«Έπιασε» κορυφή ο Αίας Σούρπης στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ

Στην κορυφή του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΘ ανέβηκε ο Αίας Σούρπης μετά τη δύσκολη νίκη του επί του Αστέρα με 2-1. «Έπιασε» σε αυτή τον Πύρασο, που έκανε το ρεπό του και ενώ την άλλη εβδομάδα οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στη Νέα Αγχίαλο. Στα άλλα ματς της 14ης αγωνιστικής είχαμε νίκες για Ρήγα Φεραίο (5-1 τον Πρωτεσίλαο), Γ.Σ. Αλμυρού (3-0 τον Διαγόρα) και Αγχίαλο (2-1 τους Μυρμιδόνες).

Αίας-Αστέρας 2-1
Στο γήπεδο του Πλατάνου ο Αίας τα βρήκε… σκούρα από τον μαχητικό Αστέρα, αλλά κατάφερε στο φινάλε να πανηγυρίσει το «τρίποντο» που τον έκανε συγκάτοικο του Πυράσου στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κιτρινόμαυροι» της Σούρπης κέρδισαν 2-1 έχοντας ως άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον έμπειρο αμυντικό Φώτη Πλαβό ο οποίος σκόραρε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το συγκρότημα του Μιχάλη Ανδρωνά προσπάθησε εξ αρχής να επιβάλει τον ρυθμό του, χάνοντας ευκαιρίες με τους Αραπίτσα και Χειλά, ενώ με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου ο Αραπίτσας είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ.

Όμως, στο 12’ ο Αστέρας πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Σαρρής εκτέλεσε φάουλ από το χώρο του κέντρου σημαδεύοντας τον Δ. Αποστολίδη που με όμορφη προβολή έκανε το 0-1. Πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα. Ήταν στο 16ο λεπτό όταν κέρδισαν φάουλ την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Αλέκος Αραπίτσας. Την προηγούμενη φορά είχε σημαδέψει το δοκάρι, αλλά τώρα έστειλε τη μπάλα… συστημένη στη δεξιά γωνία του Ξανθά για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν για το δεύτερο γκολ και είχαν τις ευκαιρίες με τους Μακανίκα, Χειλά, Αραπίτσα, τους οποίους σταμάτησε ο Ξανθάς. Όμως στο 95’ ο Αραπίτσας σέντραρε, ο Θ. Κατσαβριάς έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Πλαβός, που στα τελευταία λεπτά έπαιζε στην επίθεση, έγραψε το 2-1 με κοντινή προβολή.

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Χουλιαράς, Παπανικολόπουλος, Κ. Κατσαβριάς (65’ Χριστέλος), Χειλάς, Γ. Ξηροκώστας (78’ Θ. Κατσαβριάς), Ράπτης, Αλ. Αραπίτσας, Τσόγκας (57’ Κωστούλας), Μακανίκας.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ξανθάς, Δ. Αποστολίδης, Παππάς, Καραλόπουλος, Π. Αποστολίδης, Λουφόπουλος, Πρίντζος (91’ Σταΐδης), Ξηρομερίτης, Σαρρής, Χαλιμούρδας (75’ Μακρονάσιος), Δούμος (46’ Θεοδώρου).

Ρήγας-Πρωτεσίλαος 5-1
Σκορ και θέαμα από τον Ρήγα Φεραίο, που επικράτησε με 5-1 του Πρωτεσιλάου. Το συγκρότημα του Λάκη Μπακάλη άνοιξε το σκορ στο 17’ όταν ο Χότζα δέχθηκε την ασίστ του Γάρου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 32’ τα τέρματα του Ρήγα έγιναν δύο με θαυμάσια ατομική προσπάθεια του Καραγιάννη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Βλιώρας έγραψε το 3-0 με κεφαλιά.

Στο 51’ ο Πρωτεσίλαος μείωσε σε 3-1 με το μονοκόμματο σουτ του Κ. Αλαμάνη ΙΙ, ενώ λίγο αργότερα ο Κ. Αλαμάνης Ι είχε σουτ λίγο άουτ. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Δημήτρης Γάρος με δύο γκολ που σημείωσε στο 58ο και στο 75ο λεπτό. Ο Πρωτεσίλαος έχασε στη συνέχεια πέναλτι με τον Παπαδόπουλο (απέκρουσε ο Τσιλίγκος), ενώ η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα ήταν το σουτ του νεαρού Παπαδανιήλ στο δοκάρι. Πρώτη εμφάνιση με τον Ρήγα έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Κόντρα, Νούλας, Τσακίρης και ο νεαρός Καλτσωνάς.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Σταματίου (75’ Νούλας), Παπαδανιήλ, Χότζα, Βαϊόπουλος, Βλιώρας (85’ Καλτσωνάς), Σουγκάρης, Γ. Αγροκώστας (66’ Γοδενόπουλος), Καραγιάννης (46’ Τσακίρης), Γάρος (75’ Πάσχος), Κόντρα.
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Κλίντον, Τσαούσης, Λεϊμονής (62’ Καλτσάς), Χασιώτης, Σούδης, Νικογιάννης (85’ Μπισμπιγιάννης), Κ. Αλαμάνης Ι, Σιαμανίκος, Παπαδόπουλος, Κ. Αλαμάνης ΙΙ.

Γ.Σ. Αλμυρού-Διαγόρας 3-0
Ο Αποστόλης Μπένος αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή του τεχνικού του Γ.Σ. Αλμυρού Κώστα Ρέππου. Έπαιξε στο β’ μέρος και πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του που τελικά νίκησε 3-0 τον Διαγόρα.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες στο α’ μέρος με μεγαλύτερες το δοκάρι στο 28’ σε φάουλ του Βούλγαρη και αφού η μπάλα βρήκε και στον Κουτσιαρή, ενώ στο 38’ ο Κοντοβάς αστόχησε από κοντά. Στο 66’ ο Κουτσιαρής έκανε διπλή απόκρουση στις προσπάθειες των Αράπη και Κοντοβά, αλλά στο επόμενο λεπτό δεν μπόρεσε να γλυτώσει το 1-0 που πέτυχε ο Μπένος με σουτ. Ο ίδιος στο 71’ πέτυχε το 2-0 με ψηλοκρεμαστό πλασέ, ενώ το τελικό 3-0 ήρθε στο 82’ από τον Κλουκουτάρα.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Καρακασίδης, Τετριμίδας, Τσιαγιανίδης, Αράπης, Τσιάτσιος, Βούλγαρης (79’ Γώγουλος), Δρόσος (85’ Πάλλας), Δήμας (85’ Οικονόμου), Σουλάι (54’ Μπένος), Κοντοβάς, Κλουκουτάρας.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιαρής, Μπόλκας, Τζέκα, Γκαμαλέτσος, Σεγδίτσας, Αγριοτσόμπανος, Μουσαμπελίου, Σπ. Καραπλιάγκος (80’ Αγγελίδης), Καρατσόλης, Ντόντος, Π. Ντάφος (73’ Βλάχος).

Αγχίαλος-Μυρμιδόνες 2-1
Με επιτυχία υπερασπίστηκε την έδρα της η Αγχίαλος που «απάντησε» άμεσα στο προβάδισμα των Μυρμιδόνων και επικράτησε με 2-1. Μόλις στο 3’ ο Χριστοδουλόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και με προβολή έκανε το 0-1. Όμως στο 5ο λεπτό ο Δράγνης τροφοδότησε τον Μωυσίδη που ισοφάρισε με πλασέ σε 1-1, ενώ στο 7’ ο Σίμος εξαπέλυσε «κεραυνό» εκτός περιοχής και έγραψε το 2-1. Η Αγχίαλος είχε και άλλες φάσεις για γκολ και συγκεκριμένα με τους Κάρρο, Σίμο, Τσότζωρα και Χρ. Δαμάσκο, αλλά το «εύθραυστο» 2-1 έμεινε ως το τέλος.
ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Σαματάς, Λάμπρου, Κόκκαλης, Μαγιόγλου, Λάζογλου, Δράγνης, Μωυσίδης, Αχ. Δαμάσκος, Κάρρος (62’ Γιαννούχος), Σίμος (86’ Σταντσούρης), Τσότζωρας (46’ Χρ. Δαμάσκος).
ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Μπίνας, Τσέργας, Κατσαβριάς, Γ. Κοντοβάς, Νάντζιος (30’ Κουφάκης), Καραπτσιάς (55’ λ.τρ. Κολημήτρας), Παλάσκας (60’ Μπέης), Χριστοδουλόπουλος, Μάντζαρης, Θωμαΐδης (60’ Χρ. Κοντοβάς).