Νιώθει άνετα στο Βασδέκειο – Ο Ρήγας Φεραίος επιβλήθηκε 0-4 της Δάφνης

Ιδιαίτερα φιλόξενο αποδεικνύεται το Βασδέκειο Αθλητικό Κέντρο για τον Ρήγα Φεραίο, με τους Βελεστινιώτες να πετυχαίνουν τη δεύτερη φετινή νίκη τους σε αυτό το γήπεδο. Μετά το 1-3 επί του Πανιωνίου για το Κύπελλο, κέρδισαν με άνεση τη Δάφνη 0-4, κάνοντας το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα.

Μόνο νίκες έχει στη φετινή Α’ ΕΠΣΘ ο Ρήγας, κρατώντας και το «μηδέν» στα μετόπισθεν. Η πιο εύκολη σημειώθηκε το Σάββατο επί της Δάφνης, με τους Βελεστινιώτες να συνδυάζουν θέαμα και ουσία, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο γι’ αυτούς. Οι γηπεδούχοι κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά μεταξύ των δύο ομάδων υπάρχει ποιοτική διαφορά που αποτυπώθηκε και από το τελικό αποτέλεσμα.
Το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 9’ οι γηπεδούχοι παραλίγο να σημειώσουν αυτογκόλ, αλλά έδιωξαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο επόμενο λεπτό ο Γουτούλης έκανε την προσπάθεια από τα πλάγια και σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Πλιάκας.

Το 0-1 δεν άργησε να έλθει. Στο 14’ ο Γάρος σέντραρε από τα δεξιά και ο Κ. Βαϊόπουλος, παρότι βραχύσωμος, κατάφερε να χωθεί ανάμεσα στους αμυνόμενους και με κεφαλιά να σκοράρει. Πριν συνέλθουν οι παίκτες της Δάφνης βρέθηκαν να χάνουν 0-2, όταν στο 16’ ο Γουτούλης τροφοδότησε τον Γάρο, που κοντρόλαρε ωραία τη μπάλα και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο Ρήγας συνέχισε να πιέζει και στο 19’ το σουτ του Αραμπατζή πέρασε άουτ, ενώ στο 32’ ο Πλιάκας εξουδετέρωσε μία σέντρα-σουτ του Γουτούλη. Στο 39’ ο Κ. Βαϊόπουλος πάσαρε στον Σουγκάρη και αυτός έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο. Άουτ κατέληξε και η κεφαλιά του Γάρου στο 41’. Το τρίτο γκολ που έψαχναν οι Βελεστινιώτες το βρήκαν πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό με τον Αραμπατζή να δοκιμάζει το αριστερό του πόδι εκτός περιοχής και να δικαιώνεται, αφού παραβίασε την αντίπαλη εστία (0-3).

Στην επανάληψη είχαμε τα σουτ των Ακριβούση (47’) και Καρακίτσιου (58’) που πέρασαν άουτ, τον Πλιάκα να εξουδετερώνει το σκαφτό σουτ του Αραμπατζή (73’), την κεφαλιά του Κωνσταντέλου να περνά άουτ (79’), τον Φούκη να χάνει διπλή ευκαιρία (82’) και τον Σουγκάρη να επιχειρεί σουτ που απέκρουσε με τα πόδια ο Πλιάκας (83’). Όμως ο Ρήγας δεν έμεινε χωρίς γκολ στο β’ μέρος. Στο 87’ ο Γκάμπας έδωσε την ασίστ στον Καρακίτσιο που πλάσαρε σωστά και διαμόρφωσε το 0-4.

ΔΑΦΝΗ: Πλιάκας, Βαρελόπουλος, Κατσικαδάμος (59’ Κατσικαδάμος), Μπάντελης, Τσιαχτάνης, Λιόλιος, Τσαρέλας (57’ Τάσιος), Πλαφαδέλλης, Κιπτίου (80’ Κλ. Βαϊόπουλος), Μαρέδης, Ταμπάκου (57’ Λουμάνι).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Χαρχαλάκης, Κακάνης (67’ Μπόλκας), Ακριβούσης, Ράπτης, Χρ. Σταματίου, Σουγκάρης, Γάρος (46’ Καρακίτσιος), Γκάμπας, Αραμπατζής (75’ Φούκης), Κ. Βαϊόπουλος (75’ Κωνσταντέλος), Γουτούλης.