Επιτυχίες για την Αιχμή Μαγνησίας

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλητές του συλλόγου Αιχμή Μαγνησίας σε διεθνείς αγώνες Ταεκβοντό στη Σόφια, που είχαν την ονομασία 10ο Ramus Sofia Open.
Η Αιχμή μετείχε με έξι αθλητές-τρις που κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό, ένα ασημένιο, δύο χάλκινα). Αναλυτικά, η Αθανασία Τετζεράκη πήρε το χρυσό στις νεάνιδες, η Ναυσικά Πυργέλη το ασημένιο στις κορασίδες, ενώ χάλκινα πήραν ο Γιώργος Παληός στους άνδρες και η Αντωνία Μπαλατίνου στις κορασίδες. Οι Άγγελος Φρατζής και Μάνος Μπαξεβανάκης έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά.
Προπονητές-συνοδοί της αποστολής ήταν οι Γιάννης Πυργέλης και Σοφία Γιαννίρη. Στους αγώνες έλαβαν μέρος 900 αθλητές από 10 χώρες και 82 συλλόγους. Η Αιχμή ήρθε 13η σε έφηβους-νεάνιδες και 18η σε άνδρες και παίδες-κορασίδες.
Στο μεταξύ, μία ακόμη σημαντική διάκριση έχουμε για αθλήτρια της Αιχμής. Ο λόγος για την Αθανασία Τετζεράκη που κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταεκβοντό Λυκείων 2023. Με τρεις νίκες έφτασε ως τον τελικό, στον οποίο ηττήθηκε με μικρή διαφορά.
Με τη διάκριση αυτή εξασφαλίζει μοριοδοτηση στις Πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή σε ΑΕΙ και ΤΕΙ καθώς και επιπλέον μοριοδοτηση 20% για σχολές ΤΕΦΑΑ. Αξιόλογη προσπάθεια έκανε και ο Γιώργος Παληός, χωρίς να πάρει μετάλλιο. Οι αγώνες διεξήχθησαν στην Αλεξανδρούπολη. Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές για την προσπάθεια, τους προπονητές Πυργέλη Φίλιππο και Πυργέλη Γιάννη, καθώς και τους γονείς για την υποστήριξη.