Έχασαν δεύτερο σερί ντέρμπι κορυφής τα κορίτσια της Ανόρθωσης

Δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι κορυφής έχασε η Ανόρθωση. Αυτή τη φορά γνώρισε την ήττα με 69-72 στο ΕΑΚ από τον Πανσερραϊκό, ο οποίος προπορεύεται στον Βόρειο όμιλο της Α2 Γυναικών.

Το συγκρότημα του Στέφανου Μπαντίδη πλήρωσε την κακή δεύτερη περίοδο. Ενώ υπολειπόταν με 13-17, είδε τα «λιοντάρια» να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 13-27 σ’ αυτό το διάστημα και να ξεφεύγουν με 18 πόντους (26-44).

Στην επανάληψη οι «κυανέρυθρες» βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και κατόρθωσαν να πλησιάσουν σε απόσταση… αναπνοής. Με το σκορ στο 67-70 η Μαγκλάρα κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων, αλλά ευστόχησε στις δύο βολές (69-70).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχες έκαναν φάουλ, αλλά απέμεναν μόλις οκτώ δέκατα του δευτερολέπτου. Οι Σερραίες ευστόχησαν στις βολές και δεν υπήρχε χρόνος για περαιτέρω αντίδραση από τις Βολιώτισσες που έχασαν με 69-72.

Δεκάλεπτα: 13-17, 26-44, 46-54, 69-72.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 19 (1), Σουλτάνη 27 (1), Τσιμπίδη 7, Ταντουρόφσκα 6 (1) Μαγκλάρα 5, Ζήτη 3 (1), Μίχαλου, Μιχαηλίδου 2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 10 (1), Νάστου 19 (2), Μιχαηλίδου 15 (5),  Γκομπετζισβίλι 15, Τζιαμπάζη 2, Μπακιρτζίδου 3, Χωλοπούλου 8 (1), Δαμιανάκου.