Εξασφάλισε την άνοδο ο Αιολικός

Ο Αιολικός πανηγύρισε την άνοδο από την Α2 στην Α1 ΕΣΚΑΘ με πολύ εύκολη νίκη επί της ουραγού ομάδας του 1ου ομίλου, Αναγέννησης Καλοχωρίου. Επίσης το ροζ φύλλο πήραν Σκιάθος και Κένταυρος Ζαγοράς στη 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Καλοχώρι-Αιολικός 30-69
Ο Αιολικός σφράγισε μαθηματικά την άνοδο στην Α1 και χρειάζεται μία νίκη στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές για να τερματίσει πρώτος στον όμιλο. Με τρεις παίκτες από το παιδικό τμήμα και χωρίς τον τραυματία Σαμαρά, επιβλήθηκε με διπλό σκορ της ουραγού Αναγέννησης Καλοχωρίου.
Δεκάλεπτα: 9-15, 13-35, 27-52, 30-69
ΚΑΛΟΧΩΡΙ (Ντάσιος): Κουτσιαρής, Κοτρώνης 4, Χατζηκυριάκος, Πανάγος, Κοτρώνης Α. 14 (2), Ντάσιος,Σαμαράς, Τασιόπουλος 3 (1), Χατζητούρνος 3, Αρσενίου 6 (2), Καρανάκας, Πουσπουρίκας.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς-Τελέγκας): Γεωργακόπουλος, Σέρρης 9, Λογοδότης, Σούλης 22 (5), Κανούλης 7 (1), Κραγιώργος, Παπανικολάου 8, Μπούρας 13 (1), Χατζής 8, Παππάς 2, Στρέζος.

Ελευθεριακός-Κένταυρος 49-61
Τρίτη νίκη στο τελευταίο καρέ αγώνων για τον Κένταυρο, που δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα με μόνο 5 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του κι έκλεισε με διπλό σκορ, 20-40 το ημίχρονο. Η διαφορά έφθασε μέχρι τους 26, ο Ελευθεριακός εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των φιλοξενουμένων αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει κάπως την ψαλίδα, που παρέμεινε όμως σε διψήφια επίπεδα.
Δεκάλεπτα: 14-12, 20-40, 32-53, 49-61
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Ζαφείρης 2, Παπαδόπουλος, Χριστοδούλου, Ροδολάκης 35 (3), Μόκας 6, Τσούτσικας, Μαθιουδάκης, Κρόσμαν, Γούσιος 4
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΖΑΓ. (Τσιντσίνης): Δημόπουλος 4, Λάσκος 3, Καραρρήγας 17 (3), Κλειτσογιάννης 5 (1), Καρσέλας, Κισκίνης 6 (2), Φίκαρης, Βαΐτσης 6, Ρουμπέας 8, Θέος 5 (1), Γεωργούδης 7 (2).

Δήμητρα-ΓΣΦ Κ21 81-84
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο αγώνας της Δήμητρας, με πικρό φινάλε για τους γηπεδούχους που έφθασαν στους 81 πόντους αλλά αμυντικά δεν είχαν καλή παρουσία. Ορισμένα εύκολα καλάθια στην επίθεση που χάθηκαν και λανθασμένα σφυρίγματα στέρησαν τη νίκη στη Δήμητρα που πάλεψε μέχρι τέλος κόντρα στην Κ21 του ΓΣ Φαρσάλων που παρατάχθηκε με έξι παίκτες στον Αλμυρό.
Δεκάλεπτα: 18-21, 40-43, 58-62, 81-84
ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΞ. (Σπανός): Καραπτσιάς 30 (4), Κουρκούμπας 2, Γιάγκος 2, Κωτούλας 2, Χρυσόπουλος 5, Χατζής 25 (3), Νάκος 15.

Σκιάθος-Ιωλκία 73-50
Εύκολη επικράτηση για τους νησιώτες που μετά το πρώτο δεκάλεπτο, άνοιξαν τη διαφορά και τη διατήρησαν σε επίπεδα ασφαλείας μέχρι το τέλος. Η γηπεδούχος ομάδα αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με αθλητές από το παιδικό της τμήμα και με την απόδοσή τους φάνηκε η καλή δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής.
Δεκάλεπτα: 16-10, 29-14, 49-29, 73-50
ΣΚΙΑΘΟΣ (Κρίτσαλος): Χούμας 2, Γραμματικός 7 (1), Τσιμπλιαράκης 9 (2), Παπαδάκης 2, Κοντός 2, Γκάγκτζας 8 (1), Λεκάι 4, Ρίκα 12 (2), Εμμανουήλ 12, Χαρανάς 1, Μουτζούρης 4, Σανιδάς 10.
ΙΩΛΚΙΑ: Κόκκαλης 6 (1), Μαστροπαναγιώτης 14, Καρανάσιος 13, Φασούλας 5 (1), Καραμπελιάς 2, Γεωργαλόπουλος 10.

12. Καλοχώρι (815-1313) 20
* Tρία ματς λιγότερα η Κ21 ΓΣΦ, δύο ματς λιγότερα Σκιάθος και Σπορτ Ακαδημία και ένα ο ΑΣ Φαρσάλων.