Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου

Χωρίς να φορτσάρει ο Ολυμπιακός πήρε ακόμη μία νίκη κόντρα στον Φοίβο, δυσκολεύτηκε ο ΓΣ Βόλου αλλά κέρδισε την Ανάληψη με 63-59, ενώ ο Ίωνας …φρέναρε τον Γ.Σ. Αλμυρού. Ήττες για ΑΕΒΔ και Αγριά BC από Κεραυνό και Σπάρτακο αντιστοίχως.

Ολυμπιακός Β.-Φοίβος 77-54

Δεν μπήκε καλά στο παρκέ ο Ολυμπιακός και βρέθηκε να χάνει 18-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του σοβαρεύτηκαν και με επιμέρους σκορ β’ περιόδου 21-4, πήγε στα ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων. Με πολύ καλή επιθετική παραγωγή στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν την ψαλίδα στο σκορ και έφθασαν σε πολύ εύκολη νίκη, την όγδοη σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Δεκάλεπτα: 18-20, 39-24, 68-44, 77-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Καραγεώργος 17 (4), Παπούλιας 14, Αλεξίου 8 (2), Μπόγδανος 21 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος 4, Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 5, Λουλούδης 8, Παρασκευάς.

ΦΟΙΒΟΣ (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης 2, Κρικώνης 16 (1), Καλτσούνας 11 (2), Δραγατογιάννης 2, Κουρής 7 (1), Γουμενόπουλος 3 (1), Τριανταφυλλίδης 9, Φαρμάκης 6, Κουραμάς.

ΓΣ Βόλου-Ανάληψη 63-59

Το ματς, κλειστό στο σκορ με μικρές διαφορές, κρίθηκε στις ελεύθερες βολές. Ο Γυμναστικός είχε 7/8 στο τελευταίο δίλεπτο και η Ανάληψη 2/4 χάνοντας μερικά κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ. Στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά με πέντε πόντους από Ζαρογιάννη, Κωστούλα στο φινάλε της α’ περιόδου γράφτηκε το 16-12.

Οι «ασπρόμαυροι» έφθασαν δύο φορές στο +6, αλλά η Ανάληψη είχε τις λύσεις. Το 23-19 έγινε 23-27 με τρίποντο του Τύμπα, καλάθι του Ίλτσογλου και δύο δίποντα του Μωυσίδη. Ο Παπαϊωάννου έκανε το 25-31 στο 17:13, μείωσε ο Κωστούλας με πέντε πόντους του και ο Ευαγγελινός με σουτ έξω από τα 6,73 διαμόρφωσε το σκορ σε 29-34 στο ημίχρονο.

Η Ανάληψη είχε σταθερό προβάδισμα μέχρι που ο Κωστούλας ισοφάρισε 38-38 στο 24′ με τρία συνεχή καλάθια. Ο Τσίρος έβαλε μπροστά τον Γυμναστικό με 40-39, ο ίδιος παίκτης το 46-41 λίγο πιο μετά αλλά και πάλι στη λήξη της περιόδου, μίλησε ο 16χρονος Ευαγγελινός με τρίποντο. Ο Ζαρογιάννης σημείωσε γκολ-φάουλ (49-44) κι ακολούθησε σερί 0-7 για την Ανάληψη.

Το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε. Ο Ευαγγελινός, κορυφαίος για τους «κυανέρυθρους», έκανε το 56-57 στο 38:12 και στη συνέχεια είχαμε: 2/2 βολές από τον Κωστούλα, 1/2 βολές για τον Μωυσίδη, άστοχο δίποντο του Ζαρογιάννη, 1/2 βολές από τον Κωστούλα (59-58 στο 39:33), καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ του Κουρουπάκη, 2/2 βολές από τον Καλογερόπουλο (61-58 στο 39:40), 1/2 βολές από τον Γαλανάκη (61-59), 2/2 βολές από τον Ζαρογιάννη που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ μιας και στο τέλος τρίποντο του Τύμπα ήταν άστοχο.

Για τον ΓΣΒ απουσίασαν οι Ζήσης, Σιδερής, Χρηστομάνος και έπαιξε τραυματίας ο Ζαρογιάννης, για την Ανάληψη με χτύπημα στη μύτη αγωνίστηκε ο Τύμπας, ενώ ο Ίλτσογλου αποχώρησε στο 37:30 του αγώνα με τραυματισμό στο δεξί του γόνατο.

Δεκάλεπτα: 16-12, 29-34, 46-44, 63-59

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 21 (8/14 β., 2/9 δ., 3/5 τρ., ριμπ. 5-3), Καλογερόπουλος 5 (2/2 β., 0/3 δ., 1/5 τρ., ριμπ. 2-0), Παυλόπουλος 4 (2/4 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 1-1), Τσίρος 9 (1/2 β., 4/9 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 7-1), Κουρουπάκης 4 (0/2 β., 2/7 δ., ριμπ. 5-5), Παλάσκας 2 (1/2 δ., ριμπ. 1-1), Ζαρογιάννης 17 (7/9 β., 5/9 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 14-2).

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 14 (4/4 β., 5/11 δ., 0/6 τρ., ριμπ. 4-2), Μανωλόπουλος 2 (1/1 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 2-0), Γαλανάκης 1 (1/2 β.), Παπαϊωάννου 5 (1/7 δ., 1/3 τρ., ριμπ. 0-1), Ευαγγελινός 16 (5/6 δ., 2/5 τρ.), Τύμπας 3 (0/2 δ., 1/4 τρ., ριμπ. 3-1), Κολτσιδόπουλος 3 (0/1 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 3-0), Μωυσίδης 13 (3/6 β., 5/12 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 14-3), Κλείτσας 2 (1/2 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 2-1).

Σπάρτακος-Αγριά BC 87-52

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν ανταγωνιστική η Αγριά BC που αποσυντονίστηκε από τον τραυματισμό του Παλάντζα και την πίεση των γηπεδούχων. Ο Σπάρτακος μετέτρεψε το +6 στο 10′ σε +26 στο ημίχρονο και το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια…

Δεκάλεπτα: 16-10, 48-22, 64-41, 87-52
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 13 (1), Καλέτσιος 11 (2), Γκουλιάκος 5 (1), Μπουσκολίτης 12 (1), Χαλκιάς Κ. 14 (1), Αράπκουλες, Μπανιάς 6 (1), Μπάρμπας 3 (1), Ντόνας 1, Αθανασόπουλος 18 (1), Γκαγκανάσιος 4, Φαρμακάς.

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 2, Τσιβγιούρας 3 (1), Σκουμής, Φιλίππου, Καραμανλής 11 (1), Διακομής 2, Κοψιαλής 10 (1), Θεοδώρου 2, Καλιντζέος 3, Παλάντζας 6, Μητρουλάς 12 (4), Μαστραφτσής 2.

Ίωνας-ΓΣ Αλμυρού 71-59

Με εξαιρετική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, ο Ίωνας φρέναρε τον Γ.Σ. Αλμυρού. Οι γηπεδούχοι είχαν έναν καταπληκτικό Ευθυμίου που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, ενώ από την άλλη, ο αρχισκόρερ της κατηγορίας, Καραγιώργος, ήταν άστοχος με 5/20 σουτ εντός παιδιάς. Ο Μπεκρής το 14-8 στο 8ο λεπτό, για να λήξει στο +4 η α’ περίοδος για τους παίκτες του Τζούμα. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για πρώτη φορά (24-14), όμως Θέος και Κοντοστάθης μείωσαν στους δύο, 24-22 (ο πρώτος με τρεις πόντους και ο δεύτερος με δύο τρίποντα). Ο Γ.Σ. Αλμυρού με σερί 0-6 πλησίασε στον πόντο, 30-29 για να σκοράρει ο Ευθυμίου το 32-29 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Με τρίποντο ο Φωτιάδης έδωσε ξανά αέρα 10 πόντων στον Ίωνα, 43-33 και το ματς δεν είχε γυρισμό για τον Αλμυρό… Ο Γεωργόπουλος το 47-34, ο Ευθυμίου με φόλοου το 49-36 στο 25:48 και ο Ζέρζης το 53-39 στο 28:50. Η διαφορά ανέβηκε στους 16 με μπάζερ-μπίτερ του Μπεκρή, με ταμπλό (55-39).

Ο Καραγιώργος πέτυχε 4 σερί πόντους στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά ήταν σε κακή βραδιά. Ο Τζικόπουλος σκόραρε έξω από τα 6,75 δίνοντας το μέγιστο προβάδισμα στους «κυανέρυθρους», 62-45 και ο Φωτιάδης με τον ίδιο τρόπο «τελείωσε» το ματς όταν διαμόρφωσε το  62-50 (κι ενώ είχε προηγηθεί άστοχο τρίποντο του Καραγιώργου για να μειωθεί η διαφορά στους εννιά).

Δεκάλεπτα: 18-14, 32-29, 55-39, 71-59

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 4 (2/3 δ., 0/7 τρ., ριμπ. 1-1), Φωτιάδης 13 (0/2 β., 2/6 δ., 3/6 τρ., ριμπ. 4-1), Κέτουλας (0/2 δ., ριμπ. 3-2), Φαρμάκης, Τέγος, Γεωργόπουλος 15 (3/3 β., 3/6 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 4-4), Τζικόπουλος 3 (1/2 τρ.), Μπεκρής 6 (3/6 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 2-0), Βασιλείου (0/1 δ., ριμπ. 3-0), Ζέρζης 8 (4/7 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 0-2), Ευθυμίου 22 (8/12 β., 7/13 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 10-7).

ΑΛΜΥΡΟΣ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 14 (3/4 β., 1/3 δ., 3/6 τρ., ριμπ. 6-0), Καραγιώργος 18 (6/7 β., 3/9 δ., 2/11 τρ., ριμπ. 6-2), Συνάζος 4 (2/4 β., 1/4 δ., ριμπ. 1-2), Καλόγηρος, Ράπτης 3 (1/2 β., 1/1 δ., ριμπ. 7-0), Μυλωνάς 2 (1/1 δ.), Θέος 6 (2/4 β., 2/4 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 3-2), Γώγουλας, Χατζόπουλος 2 (0/1 β., 1/5 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 5-2), Βαλαμούτης 10 (4/4 β., 3/4 δ., ριμπ. 1-0).

ΑΕΒΔ-Κεραυνός 64-68

Αν και προηγήθηκε με επτά στο ημίχρονο, η ΑΕΒΔ χαλάρωσε στην τρίτη περίοδο και οι Λαρισαίοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, φθάνοντας να προηγηθούν 58-68 στο 39ο λεπτό. Δύο τρίποντα με τους Ντίκα, Στύλα έριξαν τη διαφορά κι ενώ απέμεναν 23”, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δύο βολές, όμως η ΑΕΒΔ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Δεκάλεπτα: 20-20, 38-31, 51-49, 64-68

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλας 8 (2), Χαρχαρής 4, Αναστασιάδης 5, Καρπέτης 7 (1), Ντίκας 26 (3), Κοντάκης 12, Αυλογιάρης, Λουκίδης, Νίκολης, Βλάχος, Κουτσομπόρης, Μαντζουράνης 2.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ζαχαρέλης): Νταής, Ευθυμίου, Χαχόπουλος 2, Πανάγος 26 (4), Νασίκας 14, Αγαπίου 14 (2), Χανέλλι, Πάσχος 9 (2), Καρατάσιος 3.

Επόμενη αγωνιστική στις 13 Ιανουαρίου

Το πρωτάθλημα διακόπτεται την περίοδο των εορτών και έτσι η 9η αγωνιστική, τελευταία του α’ γύρου, θα διεξαχθεί στις 13 Ιανουαρίου. Μία εβδομάδα νωρίτερα, το διήμερο 6-7/1 θα γίνει στο κλειστό της Ν. Ιωνίας το Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου (ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Βόλου και Ολυμπιακός-Αμπελώνας οι ημιτελικοί)

Τον Χρήστο Δροσόπουλο τίμησε ο Ίωνας

Ο Ίωνας βράβευσε τον Δροσόπουλο

Ο Ίωνας καθιέρωσε τις βραβεύσεις παλαίμαχων αθλητών του. Έτσι, μετά τον Δ. Βόντζο, αυτό το Σάββατο τίμησε τον Χρήστο Δροσόπουλο, τον σέντερ που έγραψε τη δική του μοναδική ιστορία στο βολιώτικο μπάσκετ, με παρουσία στον Ολυμπιακό Βόλου για 15 χρόνια, τη Νίκη Βόλου, τον Ίωνα και τη Μεταμόρφωση. Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Νίκος Φαρμάκης τον κάλεσε στο παρκέ και η γραμματέας του Ίωνα, Βάσω Κλεφτάκη, τού παρέδωσε αναμνηστικό κύπελλο, λέγοντας χαρακτηριστικά πως «ο Χρήστος Δροσόπουλος είναι γίγαντας στην ψυχή, υπήρξε παίκτης με ήθος και ακέραιο χαρακτήρα έχοντας μεγάλη προσφορά στο μπάσκετ».