Γ’ Εθνική μπάσκετ: Ήττα της Αγριάς από τον Αχέροντα στην παράταση

Την ευκαιρία να «κλειδώσει» από χθες την παραμονή της στη Γ’ Εθνική κατηγορία του μπάσκετ απώλεσε η Αγριά. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη και του Σπύρου Στρατίκη έχασε εντός έδρας από τον Αχέροντα Καναλακίου με 67-71 στην παράταση (κ.α. 60-60), σε εξ αναβολής παιχνίδι.
Αρχικά το ματς είχε προγραμματιστεί για την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου. Ωστόσο η αποστολή της ομάδας του Καναλακίου δεν κατάφερε να φτάσει στη Μαγνησία εξαιτίας της κακοκαιρίας που έπληξε τη χώρα μας εκείνη την ημέρα.
Το ματς έγινε χθες με την Αγριά να «πληρώνει» το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις παίκτες. Οι Κουρατίδης και Σούλκο είναι τραυματίες, ο Σκαμάγκας ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ έλειψε και ο Ρόσσιος για επαγγελματικούς λόγους.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Αγριά να προηγείται 37-34 στο ημίχρονο, ενώ η λήξη της κανονικής διάρκειας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 60-60. Στην παράταση ο Αχέρων είχε περισσότερες λύσεις και έτσι έφτασε στη νίκη με 67-71. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν από 19 πόντους (με πέντε νίκες και εννέα ήττες), με αυτή του Καναλακίου να υπερτερεί στην ισοβαθμία έχοντας κερδίσει και στο ματς του α’ γύρου με 74-67.
Δεκάλεπτα: 17-21, 37-34, 48-46, 60-60, 67-71 (παρ.).
ΑΓΡΙΑ (Γκουγκουτούδης-Στρατίκης): Λουκίδης 6, Καραμανλής 9, Σακκάς 14 (1), Σταυροθεόδωρος 8, Διγενής 18, Κοϊτσάνος 1, Ζαμπέτης 9 (1), Αμπάρης, Χαρχαρής 2, Κοψιαλής.