Εύκολα και απλά ο Ολυμπιακός Β. 3-1 τον Αγρ. Αστέρα

olympiakos

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 3-1 τον Αγροτικό Αστέρα στο ΕΑΚ, σημείωσε την 9η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά από την 3η προνομιούχο θέση, που κατέχουν Ζάκυνθος και ΑΕΛ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν δίκαια στη νίκη, χωρίς να χρειαστεί να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Δύο τέρματα σημείωσε ο Λευτέρης Γιαλούσης στο 42′ και στο 79′, ενώ το σκορ είχε ανοίξει στο 2′ ο Διαμαντόπουλος. Για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προς στιγμήν ο Στεφανίδης στο 64′.

Γκολ από τα αποδυτήρια
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει δύο τέρματα, ένα στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους και ένα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τον Αγρ. Αστέρα, η εστία του Ρίζου δεν κινδύνεψε ούτε μία φορά, χωρίς πάντως οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης.
Κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το «καλησπέρα», μόλις στο 2′. Ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Διαμαντόπουλος μέσα από τη μικρή περιοχή με πλασέ έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Με το παιχνίδι να αρχίζει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό, όλοι πίστευαν πως η ομάδα απαλλαγμένη από το άγχος θα συνδύαζε και ωραίο θέαμα στο παιχνίδι της.
Μάλιστα, στο 5′ ο Μαρτίνεθ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ταταρίδη, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μια «ανάσα» από το 2-0. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν η ανάλογη. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς καλές επιθετικές προσπάθειες, με τους «ερυθρόλευκους» να μη μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από το τέρμα του Ταταρίδη.