Έχασε την πρόκριση στα πέναλτι (4-2) από τη Γεωργία η Εθνική

Κρίμα για την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου που ήταν ανώτερη στην Τιφλίδα από τη Γεωργία στον τελικό των πλέι οφ, έχοντας και δοκάρι με τον Μαυροπάνο στην παράταση.  Ωστόσο, «λύγισε» στη διαδικασία των πέναλτι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 4-2 και να παίρνουν την πρόκριση για τα τελικά του Euro 2024. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση ολοκληρώθηκαν 0-0. «Μοιραίοι» στη διαδικασία των πέναλτι για την Ελλάδα οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης.

Η Εθνική είχε ένα ξεκάθαρα πιο δύσκολο έργο σε σχέση με την αναμέτρηση της περασμένης Πέμπτης με το Καζακστάν και αυτό έγινε σαφές με από την αρχή. Άλλωστε, έπαιζε μπροστά σε ένα εχθρικό κοινό, το οποίο ζούσε και ανέπνεε εδώ και μέρες για το συγκεκριμένο ματς. Η Γεωργία είχε δίψα και μπήκε με ορμή στο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο επιθετικά. Μάλιστα, μετά το 20’ η ελληνική ομάδα ισορρόπησε. Στο πρώτο α’ μέρος η καλύτερη στιγμή καταγράφηκε στο 45’ και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Τσακβετάτζε εκτέλεσε φάουλ και ο Βλαχοδήμος έδιωξε με το ένα χέρι.
Λίγο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, μία αψιμαχία του Μάνταλου με τον Κβαρατσχέλια έφερε γενική σύρραξη ανάμεσα στους πάγκους, με την πίεση να αποφορτίζεται με κόκκινες στους αναπληρωματικούς Τζαβέλλα και Λόρια.

Στο β’ ημίχρονο μπήκε καλύτερα η Ελλάδα, αναζητώντας με μεγαλύτερη θέρμη τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή και την ένιωσε η αντίπαλη ομάδα με κάποια κόρνερ. Με την είσοδο του Κωνσταντέλια (αντί του Πέλκα) στο 60’, η Εθνική απέκτησε περισσότερη ενέργεια στην επίθεση, με την καλύτερή της ευκαιρία να σημειώνεται στο 70’. Τότε ο Μπακασέτας έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα. Μέχρι τη συμπλήρωση των 90 λεπτών οι δύο ομάδες έπαιρναν όλο και λιγότερα ρίσκα. Μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί η Ελλάδα ήταν σαφώς ανώτερη και δικαιούταν το γκολ. Στο 96’ έγινε η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη, με τον Μασούρα να σεντράρει, αλλά ο Τσιμίκας δεν κατάφερε να απειλήσει. Στο 100’ ο Μαπακασέτας έκανε ωραίο εκτός περιοχής σουτ με τον Μαμαρντασβίλι να διώχνει.

Η Εθνική Ελλάδος «άγγιξε» το 0-1 στο 102’, με τον Τσιμίκα να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά, τον Μαυροπάνο να βγαίνει νικητής στον αέρα και να παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Καλή στιγμή είχαμε και στο 103’, με το σουτ του Ρότα από ευνοϊκή θέση να μη βρίσκει στόχο. Από το πουθενά πήγαμε να πάθουμε στο 105’ τη ζημιά. Ο Μαυροπάνος έκανε φθηνό λάθος, ο Μικαουτάτζε πήρε την μπάλα και τη γύρισε από τα δεξιά για τον Νταβιτασβίλι, αλλά ο Βλαχοδήμος μας κράτησε όρθιους αποκρούοντας.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η ελληνική δημιουργικότητα έπεσε και υπήρξαν δύο καλές στιγμές των γηπεδούχων. Στην πρώτη (110’) ο Τσιταϊσβίλι με σλάμομ σκιέρ πέρασε πέντε παίκτες, όμως ο Βλαχοδήμος έκοψε με το πόδι, ενώ στην στην τελευταία φάση του ματς, ο Μικαουτάτζε έκανε την κίνηση πίβοτ, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι όπου οι Γεωργιανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Η σειρά των πέναλτι ήταν η εξής: Κοτσορασβίλι 1-0, Μπακασέτας απέκρουσε ο Μαμαρντασβίλι, Νταβιτασβίλι 2-0, Μασούρας 2-1, Μικαουτάτζε άουτ, Μπουχαλάκης 2-2, Ντβάλι 3-2, Γιακουμάκης άουτ, Κβεκβεσκίρι 4-2.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κβιρκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια (86’ Τσιταϊσβίλι), Κακαμπάτζε, Κιτεϊσβίλι (103’ Νταβιντασβίλι), Κοτσορασβίλι, Τσακβετάντζε (103’ Κβερκβεσβίλι), Κβαρατσχέλια (108’ Κβιλιτάια), Ζιβζιβάτζε (74’ Μικαουτάντζε).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (60’ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (106’ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (66’ Σιώπης), Μάνταλος (98’ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Πέλκας (60’ Κωνσταντέλιας), Μασούρας, Ιωαννίδης (91’ Γιακουμάκης).