Εξαιρετική αρχή ο Διαγόρας – Πανηγύρισε «διπλό» επί του Ηρακλή Ψαχνών με 1-3

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με τους «μελανόλευκους» να κερδίζουν με 1-3 εκτός έδρας τον Ηρακλή Ψαχνών, ύστερα από θαυμάσια εμφάνιση. Ο Διαγόρας έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο, πιέζοντας ψηλά τους γηπεδούχους σε όλο το 90λεπτο, κατακτώντας δίκαια τους τρεις βαθμούς.
Ο τεχνικός του Διαγόρα, Στέλιος Αρσένος, παρέταξε την ομάδα του, με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Αποστολίδης. Στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά ξεκίνησαν οι Καραμπούζης, Λάιος, Σπαθής και Κουρούμαλος, ενώ την τριάδα της μεσαίας γραμμής συνέθεσαν οι Θ. Κυρίτσης, Μπλέντι και Παπαγεωργίου. Όσον αφορά την επιθετική τριπλέτα των «μελανόλευκων», από τη δεξιά πλευρά επιχειρούσε ο Γ. Κυρίτσης κι από την αριστερή ο Κουβελάς, με τον Αναστασίου να τοποθετείται στην κορυφή.
Μόλις στο 7’ ο Μήτρου πραγματοποίησε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Αποστολίδης κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπλέντι επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Σόμογλου απέκρουσε σωτήρια. Στο 36’ ο Διαγόρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ, εξαργυρώνοντας την καλή παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γ. Κυρίτσης έβγαλε τη σέντρα και ο Καραμπούζης με άψογη κεφαλιά έγραψε το 0-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Διαγόρας προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο Μπλέντι στο 48’, δεν είχε ευτυχή κατάληξη, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μη δέχεται γκολ, καθώς απέκρουσε τη μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είδαν την τύχη να τους γυρνά την πλάτη. Αυτό, διότι αντί να «κλειδώσουν» τη νίκη, δέχθηκαν το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 58’ ο Νικολαΐδης έβγαλε εξαιρετική σέντρα στον Βεζιρτζόγλου, με τον τελευταίο να μην αστοχεί από κοντά και να νικά τον Αποστολίδη με κεφαλιά για το 1-1. Η ισορροπία στο σκορ διατηρήθηκε για 12 λεπτά. Στο 70’ ο Διαγόρας ξεκίνησε μία πολύ ωραία προσπάθεια μετά από συνδυασμό των Παπαγεωργίου και Θ. Κυρίτση, με τη μπάλα να φτάνει στον Αναστασίου, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ, νικώντας τον Σόμογλου για το 1-2. Ένα λεπτό πριν από τα 90’, η ομάδα του Στέλιου Αρσένου κατάφερε να βάλει και το κερασάκι στην τούρτα. Η φάση ξεκίνησε από το χώρο του κέντρου, με τον Διαγόρα να ασκεί έντονο πρέσινγκ και να κλέβει τη μπάλα, πραγματοποιώντας στη συνέχεια μία γρήγορη αντεπίθεση, με τελικό αποδέκτη τον Γ. Κυρίτση, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από κοντά έγραψε το 1-3 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Στεφανοβικείου.

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά).
Βοηθοί: Χρηστάκος, Παγουρτζής (Πειραιά).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧ.: Σόμογλου, Ζουλιώτης, Νικολαϊδης (79’ Χατζηαντωνίου), Ντιαλό, Ρεπετσάς, Τσολάκος (75’ Σκριβάνος), Σταματάκος, Ζαχαριάς (46’ Σπανός), Βεζιρτζόγλου, Τόσκα, Μήτρου.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης, Λάιος, Σπαθής, Κουρούμαλος, Θ. Κυρίτσης, Παπαγεωργίου (82’ Καραμανλής), Μπλέντι, Γ. Κυρίτσης (88’ Γαλανόπουλος), Κουβελάς (65’ Ζενούνης), Αναστασίου (78’ Σιόβας).