Έχασε με 2-0 από τον Παναθηναϊκό ο Βόλος όταν έμεινε με 10 παίκτες

Έπρεπε να μείνει με 10 παίκτες ο Βόλος στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, για να καταφέρει ο Παναθηναϊκός να κάμψει την αντίσταση των «κυανέρυθρων» και να πάρει τη νίκη με 2-0 στη Λεωφόρο. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου αμύνθηκε σωστά, απέναντι σε έναν πολύ καλό Παναθηναϊκό, που είχε πολλές φάσεις για γκολ.

Οι «κυανέρυθροι» δικαιολογημένα έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Βασίλη Φωτιά, τόσο για τη φάση της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αρούνα Σι στο 50’, όσο και για τη φάση του 67ου λεπτού, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του Βόλου, χωρίς ο Σιέλης, όπως φάνηκε και στο ριπλέι, να έρθει σε επαφή με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού.

Είναι γεγονός, ωστόσο, πως ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος του Βόλου σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ήταν η ομάδα που «σφυροκόπησε» την άμυνα του Βόλου, είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ και δύο δοκάρια με τον Παλάσιος. Οι τελικές ήταν 28 για τους «πράσινους» έναντι μόλις μιας για τον Βόλο, με την κατοχή να κλείνει στο 73% υπέρ του Παναθηναϊκού.

Άντεξε στην πίεση ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και άσκησε ασφυκτική πίεση στην άμυνα του Βόλου, ιδιαίτερα στα πρώτα 25 λεπτά. Οι «πράσινοι» ήταν διαρκώς στην επίθεση και προσπαθούσαν να φτάσουν στο γκολ με ανάπτυξη είτε από τον άξονα, είτε από τα άκρα και κυρίως από την πλευρά του Μαντσίνι.

Οι παίκτες του Βόλου προσπαθούσαν να αμυνθούν σωστά και να βγουν στην κόντρα επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, αναστατώνοντας την «κυανέρυθρη» άμυνα. Το παιχνίδι είχε φοβερό ρυθμό από πλευράς «πρασίνων», με τον Κλέιμαν να πραγματοποιεί ορισμένες σωτήριες αποκρούσεις.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 8’. Ο Κουρμπέλης με εξαιρετική πάσα βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Ιωαννίδη. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού πιεζόμενος από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς, Εσκοβάλ και Σιέλη, πλάσαρε με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 13’ ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιτίθεται και στο 18’ ο Μαντσίνι έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, προχώρησε όμως ο Κλέιμαν τον νίκησε στο τετ α τετ, βγάζοντας την μπάλα κόρνερ, σώζοντας την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Στο ίδιο λεπτό σουτ του Παλάσιος, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς εστία, βρήκε στο κεφάλι του Σιέλη και κατέληξε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Σιέλης έδιωξε την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Παλάσιος, με τον Αργεντινό να σουτάρει σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν στο 19’.

Μετά το 20’ ο Βόλος προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του Κλέιμαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 23’ σε σουτ του Μαντσίνι ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 27’ νέο σουτ του Μαντσίνι, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Εσκοβάλ, με τον Κλέιμαν να τη βγάζει κόρνερ.

Η πρώτη τελική (και μοναδική) προσπάθεια του Βόλου σημειώθηκε στο 30’. Ο Πιρές έκανε ένα αδύναμο σουτ, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Στο διάστημα 31’-45’ ο Παναθηναϊκός είχε δύο ακόμη ευκαιρίες για γκολ. Στο 31’ ο Ιωαννίδηις σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν. Στο 40’ σε σέντρα του Μαντσίνι πρόλαβε ο Σι και έβγαλε την μπάλα κόρνερ, στη μονομαχία με τον Παλάσιος. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» είχαν 72% κατοχή μπάλας και 17 τελικές, έναντι μίας του Βόλου.

Ο Κουρμπέλης έλυσε το γόρδιο δεσμό
Ο Κώστας Μπράτσος με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έριξε στο παιχνίδι τον Όγκνιεν Οζέγκοβιτς στη θέση του Καρτάλη, με τον Κούτσια να παίζει στο δεξί άκρο της επίθεσης, τον Τσιρίνος στο αριστερό και τον Πιρές πίσω από τον Οζέγκοβιτς.

Πριν καλά-καλά αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος έμεινε με παίκτη λιγότερο στο παιχνίδι. Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αρούνα Σι για μαρκάρισμα πάνω στον Παλάσιος. Μια απόφαση που έφερε τις διαμαρτυρίες των «κυανέρυθρων» με τον Σιδηρόπουλο από το VAR να ελέγχει τη φάση και να συμφωνεί με την απόφαση του διαιτητή. Μετά την αποβολή του Σι, ο Τσιρίνος έπαιξε ως αριστερός μπακ, οπισθοχωρώντας.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησε να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα του Βόλου και στο 52’ οι «πράσινοι» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Παλάσιος ελίχθηκε έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά το γκολ δεν άργησε να έρθει για τον Παναθηναϊκό. Στο 59ο λεπτό ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα για τον Παλάσιος, αυτός άλλαξε με τον Βαγιανίδη, με τον Αργεντινό να πασάρει στον Κουρμπέλη, ο οποίος μέσα από τη μικρή περιοχή πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 1-0 και λύνοντας το γόρδιο δεσμό για τον Παναθηναϊκό.

Αμέσως μετά το γκολ ο Κώστας Μπράτσος πέρασε στο παιχνίδι τον Κάτσε στη θέση του Πιρές και λίγα λεπτά αργότερα ο Τσοκάνης πήρε τη θέση του Κούτσια.

Νωρίτερα, ωστόσο, στο 67’ ο διαιτητής Φωτιάς καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του Βόλου σε μία φάση όπου δικαιολογημένα οι «κυανέρυθροι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο Παλάσιος βρέθηκε στο χόρτο δίχως ο Σιέλης να τον ανατρέψει, όμως και στο VAR που είδαν τη φάση δεν έστειλαν το διαιτητή να τη δει στο μόνιτορ.

Ο Σπόραρ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στη θέση του Ιωαννίδη, στο 69’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0.

Από το χρονικό εκείνο σημείο και μέχρι τη λήξη του αγώνα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να κάνει διαχείριση παιχνιδιού. Ωστόσο, οι «πράσινοι» είχαν τρεις καλές στιγμές για να σκοράρουν. Σε κεφαλιά του Σπόραρ στο 79’ η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 92’ το σουτ που επιχείρησε ο Τσέριν είχε την ίδια τύχη. Στο 93’ ο Σάρλια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περνά ελάχιστα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Νικολαϊδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Κόκκινη: 50’ Σι (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Σι, Οζέγκοβιτς
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιανίδης (63’ Κώτσιρας), Χουανκάρ (86’ Πούχατς), Σένκεφελντ, Σάρλια, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Ρούμπεν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (75’ Βέρμπιτς), Παλάσιος, Ιωαννίδης (63’ Σπόραρ).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Γκάγκι (87’ Μεσκίδα), Λούνα, Κούτσιας (72’ Τσοκάνης), Πιρές (61’ Κάτσε), Τσιρίνος, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς).