Έχασε μετά από επεισοδιακό αγώνα

Κόντρα στον δεύτερο Πανιώνιο, ο Ολυμπιακός Βόλου πίστεψε στη νίκη αλλά άφησε την προσπάθειά του στη μέση… Σε επεισοδιακό παιχνίδι στο κλειστό του ΕΑΚ, η αθηναϊκή ομάδα έφυγε νικήτρια από τον Βόλο με σκορ 74-65.

Το ματς πήρε… φωτιά προς το τέλος της τρίτης περιόδου όταν οι προπονητές, Καπουρνιώτης και Τσίκληρας είχαν λογομαχία (με πρόκληση από μέρους του φιλοξενούμενου κόουτς που είναι σημειωτέον βοηθός προπονητή στην Εθνική ομάδα), στο 29:35 αποβλήθηκαν αμφότεροι με δύο τεχνικές ποινές. Κόντεψαν να έρθουν στα χέρια μπροστά στη γραμματεία, υπήρξε ένταση και διακοπή μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα…

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Προηγήθηκε 4-2 στο 4ο λεπτό αλλά στο σημείο εκείνο έσβησε ο φωτεινός πίνακας και ο αγώνας διακόπηκε για δέκα λεπτά. Όταν ξεκίνησε, οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πεντέμισι λεπτά χωρίς πόντο και ο Πανιώνιος έτρεξε σερί 0-16. Η Ταντουρόφσκα έκανε το 6-18 που ήταν σκορ α’ περιόδου (με 2/15 δίποντα για τις Βολιώτισσες).

Στο β δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες είχαν μια καταπληκτική Σπαθάρου που σημείωσε τους 11 από τους 15 πόντους τους και διατήρησαν σταθερό προβάδισμα. Το 14-27 μετατράπηκε σε 23-27 με βολές της Ζέρβας, τρίποντο της Ταντουρόφσκα, δίποντα από Σουλτάνη και Κυριατζίδου και το ημίχρονο έληξε 26-33, με τις Αμερικανίδες του Ολυμπιακού να μετρούν 1/13 δίποντα. Τουλάχιστον η Άντριους ήταν εύστοχη στις βολές με 7/8.

Ο Πανιώνιος ξέφυγε στο 24’ με επτά, αλλά η Ζέρβα είχε τέσσερις σερί πόντους. Η Ταντουρόφσκα με τρίποντο το 44-47 και η Σουλτάνη με τζαμπ σουτ από πλάγια το 46-47 στο 26:47. Η τελευταία μείωσε ξανά στον πόντο, πριν η Σπαθάρου με «βόμβα» έξω από τα 6,75 κάνει το 48-52. Δόθηκε τεχνική ποινή στην Ζέρβα και ακολούθησε η ένταση μεταξύ των προπονητών που προαναφέραμε. Σκορ 48-55 στη λήξη της γ’ περιόδου.

Με καλάθι της Χίλι και νέο τρίποντο της Σπαθάρου, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 48-60 στο 31’, η Τζόνσον με δύο καλάθια στη σειρά το 52-64 και η ίδια το 54-67 (η ψηλή Αμερικανίδα τελείωσε το ματς με 11/12 δίποντα). Η Ταντουρόφσκα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, 58-67 στο 36’, όμως η Μπόνη πέτυχε καθοριστικό μακρινό σουτ για το 58-70. Ακολούθησαν δύο άστοχα από την Σουλτάνη, τρίποντο και δίποντο και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε… Όταν έγινε το 65-71, απέμεναν δέκα δευτερόλεπτα και ο Πανιώνιος σημείωσε τρεις βολές διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 6-18, 26-33, 48-55, 65-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 2 (1/1 δ.), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 17 (4/6 δ., 3/10 τρ., ριμπ. 3-0), Σουλτάνη 14 (7/9 δ., 0/3 τρ.), Τότση, Άντριους 15 (7/8 β., 4/14 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 2-0), Ζέρβα 6 (2/2 β., 2/5 δ., ριμπ. 5-1), Ζήτη, Φέρμπανκς 8 (2/3 β., 3/10 δ., ριμπ. 6-6), Κωτούλα, Δεληγιάννη 3 (1/2 β., 1/7 δ., ριμπ. 5-1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Τζόνσον 24 (2/3 β., 11/12 δ.), Τσίκα, Σπαθάρου 22 (2/3 β., 4/6 δ., 4/9 τρ., ριμπ. 8-0), Χίλι 14 (4/6 β., 5/7 δ.), Σεμανιάκου, Θεοδωρομανωλάκη, Στεφανίδου 1, Παπαδοπούλου, Γρηγορίου, Μπόνη 13.

Συνέχεια με Κύπελλο

Το πρωτάθλημα διακόπτεται μέχρι τις 7/1 όταν ο Ολυμπιακός Βόλου παίζει στην έδρα του Αθηναϊκού.  Ωστόσο, υπάρχει αγώνας Κυπέλλου πριν τα Χριστούγεννα, συγκεκριμένα το προσεχές Σάββατο 23/12, που τυγχάνει να είναι με αντίπαλο τον Αθηναϊκό.