Εκτός Ευρώπης ο Ολυμπιακός μετά το 1-1 με Φράιμπουργκ

Ο Ολυμπιακός παρά την προσπάθεια που έκανε και το πολύ καλό του α’ μέρος με τη Φράιμπουργκ ήρθε ισόπαλος 1-1 στη Γερμανία και σε συνδυασμό με το 2-1 της Ναντ με τη Καραμπάγκ μένει εκτός της ευρωπαϊκής συνέχειας με τέρμα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις. Σπουδαίες χαμένες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο ο Ολυμπαικός.

Ο Μίτσελ σύμφωνα με το αρχικό γράφημα της UEFA είχε διαλέξει για τον Ολυμπιακό σχήμα 4-4-2 με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, με τους Βρουσάι, Μπα, Ντόι και Άβιλα στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Ίνμπομ Χουάνγκ με τον Εμβιλά, έχοντας στα άκρα τους Μασούρα και Γκάρι Ροντρίγκες. Τέλος, στην επίθεση ήταν ο Ελ Αραμπί με τον Πεπ Μπιέλ. Στο γήπεδο σε πρώτη φάση φαινόταν πως ο Ισπανός με τον Αραμπί έμεναν πιο ψηλά και πιο μπροστά από τους συμπαίκτες τους.

Από την άλλη στη Φράιμπουργκ, ο Κρίστιαν Στράιχ δεν είχε κάποια έκπληξη στις επιλογές του, καθώς, σε σχηματισμό 4-4-2 (που γινόταν 4-4-1-1 με τον Κιέρε πίσω από τον Γκρέγκοριτς), ξεκίνησε με τον Φλέκεν στο τέρμα, τους Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ και Γκίντερ στην άμυνα, τους Κέιτελ και Χόφλερ στον άξονα ενώ οι Ντόαν και Γκρίφο πήγαν στα άκρα της επίθεσης. Τέλος, στην κορυφή ήταν ο Κιέρε με τον Γκρέγκοριτς.

Το καλύτερό του ημίχρονο φέτος με σκόρερ τον Αραμπί και μεγάλες χαμένες φάσεις του Μασούρα
Ο Ολυμπιακός έκανε ένα γεμάτο και πειστικό α’ μέρος με τη Φράιμπουργκ. Ήταν το κορυφαίο του 45λεπτο φέτος στην Ευρώπη και με διαφορά.

Στο 2ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής από μία αρκετά καλή επίθεση του Ολυμπιακού αλλά έκανε ένα κακό σουτ έξω. Στο 17′ ήρθε το 0-1. Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα, ο Μπιέλ έκανε το πλασέ, ο Φλέκεν απέκρουσε αλλά ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό!

Στο 23′ σε μία φάση όπου ο Ολυμπιακός δεχόταν πίεση βγήκε στην αντεπίθεση με τον Γκάρι Ροντρίγκες, που μάλλον άργησε να δώσει στον Μασούρα, με τον Έλληνα εξτρέμ να περνάει τον Φλέκεν αλλά να σουτάρει έξω σε μία μεγάλη φάση.

Στο 31ο λεπτό ένα σουτ του Εμβιλά έφυγε έξω ενώ στο 35′ ο Μπιέλ είχε μεγάλη χαμένη φάση όταν είχε την ευκαιρία να σουτάρει με τον Φλέκεν εκτός εστίας αλλά έπεσε πάνω του ο Χέλφερ και τον έκοψε. Η ατυχία του Γκάρι Ροντρίγκες με τραυματισμό έφερε την είσοδο του Ρέαμπτσιουκ στο ματς. Το α’ μέρος έκλεισε με το 0-1 υπέρ του Ολυμπιακού με την είσοδο του Μολβαδού διεθνούς βέβαια να διαφοροποιεί τον σχηματισμό αλλά όχι την προσέγγιση του αγώνα.

Ένα β’ μέρος με Φράιμπουργκ VS Πασχαλάκη και 1-1 στο 93′ για να έρθει ο αποκλεισμός λόγω Ναντ
Στο 2ο 45λεπτο η Φράιμπουργκ έβγαλε πιο καλή εικόνα σε σχέση με το πρώτο μέρος και έτσι αύξησε την πίεσή της και έβγαλε και παραπάνω φάσεις. Στο 58′ ο Πασχαλάκης έβγαλε μία κεφαλιά του Χέλφερ.

Στο 58′ ένα σουτ του Άβιλα πέρασε έξω. Στο 59′ υπήρξε μία φοβερή επέμβαση Πασχαλάκη σε σουτ του Κίμπλερ και στο 61′ μία απειλή με τον Λάινχαρτ. Η γερμανική ομάδα συνέχισε την πίεση με ένα σουτ του Έγκειστειν έξω και μετά δύο φάσεις με Γκρίφο στο 71′ και Πέτερσεν στο 77′ (στη 2η είχε μεγάλη επέμβαση στον Πέτερσεν).

Στο 88′ ο έμπειρος γκολκίπερ έβγαλε τρομερά και τη φάση του Γέονγκ με κεφαλιά. Στο 93′ η Φράιμπουργκ βρήκε το 1-1 μετά από την κεφαλιά του Κίμπλερ στη γωνία του Πασχαλάκη.

Ήρθε και το 2-1 της Ναντ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τον Ολυμπιακό που δεν θα συνεχίσει στην Ευρώπη. Και όλα αυτά παρά το γεγονός πως ο Μίτσελ είχε βάλει και τρίτο στόπερ με τον Ρέτσο σε μία επιλογή που εκ του αποτελέσματος δεν του βγήκε πάντως. Στο 95′ είδε κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) ο Μπα και αποβλήθηκε.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ (77΄ Σιντίλια), Γκίντερ , Κεϊτέλ (63΄ Εγκεστάιν), Χέφλερ, Ντόαν (63΄ Βάισχοπτ), Γκρίφο , Γκρέγκοριτς (72΄ Πέτερσεν), Κιερέ (63΄ Γου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (82΄ Ρέτσος), Εμβιλά, Χουάνγκ, Γκ. Ροντρίγκες (39΄ Ρέαμπτσιουκ), Μασούρας (82΄ Βαλμπουενά), Μπιέλ (69΄ Κούντε), Ελ Αραμπί (82΄ Ουί Τζο).