«Φτηνή» ήττα για τη Νίκη από τον ΠΑΟΚ Β’

«Φτηνή» ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ Β’ γνώρισε χθες σε φιλικό στη Θεσσαλονίκη η Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο, αλλά σε ανύποπτες στιγμές δέχθηκαν δύο γκολ με συνέπεια να χάσουν τον αγώνα.

Η Νίκη άρχισε πιο δυνατά και στο 14’ ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ και οι αμυνόμενοι έδιωξαν προσωρινά. Η μπάλα έφτασε τον Πάνο που σούταρε δυνατά για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μπουργάνης.
Στο επόμενο λεπτό ο «δικέφαλος του βορρά» βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σε μια φάση που δεν «μύριζε» γκολ. Μετά από μακρινή μπαλιά από το κέντρο άμυνας του ΠΑΟΚ η μπάλα πέρασε από την «κυανόλευκη» οπισθοφυλακή καταλήγοντας στον Γαϊτανίδη. Ο νεαρός εξτρέμ ντρίμπλαρε τον Τσιμπούκα και πλάσαρε εύστοχα τον Μπάγιτς για το 1-0.
Η Νίκη θέλησε να απαντήσει άμεσα και στο 20’ ο Γκαρσία ανέβασε τον Πάνο. Ο δεξιός μπακ της βολιώτικης ομάδας πραγματοποίησε συρτή σέντρα, αλλά ο Βασιλείου για λίγο δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 26’ ο Τζήμας σούταρε για να αποκρούσει ο Μπάγιτς. Επίσης στο 42’ ο Σέρβος πορτιέρο ενήργησε σωστά και σε κοντινή κεφαλιά του Γαϊτανίδη. Καλή δουλειά και από τον Μπουργάνη, όμως, ο οποίος εξουδετέρωσε σουτ του Γκαρσία στο 43’. Πάντως ο Βολιώτης τερματοφύλακας δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ στο 45’, όταν ο Γκαρσία τον νίκησε μ’ ένα τεχνικό σουτ ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Με επτά αλλαγές άρχισε το β’ ημίχρονο η Νίκη, που πλησίασε στο γκολ μόλις μερικά δευτερόλεπτα μετά την έναρξή του, όταν ο Τζιώρας έκανε προβολή από κοντά για να αποκρούσει ο Μπουργάνης. Ο έμπειρος σέντερ φορ ήταν ο δημιουργός της επόμενης ευκαιρίας σεντράροντας προς τον Γ. Κυρίτση, η κεφαλιά του οποίου έφυγε μόλις άουτ (50’).
Χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να γίνει μια καλή φάση στο ματς και ήταν πάλι για τη Νίκη. Ο Παναγιωτίδης μπήκε στην περιοχή από τη δεξιά και σούταρε, αλλά ο Μπουργάνης ήταν πάλι σωστά τοποθετημένος και δεν αιφνιδιάστηκε (73’).
Επίσης στο 77’ ο Τζιώρας έπιασε κεφαλιά, ο Μπουργάνης απέκρουσε και οι αμυνόμενοι δεν έδιωξαν σωστά. Η μπάλα στρώθηκε στον επερχόμενο Μέτσε, ο οποίος όμως αστόχησε απελπιστικά.
Κι εκεί που οι «κυανόλευκοι» πίεζαν για το δεύτερο γκολ, το δέχθηκαν σε μια αντεπίθεση στο 83’. Ο Μπράντονιτς έφυγε στην κόντρα από τα αριστερά και «σέρβιρε» για τον Κουλούρη, που σημείωσε το 2-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Βλαχομήτρος απέτυχε να νικήσει τον Μπουργάνη στο 91’.
ΠΑΟΚ Β’: Μπουργάνης, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Ταχάτος (76’ Καλουτσικίδης), Γιαξής, Τσαούσης, Γαιϊτανίδης (67’ Μπράντονιτς), Μελετίδης (61’ Ισμαΐλα), Πανίδης (67’ Κουλούρης), Σαλαμούρας (76’ Γρόσδης), Τζήμας (88’ Τίτο).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς (60’ Περιστερίδης), Πάνος (58’ Παναγιωτίδης), Τζοβάρας, Τσιμπούκας (46’ Αλιατίδης), Ανδρέου, Κυριακίδης (46’ Μπόσιο), Τσουκαλάς (46’ Μέτσε), Κάσσος (46’ Γ. Κυρίτσης), Βασιλείου (46’ Βλαχομήτρος), Γκαρσία (46’ Αλτιντζής), Ροχάνο (46’ Τζιώρας).