Εντυπωσίασε στο Πανελλήνιο πάλης ο ΠΑΟΒ

Ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου έκλεψε την παράσταση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης για τις κατηγορίες Κ11 και Κ13. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Βαρέων Αθλημάτων στη Λάρισα και οι μικροί Βολιώτες κατέκτησαν τρία χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο.

Πιο αναλυτικά ο Γιάννης Λίντζος στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στα 54 κιλά. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκαν επίσης ο Άγγελος Αποστόλου στα 67 κιλά και η Ουρανία Κροκίδου στα 52 κιλά.

Αργυρός πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Δαλιανίδης που αγωνίστηκε στα 60 κιλά, ενώ την 4η θέση στα 43 κιλά κατέλαβε ο Αλέξανδρος Μπέζας. Μάλιστα κι αυτός «άγγιξε» το μετάλλιο καθώς έχασε από τον πρώτο και τον δεύτερο της κατηγορίας. Έτσι υποχρεώθηκε να παίξει στον μικρό τελικό, όπου παρά τη μεγάλη του προσπάθεια δεν κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο.

Όλα αυτά συνιστούν τεράστια επιτυχία για τον Παλαιστικό Αθλητικό Όμιλο Βόλου, ο οποίος αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες. Εξαιτίας της κατάστασης που έχει διαμορφώσει ο κορωνοϊός τέσσερις αθλητές δεν κατάφεραν να δώσουν το «παρών» στη διοργάνωση στερώντας τη δυνατότητα στον σύλλογο να πανηγυρίσει κι άλλες διακρίσεις.

Παρόλα αυτά και οι παραπάνω επιτυχίες τιμούν τον ΠΑΟΒ, ο οποίος δουλεύει σκληρά και στην υποδομή. Χαρακτηριστικά ο εκ των προπονητών, Δημήτρης Τζουμπουσλής, δήλωσε στη «Θ»:

«Όλοι στον ΠΑΟΒ είμαστε υπερήφανοι γι’ αυτά τα παιδιά. Αν και πήγαμε στη Λάρισα με αποστολή μόνο πέντε αθλητών καταφέραμε να κερδίσουμε τέσσερα μετάλλια, ενώ και ο Μπέζας έχασε για λίγο μια θέση στο βάθρο.

Αυτό που μας στεναχωρεί είναι ότι θα μπορούσαν τουλάχιστον τέσσερα ακόμη παιδιά να αγωνιστούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αλλά δεν τα κατάφεραν εξαιτίας των περιοριστικών μέτρων για τον περιορισμό του κορωνοϊού.

Εντούτοις είμαστε ικανοποιημένοι, γιατί τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Αγωνίστηκαν συνολικά 185 παιδιά στη διοργάνωση και το επίπεδο ήταν υψηλό, αλλά οι αθλητές κατόρθωσαν να διακριθούν εξαργυρώνοντας την σκληρή δουλειά που κάνουν στον όμιλο».

Την αποστολή συνόδευσαν στη Λάρισα ο προπονητής του ΠΑΟΒ, Λεωνίδας Βαλκανιώτης και οι προπονητές Δημήτρης και Στάθης Τζουμπουσλής, οι οποίοι συγχαίρουν τους αθλητές για την προσπάθειά τους.