Ευρωλίγκα: Θρίαμβος του Ολυμπιακού στην Πόλη

olympiakos

Απίστευτος θρίαμβος του Ολυμπιακού που παίζοντας χωρίς δύο βασικούς παίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο (Λαφαγιέτ και Πέτγουεϊ) επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία με 74-68 και παρέμεινε αήττητος στο τοπ-16.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με κατάθεση ψυχής και έναν εκπληκτικό Σπανούλη (που έβαλε και το πιο καθοριστικό τρίποντο που έκρινε το ματς) πέρασαν δια πυρός και σιδήρου και έβαλαν πλώρη για την πρώτη δυάδα του ομίλου τους στον οποίο οδηγούν την κούρσα μαζί με την -επίσης αήττητη- ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Λερναία Υδρα θύμιζε στην Πόλη ο Ολυμπιακός την Παρασκευτή το βράδυ. Ενας παίκτης χτύπαγε, ο αντικαταστάτης του έπαιζε για δύο !

Οι Πειραιώτες πέτυχαν μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα σε φάση του τοπ-16, κυρίως γιατί κατάφεραν να ξεπεράσουν ένα βουνό προβλημάτων και όλα αυτά σε μια “καυτή” έδρα και κόντρα σε μια ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, τη Φενέρμπαχτσε, που είχε χάσει μόνο από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μάλιστα πολύ δύσκολα στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτικά ποσοστά από την περιφέρεια με τους παίκτες του να έχουν 8/12 τρίποντα στο 22′ και να τελειώνουν τελικά τον αγώνα με 12/21, ενώ τα 8 επιθετικά και η γενικότερη υπεροπλία στα ριμπάουντ 33 έναντι 26 των Τούρκων αποκτά ξεχωριστή σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι έλειπε ο πιο αλτικός παίκτης του Ολυμπιακού, ο Πέτγουεϊ, που προλαβε να παίξει μόλις επτάμιση λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση και οι γιατροί δεν του επέτρεψαν να ξαναμπεί !

Σαν να μην έφτανε το πρώτο σοκ, το δεύτερο ήταν μεγαλύτερο για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο που είδε τον κορυφαίο οργανωτή του Ολιβερ Λαφαγιέτ να ζητάει τάιμ άουτ στο 12ο λεπτό και να αποχωρεί κρατώντας το πόδι του (υπέστη θλάση στους οπίσθιους μηριαίους). Φυσικά δεν ξανάπαιξε και ενώ είχε προλάβει παίζοντας μόλις 4 λεπτά και 14” να πετύχει δύο τρίποντα (2/3) και να μοιράσει μια ασίστ. Ηταν μάλιστα τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε “μαζέψει” το σκορ από το -7 (18-11 στο 8′ η Φενέρ και ) και με τα τρίποντα του Λαφαγιέτ είχε μειώσει στον πόντο (22-21 12΄).

Παρά την ψυχολουσία να χάσει δύο Αμερικανούς πενταδάτους η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με όπλο τα τρίποντα (7/10 στο πρώτο μέρος) κατάφερε να κλείσει προηγούμενη το ημίχρονο με 43-36 και έχοντας σημειώσει σερί 13-2 στα τελευταία τρία λεπτά. Καθοριστικοί σε εκείνο το σημείο οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης, ενώ ο Σπανούλης έβαλε την τελευταία πινελιά με τρίποντο στο φινάλε.

Με τρίποντο του Ντάρντεν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (46-36) αλλά οι Τούρκοι άρχισαν λογικά να πιέζουν στην άμυνα, γνωρίζοντας ότι οι Πειραιώτες είχαν δύο σημαντικές απουσίες και με τον Γκούντλοκ να αναλαμβάνει το ρόλο του ηγέτη αρχισαν να “ροκανίζουν” τη διαφορά. Αν και ο Σλούκας προσωρινά έκανε το 49-40 με το 9ο τρίποντο του Ολυμπιακού σε 13 προσπάθειες η εικόνα του παιχνιδιού προδίκαζε ντέρμπι όπως και έγινε. Μπογκντάνοβιτς και Βέσελι άρχισαν να δίνουν βοήθειες στον Γκούντλοκ και έτσι οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 66-62 (με τρίποντο του Γκούντλοκ) αλλά απάντησε άμεσα – επίσης με τρίποντο- ο Πρίντεζης σε ένα μεγάλο καλάθι. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 68-65 και από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Σπανούλης που πέτυχε τους 8 από τους 9 πόντους του Ολυμπιακού στο 9-0 σερί των Πειραιωτών στο τελευταίο ενάμιση λεπτό που τους έδωσε τεράστια νίκη. Ο αρχηγός ισοφάρισε με τρεις βολές (68-68) και όταν η μπάλα ζύγιζε 100 κιλά τη ζήτησε και έβαλε τέλος στα όνειρα των παικτών του Ομπράντοβιτς με ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο στα 18” (71-68).

Ο Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού (μοιράζοντας και 6 ασίστ) αλλά άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Λοτζέσκι που μέχρι το 25ο λεπτό κρατούσε σχεδόν μόνος του επιθετικά τον Ολυμπιακό επιτρέποντάς του να μείνει σε απόσταση βολής. Σημαντική και η βοήθεια των Μάντζαρη και Πρίντεζη, όπως και του Ντάρντεν (ιδιαίτερα στην άμυνα), την ώρα που οι γηπεδούχοι προδώθηκαν από τους ψηλούς τους με τους Σαβάς, Ερντέν και Ζοριτς σε 27 λεπτά να μην πετυχαίνουν ούτε πόντο και να μαζεύουν συνολικά μόλις τρία ριμπάουντ !

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-43, 52-56, 68-74

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (18/35δ., 9/23τρ., 5/11β., 19-7ρ., 5κλ., 14ασ., 11λαθ.): Γκούντλοκ 23 (4/9δ., 5/11τρ., 2ασ.), Ζήσης, Μπιέλιτσα 9 (4/7δ., 0/1τρ., 1/2β., 6ρ., 1κλ., 1λ.), Ερντέν, Μπογκντάνοβιτς 10 (2/2δ., 2/7τρ., 3ρ., 1κλ., 2λ., 2ασ.), Σαβάς, Ζόριτς, Βέσελι 13 (5/10δ., 3/7β., 5ρ., 1κλ., 3λ., 1ασ.), Σιπαχί 4 (1), Πρέλντζιτς 9 (3/5δ., 1/2τρ., 3ρ., 2κλ., 2λ., 2ασ.).

Ολυμπιακός (12/32δ., 12/21τρ., 14/15β., 25-8ρ., 4κλ., 16ασ., 15 λαθ.): Πέτγουεϊ , Χάντερ 4 (3ρ.), Ντάνστον 6 (2/3δ., 2/2β., 5ρ., 1κλ.), Σπανούλης 16 (0/4δ., 3/7τρ., 7/7β., 3ρ., 6ασ., 5 λαθ.), Πρίντεζης 7 (2/4δ., 1/2τρ., 1ρ., 1λ., 1ασ.), Μάντζαρης 5 (1/3δ., 1/1τρ., 1ρ., 2λ., 1ασ.), Κατσίβελης 2, Λαφαγέτ 6 (2/3τρ., 1ασ.), Ντάρντεν 5 (1/3δ., 1/1τρ., 2ρ., 1κλ., 1λ., 1ασ.), Λοτζέσκι 18 (3/5δ., 3/5τρ., 3/4β., 8ρ., 2κλ., 2λ.)

Λίγη ώρα μετά τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην αγαπημένη του Πόλη, ο προπονητής του Γιάννης Σφαιρόπουλος τόνισε:

«Είναι μεγάλη νίκη για τον σύλλογο μας και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είναι πάντα πολύ δύσκολο να κερδίσεις μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Φενέρ στο γήπεδο της. Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, δεν ήμασταν καλοί αμυντικά και τους επιτρέψαμε να πετύχουν εύκολα καλάθια.

Η Φενέρ πήρε το προβάδισμα, αλλά μετά τη δεύτερη περίοδο νομίζω ότι αμυντικά ελέγξαμε το παιχνίδι , βελτιώσαμε την άμυνα μας και δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο μας να σκοράρει. Βρήκαμε καλό ρυθμό μέσω της άμυνας, σουτάραμε καλά και αυτό μας έδωσε προβάδισμα στο ημίχρονο.

Περιμέναμε την αντίδραση της Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο όπως και έγινε, αλλά στο τέλος δείξαμε τον χαρακτήρα μας και το πόσο σκληροί είμαστε, αφού επιστρέψαμε με καλές και καθαρές αποφάσεις, είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση, παίρναμε τα ριμπάουντ στην άμυνα και παίξαμε σωστό παιχνίδι. Η σημασία της νίκης είναι πάρα πολύ μεγάλη, αφ΄ενός γιατί σε ένα κρίσιμο σημείο χάσαμε δύο σημαντικούς παίκτες για εμάς, τον Μπρεντ Πέτγουεϊ και τον Όλιβερ Λαφαγιέτ και αφετέρου διότι καταφέραμε να επιστρέψουμε σε μια δύσκολη έδρα αν και ήμασταν πίσω στο σκορ και αυτό από μόνο του δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας».

Από την πλευρά του ο συνεργάτης του Μίλαν Τόμιτς πρόσθεσε: «Το να κερδίζουμε εκτός έδρας, μέσα στην Πόλη, μπροστά σε τόσο κόσμο απέναντι σε μια τόσο δύσκολη ομάδα, σίγουρα θέλει καρδιά, ποιότητα και να είσαι ομάδα για να καταφέρεις να φύγεις νικητής. Εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο που φάγαμε 22 πόντους, θεωρώ πως ελέγξαμε για 33 λεπτά το παιχνίδι. Από την άμυνα κερδίσαμε το ματς, αλλά και από την πίστη για τη νίκη ακόμη και όταν βρεθήκαμε στο -6 δύο λεπτά πριν το τέλος. Έχουμε πει ξανά ότι το TOP-16 έχει αρκετούς μήνες μπροστά. Τελείωσε αυτό το παιχνίδι, ψυχολογικά βοηθάει το 3/3, αλλά αυτό το ματς τελείωσε και κοιτάμε το επόμενο. Είναι μεγάλος ο δρόμος και θα πρέπει με υπομονή και δουλειά να συνεχίσουμε ώστε να καταφέρουμε να προκριθούμε»