Δεν τα κατάφερε η Αργώ – Νίκη πανηγύρισε ο ΓΣΑ στο γυναικείο βόλεϊ

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στη βάση της με θετικό αποτέλεσμα η Αργώ στην πρεμιέρα της Α2 βόλεϊ γυναικών. Το βολιώτικο συγκρότημα ταξίδεψε στην Πρέβεζα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Φιλαθλητικό από τον οποίο ηττήθηκε με 3-1 σετ.
Στο παιχνίδι ήταν για την Β’ ζώνη του 2ου ομίλου της κατηγορίας και αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα με πολλές ωραίες φάσεις. Τα κορίτσια του Βαγγέλη Σταθόπουλου πάλεψαν για την κατάκτηση βαθμού ή βαθμών και με λίγη τύχη θα μπορούσαν να πετύχουν το στόχο τους, αφού πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Σε αυτό οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας να ξεφεύγει με 21-18. Όμως οι παίκτριες της Αργούς δεν το έβαλαν κάτω. Με υπομονή έφτασαν στην ισοφάριση και στη συνέχεια στο υπέρ τους 24-26. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες πήραν μια μικρή διαφορά και έφτασαν στην ισοφάριση με 25-19, ενώ πήραν και το επόμενο με 25-21. Φοβερή μάχη έγινε στο 4ο σετ, με την Αργώ να παλεύει για την ισοφάριση, αλλά τον Φιλαθλητικό να επικρατεί 25-23 εκμεταλλευόμενος την μεγαλύτερη πείρα των αθλητριών του.

Τα σετ: 24-26, 25-19, 25-21, 25-23.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Παπαδόπουλος, Τσουμάνης): Φασούλεβα, Κοσμίδου, Γκίμπερτ, Θεοδωράκη, Κούκα, Ντάκουλα, Μαρτίνα, Κοντζαμοράτογλου, Σάμπου, Σιούλα, Αγόρου.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Τιρτιράκης, στατ. Φουρκιώτης): Τάσσου, Πόλη, Γιαννετάκη, Καστανού, Πώπου, Αγγελή, Παρισάκη, Γερολυμάτου, Αναστασιάδη, Γιαλόγλου, Κασιούρα, Αμυγδαλοπούλου.

Με το δεξί ο ΓΣΑ στη Β’ Γυναικών

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γυναικών ο Γ.Σ. Αλμυρού. Το συγκρότημα του Χρήστου Μακρή υποδέχθηκε την Άθλεση Λάρισας και την κέρδισε με 3-0 σετ ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση. Οι Αλμυριώτισσες, μπορεί να είναι νεοφώτιστες στην κατηγορία, αλλά έδειξαν ότι έχουν τις δυνατότητες για να πραγματοποιήσουν πολύ καλή πορεία. Στα δύο πρώτα σετ ο Γ.Σ. Αλμυρού είχε εξ αρχής τη πρωτοπορία, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτησή τους, ενώ στο τρίτο συνάντησε μεγαλύτερη αντίσταση, αλλά και πάλι βγήκε νικητής.

Τα σετ: 25-14, 25-13, 26-24.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Παπακωνσταντίνου (αρχηγός), Σταυρακοπούλου, Καουνά, Μπάρδα, Τσιγάνη, Χ. Αραμπατζή, Χατζηκυριάκου, Κυρίτση, Σ. Αραμπατζή, Κωνσταντίνου, Κωτούλα, Τσανή, Μπουκουβάλα, Κούτε.

Τα πρωταθλήματα κορασίδων

Για την Α1 κατηγορία κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ η Νίκη πανηγύρισε «τρίποντο», ενώ ο Γ.Σ. Αλμυρού ηττήθηκε. Συγκεκριμένα, η Νίκη αντιμετώπισε στη Λάρισα την ΕΑΛ και επιβλήθηκε με 1-3 σετ.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας): Στύλα, Μελλιού, Κούτσικου, Καφαντάρη, Σίμου, Δημητριάδη, Καρατάσιου, Τζίκουλα, Χαλκιά, Κεφαλά.

Αντίθετα, ο Γ.Σ. Αλμυρού γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από τρεις σερί επιτυχίες. Έπαιξε στην Λάρισα με τον τοπικό Φιλαθλητικό και έχασε 3-0 (25-12, 25-11, 25-10). Σήμερα στις 17.30 θα πραγματοποιηθεί στην Αγριά ο εξ αναβολής αγώνας Αργώ-Γ.Σ. Αλμυρού.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Μπουκουβάλα (αρχηγός), Χ. Αραμπατζή, Τσιγάνη,  Σ. Αραμπατζή, Κυρίτση, Κωτούλα, Κωνσταντίνου, Τσανή, Μητσογιάννη, Μαυρογένη,  Χατζηκυριάκου, Κούτε.

Στην Α2 κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ ο Γ.Σ. Βόλου μετρά πλέον «δύο στα δύο», αφού κέρδισε με 3-1 τον Φιλαθλητικό Αμπελώνα (25-16, 24-26, 25-14, 25-14).

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κουτσογιάννης, έφορος Κική Χατζημητροφάνους): Πετσιμέρη, Ζαλώνη, Προφαντή, Κουφογεώργου, Μαμούρα, Γκλαβίνη, Σπυριδάκη,  Χριστοφορίδου, Ιωνά, Προφαντή, Κουτσογεώργη, Φόβου, Καραδήμου, Βαργιάμη.