«Λύγισε» από Δάφνη και διαιτησία – O Ολυμπιακός Βόλου έχασε με 72-70

Καταπληκτικό παιχνίδι στο κλειστό του ΕΑΚ, όπου ο Ολυμπιακός Βόλου έφθασε μια ανάσα από σημαντική νίκη, αλλά ηττήθηκε 70-72 από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Η φιλοξενούμενη ομάδα φιγουράρει στην 4η θέση της κατάταξης, όμως αυτό δεν φάνηκε στο παρκέ χάρη στη μεγάλη προσπάθεια των κοριτσιών του Μιχάλη Καπουρνιώτη και μάλιστα με εχθρική διαιτησία…
Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ρις Ουίλιαμς κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ (τα τέσσερα ήταν επιθετικά), η Σουλτάνη έκανε το 19-18 και από δική της ασίστ, η Ταντουρόφσκα πέτυχε κοντινό «μπάζερ-μπίτετ» λέι απ για το 21-18 που ήταν σκορ περιόδου. Με βολές της Δεληγιάννη, ο Ολυμπιακός πήρε τη μέγιστη διαφορά του στον αγώνα (+5), όμως η Δάφνη ήταν πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75, σημειώνοντας 4/4 τρίποντα σε πέντε διαδοχικές επιθέσεις…

Η Ουίλιαμς έβαλε μπροστά τις «ερυθρόλευκες» με 34-32 στο 15ο λεπτό, στο σημείο εκείνο χρεώθηκε με 4ο φάουλ η ψηλή (ύψους 1.93μ.), Αμερικανίδα της Δάφνης, Ρόσελ και η Ταντουρόφσκα έγραψε το 37-34. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με έναν πόντο καθώς η Άντριους σημείωσε καλάθι σχεδόν με τη λήξη του χρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε 7 ριμπάουντ περισσότερα, μόλις 3 λάθη, ενώ από την άλλη η Δάφνη -που είχε φορτωμένες με φάουλ τις δύο ψηλές της- σούταρε 6/13 τρίποντα.
Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στη γ’ περίοδο και έχτισαν μικρή διαφορά, 44-50 κι αργότερα 46-54 που ήταν η μεγαλύτερη τιμή (+8). Ωστόσο, με καλύτερη άμυνα και τρία καλάθια από τις Αμερικανίδες του, ο Ολυμπιακός μείωσε και η Σουλτάνη ισοφάρισε 54-54 στο 26:30.

Η Ουίλιαμς έκανε το 58-57 και με μικρό σερί 0-5, η Δάφνη προηγήθηκε με τέσσερις πόντους όταν έληξε το δεκάλεπτο. Το ματς είχε… άγρια ομορφιά και συνεχίστηκε με την αθηναϊκή ομάδα να διατηρεί μικρό προβάδισμα 2-4 πόντων. Το 64-70 έγινε 68-70 με δίποντο της Ουίλιαμς και καλάθι της Σουλτάνη στο 38:29. Ακολούθησε άστοχη προσπάθεια από τη Βολιώτισσα γκαρντ στα 58” και επίσης άστοχο τρίποντο της Πατεράκη στα 26” για τη λήξη.
Στην επαναφορά της μπάλας, η Σουλτάνη πάτησε την πλάγια γραμμή και η Δάφνη επανέκτησε την κατοχή. Η Πατεράκη με 1/2 βολές έγραψε το 68-71, η Ταντουρόφσκα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει με τρίποντο, όμως η Ουίλιαμς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε στον πόντο. Απέμεναν 3,7”, έγινε φάουλ στην Ντίτρικ που έβαλε τη δεύτερη βολή (70-72) και το ματς ολοκληρώθηκε αφού στα 2”, η Άντριους πέταξε την μπάλα από το κέντρο χωρίς στόχο.

Καταβλήθηκε μεγάλη προσπάθεια από τα κορίτσια του Ολυμπιακού που έπαιξαν στα ίσα μία ομάδα που διεκδικεί την είσοδό της στα πλέι οφ. Συν τοις άλλους, οι «ερυθρόλευκες» είχαν κακή διαιτησία στη χθεσινή αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 15′ η Ρόσελ έπαιξε με τέσσερα φάουλ και αποβλήθηκε στο 36ο λεπτό ενώ προηγουμένως σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις θα έπρεπε να έχει χρεωθεί το πέμπτο.

Δεκάλεπτα: 21-18, 42-41, 58-62, 70-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου (0/1 τρ., ριμπ. 2-0), Γαλιατσάτου, Ταντουρόφκσα 14 (4/5 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 1-0), Σουλτάνη 6 (3/7 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 2-0, 6 ασίστ), Άντριους 16 (8/8 β., 4/8 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 6-1), Ζέρβα 2 (0/2 β., 1/3 δ., ριμπ. 2-0), Ουίλιαμς 24 (4/6 β., 10/24 δ., ριμπ. 9-10, 3 κοψίματα, 9 κερδ. φάουλ), Δεληγιάννη 8 (2/2 β., 3/5 δ., ριμπ. 0-2).
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Αλεξανδρή 5 (1/3 τρ., 7 ασίστ), Μανώλη 13 (3/5 τρ., 5 ασίστ),  Καλαμπάκου 8 (2/4 τρ.), Ντίτρικ 12 (2/5 τρ., ριμπ. 4-4, 7 ασίστ), Πατεράκη 6, Μούλη 6, Γιαμπάνη 10, Ρόσελ 12.

Ομαδικά στατιστικά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 14/18 βολές, 25/52 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/6 αιφνιδιασμοί, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα.
ΔΑΦΝΗ: 6/10 βολές, 21/47 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 4/9 αιφνιδιασμοί, 34 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 10 λάθη, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα.

Εσπερίδες-Παναθλητικός 75-59
Παναθηναϊκός-Πρωτέας 49-82
Νίκη Λευκ.-Αθηναϊκός 78-65
Ολυμπιακός Π.-Πανιώνιος 95-56
Ολυμπιακός Β.-Δάφνη 70-72
ΠΑΟΚ-Φάρος 75-67