς, Π. Σακκάς, Μπαρτζιάλης.
Αργαλαστής, 14.30, Κένταυρος Ν.Π.-Νίκη (Κ17): Γκατζούνας, Δημητράκης, Γ. Καρακίτσιος.
Ευξεινούπολης, 14.30, Άθλος-Αίας: Κούστας, Τριφωνίδης, Πέτρου.
Σαρακηνού, 14.30, Σαρακηνός-Γ.Σ. Αλμυρού: Καλατζής, Δ. Σακκάς, Κ. Τασιόπουλος.
Λεχωνίων, 14.30, Νηλέας-Διαγόρας: Γ. Τασιόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Αγγελόπουλος.
Γατζέας, 14.30, Α.Ε. 2002-Δήμητρα: Τσίντζας, Σφυρής, Π. Αναστασίου.
Βασδέκειο, 14.30, Αγία Άννα-Θησέας: Σαρρής, Αντωνίου, Α. Αναστασίου.