Επιτυχημένο Σαββατοκύριακο για τον Αιολικό – Νίκησαν και οι πέντε ομάδες του στα πρωταθλήματα που μετέχουν

Πολύ παραγωγικό ήταν το περασμένο Σαββατοκύριακο για τον Αιολικό. Όλες του οι ομάδες που αγωνίστηκαν είχαν νικηφόρο αποτέλεσμα .

Ξεκινώντας με την ανδρική ομάδα που έχει «τέσσερα στα τέσσερα» στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Στο τελευταίο της παιχνίδι αντιμετώπισε την αξιόμαχη ΑΕΒΔ στο τυπικά εκτός έδρας παιχνίδι επικρατώντας  με 62-56. Ήταν αρκετά δύσκολο ματς και για τις δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τον Αιολικό με ένα επί μέρους σκορ 27-16. Στα υπόλοιπα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με μία υπεροχή κάθε φορά του Αιολικού της τάξεως των 8-10 πόντων.

Δεκάλεπτα: 16-27, 32-36, 45-52 , 56-62.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Καραγιώργος): Μπαϊράμης, Σέρρης, Σαμαράς 23 (4), Κουτσούκης, Βλ. Καραγιώργος 23 (4), Ζαρνακούπης 3 (1), Παρισάκης 6, Παπαζήσης 2, Γουμενόπουλος 2, Βαϊόπουλος, Δαρδιώτης 1, Στρέζος 2.

Οι κορασίδες του Αιολικού σ’ ένα πολύ δυνατό παιχνίδι επικράτησαν της Νίκης Βόλου με 39-36. Καμία ομάδα δεν ξέφευγε στο σκορ. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τον Αιολικό παίρνοντας τη νίκη από μία πολύ δυνατή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 11-15, 22-26, 32-34, 39-36.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δεμίρης-Σαμαράς): Μόσιου, Γκέρτσα, Αναστασιάδη, Λογοδότη, Χαμπέρη, Γκάγκα, Κούντρια, Μήτσα, Κολτσάρα, Μιχάλαρου, Μαύρου, Σμυρλή

Η δεύτερη παιδική ομάδα του Αιολικού (γεννηθέντες 2007-08) κέρδισε τη δεύτερη ομάδα της Νίκης Βόλου (με παίκτες επίσης ίδιας ηλικίας) 63-56 στο τυπικά εκτός έδρας γήπεδο. Και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με τον ίδιο ζήλο τη νίκη .Το πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικά για τον Αιολικό, προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 6-14, 17-22, 30-47, 56-63.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γουμενόπουλος, Σαμαράς): Καραγιάννης, Φώτου, Βλάχος, Σταθόπουλος, Τσιτσίνης, Μποίλής, Δαλούκας, Σέλιτσανιώτης, Ξανθάς 6, Μαρτίου, Βουτσελάς, Λεφάκης.

Η παιδική ομάδα του Αιολικού αντιμετώπισε τον αξιόμαχο Ίωνα κερδίζοντας 68-55. Και οι δύο ομάδες έδειξαν πολύ καλά στοιχεία όσον αφορά το ταλέντο των παικτών. Δεν αρκεί φυσικά μόνο αυτό. Εφόσον δουλέψουν θα είναι η μελλοντική ελπίδα του μαγνησιώτικου μπάσκετ. Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν καταλυτικό επικρατώντας ο Αιολικός με 22-4, πράγμα που ίσως έκρινε και την έκβαση του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 22-4, 34-18, 53-33, 68-55.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς): Λάιος, Μπέας, Χατζής, Γουλέτσιος, Γκίστι , Μισαηλίδης, Κωστόπουλος, Χράπαλος, Σαββίδης, Γραμματικός, Καδόγλου, Βόντζος.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής στους εφήβους ήταν ανάμεσα στους Τιτάνες Αλμυρού και τον Αιολικό. Οι Τιτάνες αντιμετώπισαν στα ίσια τους περσινούς πρωταθλητές, ο πλουραλισμός όμως και το βάθος του Αιολικού δεν επέτρεψαν να επικρατήσει η σθεναρή και αξιόμαχη ομάδα του Θανάση Φλεβάρη. Ο Αιολικός ήταν πάντα μπροστά στο σκορ με διαφορά της τάξεως των 10-15 πόντων και δεν επέτρεπε τον αντίπαλο του να τον πλησιάσει νικώντας με 54-72.

Δεκάλεπτα: 15-21, 27-46, 39-64, 54-72.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς): Μπαϊράμης 9, Καραγιώργος 32 (5), Πάντος, Γκινίδης 6 (1), Γκίστι 3 (1), Μισαηλίδης 16 (3), Κολιαμήτρας, Σαββίδης Οικονόμου, Θεοδωρόπουλος 4, Γκρίτζαλης, Σμυρλής 2.

Το Δ.Σ. του Αιολικού συγχαίρει όλους τους αθλητές και τους προπονητές των τμημάτων του.