Έχασε δικό του παιχνίδι ο Γ.Σ. Αλμυρού

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Γ.Σ. Αλμυρού στη Νεοκαισάρεια. Προηγήθηκε νωρίς με τον Τζοβάρα (6’) και είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Όμως τελικά ηττήθηκε με 2-1 από τον τοπικό Αχιλλέα. Τα γκολ της ανατροπής πέτυχαν στο β’ μέρος οι Αποστολίδης (52’) και Κατσαμάγκας (62’).
Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Γυμναστικό ο Στέλιος Αρσένος. Ο βασικός τερματοφύλακας Σταυράκης δεν ήταν τελικά 100% έτοιμος και έτσι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο νεαρός Βίτσος. Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Καρράς, αριστερός ο Μπαρούτας και στόπερ οι Ναουμίδης, Στουρνάρας. Ο Αλεξανδρής με τον Βέργο ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι, ο Αναστασίου έπαιξε μπροστά τους, ενώ από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κοντοβάς (αριστερά) και Τσιώλης (δεξιά). Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Τζουβάρας.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι Αλμυριώτες και στο 6’ άνοιξαν το σκορ μετά από σέντρα που έκανε από τα αριστερά ο Κοντοβάς και την εύστοχη κεφαλιά του Τζοβάρα. Το 0-1 έμεινε ως το τέλος του α’ ημιχρόνου, αφού οι Αναστασίου, Κοντοβάς και Τσιώλης απέτυχαν να διπλασιάσουν τα γκολ του ΓΣΑ.
Μεγάλη ευκαιρία είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 49’. Ο Αλεξανδρής σέντραρε και ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βασιλειάδης έκανε την απόκρουση του αγώνα.
Στο 52’ ο Αχιλλέας κέρδισε φάουλ που εκτέλεσε ο Αποστολίδης. Η μπάλα βρήκε στο τείχος, πήρε ύψος και με την πορεία της να αιφνιδιάζει τον Βίτσο κατέληξε στα δίχτυα του (1-1). Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 62’ έγινε το 2-1 με το πλασέ του Κατσαμάγκα. Από κει και πέρα ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά για την ισοφάριση και είχε δοκάρι με τον Τσελεπή και άλλη μία καλή στιγμή με τον Ματθαίου.

Διαιτητής: Στόλης (ΕΠΣ Σερρών).
Βοηθοί: Μεταξιώτης, Γεωργόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Βασιλειάδης, Κατσαρός (46’ Ναλμπαντίδης), Δερμίσης, Κραγιόπουλος, Τσιμπούκας, Αποστολίδης, Δ. Ίτσιος, Παγωνίδης, Κατσαμάγκας (90’ λ.ττ. Χαλκίδης), Παπαδόπουλος (80’ Καταχιώτης), Κ. Ίτσιος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Βίτσος, Καρράς (89’ Παπακώστας), Μπαρούτας, Αλεξανδρής, Ναουμίδης (82’ Ματθαίου), Βέργος, Κοντοβάς, Στουρνάρας, Τζοβάρας (65’ Γκίκας), Τσιώλης (75’ Τσελεπής), Αναστασίου.

Αρσένος: Η τύχη μας γύρισε την πλάτη
Εμφανώς στεναχωρημένος από την εξέλιξη του παιχνιδιού ο Στέλιος Αρσένος δήλωσε στη «ΘτΔ»: «Χάσαμε ένα παιχνίδι από το οποίο δικαιούμασταν ένα θετικό αποτέλεσμα. Προηγηθήκαμε και είχαμε τις ευκαιρίες να το «καθαρίσουμε» από το α’ μέρος. Όμως μέσα σε ένα δεκάλεπτο στην επανάληψη δεχθήκαμε δύο γκολ, ένα εντελώς τυχαίο και ένα από αδράνεια στην άμυνά μας. Φύγαμε από το γήπεδο πικραμένοι, καθώς η τύχη μας γύρισε την πλάτη».