Δεν κράτησε το προβάδισμα ο Θησέας

Ο Θησέας Αγριάς γνώρισε την ήττα με 1-2 από τον Αστέρα Ιτέας στο γήπεδό του, μη μπορώντας να αξιοποιήσει το προβάδισμα που πήρε στο 52’, με τέρμα του Οικονόμου, ενώ τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες.
Ο Λάκης Μπακάλης, παρέταξε τους «πράσινους», με σύστημα 3-6-1. Θέση κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Κουτσιρίμπας. Την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Μπόρας, Βαν Ντε Γουίχε και Γιαουπλάρι. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Οικονόμου και Κοτζαθανάσης, οι οποίοι είχαν δίπλα τους σε ρόλο μπακ-χαφ τον Δημητριάδη από τη δεξιά πλευρά και τον Διαμαντόπουλο από την αριστερή, ενώ κεντρικοί επιθετικοί μέσοι ήταν οι Αγιασιώτης και Πέτσης. Τέλος, για την κορυφή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Βλάχος.
Παρά τις φάσεις που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα. Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε διαφορετική τροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 52’ με τον Οικονόμου. Ο Κοτζαθανάσης εκτέλεσε ωραία το φάουλ και ο έμπειρος αμυντικός μέσος κατάφερε με εξαιρετική κεφαλιά να γράψει το 1-0.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 74’ έφεραν το ματς στα ίσα (1-1), με κοντινό πλασέ του Αντωνόπουλου. Ο Κοτζαθανάσης αποβλήθηκε στο 77’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Θησέα με 10 παίκτες και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 88’ αποβλήθηκε και ο Μπόρας που υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Κακκάβας ευστόχησε από τα 11 μέτρα και έγραψε το τελικό 1-2.

Κόκκινες: 77’ Κοτζαθανάσης, 88’ Μπόρας.
Διαιτητής: Σ. Λεωνίδας (Τρικάλων).
Βοηθοί: Κ. Λεωνίδας, Παπαγεωργόπουλος (Τρικάλων).
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Διαμαντόπουλος, Βαν Ντε Γουίχε, Γιαουπλάρι, Μπόρας, Κοτζαθανάσης, Πέτσης, Αγιασιώτης, Βλάχος (79’ Χατζησταμάτης), Οικονόμου, Δημητριάδης.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Πάππος, Κουτσούμπας, Αντωνόπουλος, Ηλιάδης, Ζαννιάς, Μαυρόπουλος (65′ Σαλιάι) Γεωργουσόπουλος (90′ Παπαεμμανουηλίδης), Μαλισσόβας, Κακκάβας, Γκούρα (76′ Σεΐτι), Αλεξίου (91′ Λαζίδης).

Μπακάλης: Φταίμε για την ήττα
Ο Λάκης Μπακάλης ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος του αγώνα, πως ο ίδιος και οι ποδοσφαιριστές του έχουν την ευθύνη για την ήττα από τον Αστέρα Ιτέας. Αναλυτικότερα: «Στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάσαμε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ανάλογο των προηγούμενων παιχνιδιών. Το παιχνίδι είχε σημαντικό βαθμό δυσκολίας, καθώς παίζαμε με μία ομάδα που προερχόταν από 6 σερί νίκες. Η ομάδα μας ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη, δημιούργησε φάσεις, με τους παίκτες μας να πήγαιναν πάντα πρώτοι στη μπάλα. Ήμασταν καλύτεροι. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Ο Αστέρας Ιτέας είχε δύο ευκαιρίες στο πρώτο 5λεπτο, καθώς προσπάθησε να μας αιφνιδιάσει. Από εκεί και πέρα, ισορροπήσαμε και κάναμε το γκολ. Όμως, όταν βάζεις γκολ και δεν ξέρεις να διαχειριστείς το παιχνίδι, δεν έχεις τύχη για να πάρεις το αποτέλεσμα που αναζητάς. Ήταν μια ήττα που δεν μας επηρεάζει αγωνιστικά, αλλά μας επηρεάζει με τον τρόπο που ήρθε. Στο τελευταίο 20λεπτο χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Για την ήττα φταίμε εμείς και κανένας άλλος. Δεν πρέπει να ρίχνουμε αλλού τις ευθύνες. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Αστέρα Ιτέας και στον προπονητή της. Εύχομαι να έχουν ανάλογη συνέχεια».