«Χειρουργείο» στο Βελεστίνο

Ο διαιτητής Βουρνέλης της ΕΠΣ Μακεδονίας ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής στο χθεσινό παιχνίδι του Βελεστίνου ανάμεσα στον Ρήγα Φεραίο και τον Ν.Π.Σ. «Βόλος» για την 2η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Με τις αποφάσεις του υποχρέωσε σε ήττα τους γηπεδούχους με σκορ 2-3. Αποκορύφωμα το ανύπαρκτο πέναλτι με το οποίο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, ενώ αμφιβολίες υπάρχουν και για την εγκυρότητα του δεύτερού τους τέρμα.

Όταν μία ομάδα αμιγώς ερασιτεχνική τίθεται αντιμέτωπη μίας επαγγελματικής θεωρείται εξ ορισμού ότι έχει τις λιγότερες πιθανότητες για να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Αν μάλιστα έχει και κόντρα τη διαιτησία τότε η ήττα είναι αδύνατον να αποφευχθεί. Αυτό συνέβη χθες το απόγευμα στο Βελεστίνο, με τον Ρήγα Φεραίο να χάνει 2-3 από τον Ν.Π.Σ. «Βόλος», σε αγώνα που επηρέασε τα μέγιστα η διαιτησία του Βουρνέλη.

Ο διαιτητής από την ΕΠΣ Μακεδονίας (δηλαδή της Ένωσης του προέδρου της ΕΠΟ Βαγγέλη Γραμμένου) έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις του κλείνοντας τον Ρήγα στα καρέ του, ενώ επέτρεψε στον Ν.Π.Σ. «Βόλος» να ισοφαρίσει σε 1-1 με πέναλτι στο οποίο αν υπάρχει παράβαση είναι εκτός περιοχής. Ακόμη και για το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων υπάρχουν διαμαρτυρίες για χέρι του σκόρερ Ντεντάκη, χωρίς όμως αυτό να είναι ξεκάθαρο.

Πάντως, ο κ. Βουρνέλης ήταν υπερπροστατευτικός για τους φιλοξενούμενους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως όταν ο Τζέκα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό 2-3, «σφύριξε» άμεσα τη λήξη μην επιτρέποντας να γίνει έστω άλλη μία επίθεση. Συνολικά κράτησε τέσσερα λεπτά, όσα ήταν επιβεβλημένο από τις οκτώ αλλαγές και καθόλου παραπάνω χρόνο, ενώ υπήρχαν τραυματισμοί.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Το τεχνικό επιτελείο του Ρήγα επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Παπαγιάννη, ακραίους οπισθοφύλακες του Χατζηαθανασίου (δεξιά), Σπαθή (αριστερά) και στόπερ τους Καρλιάμπα και Γκάγκα. Οι Μπόρας και Αλεξίου ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι, με τον Παπακώστα να τοποθετείται μπροστά τους στον άξονα. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Γεωργατζής, ενώ τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά είχε ο Τσιώλης. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Τζέκα, που πήρε τη θέση του τραυματία Τζοβάρα.

Για τον Ν.Π.Σ. «Βόλος» ο Χουάν Φεράντο παρέταξε τον Πατσιογιώργο κάτω από τα δοκάρια. Δεξί μπακ ήταν ο Ντεντάκης και αριστερό ο Ντόσης, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Δημόπουλος και Τζελίδης. Στη μεσαία γραμμή ο Πιαστόπουλος είχε ανασταλτικά καθήκοντα, ενώ ο Καμπαγιέρο με τον Πίτου Γκαρσία αγωνίστηκαν μπροστά του στον άξονα. Ο Πέντα κινούταν στην αριστερή πτέρυγα, ο Ηλιόπουλος στη δεξιά και ο Μάντζης ήταν ο σέντερ φορ.

Προηγήθηκε ο Ρήγας, το «γύρισε» ο διαιτητής

Ο Ν.Π.Σ. «Βόλος» είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς. Δεν είχε συμπληρωθεί το 1ο λεπτό όταν ο Καμπαγιέρο τροφοδότησε τον Ηλιόπουλο που με προβολή έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Ο Ρήγας «απάντησε» άμεσα, αφού το σουτ του Παπακώστα στο 6’ εξουδετερώθηκε δύσκολα από τον Πατσιογεώργο, ο οποίος έπεσε στη δεξιά του γωνία για να αποσοβήσει το γκολ.

Στο 10’ οι Βελεστινιώτες άνοιξαν το σκορ: Ο Καρλιάμπας εκτέλεσε φάουλ, ο Τζέκα πήρε την πρώτη κεφαλιά και με ωραίο δεξί σουτ ο Μπόρας έγραψε το 1-0 μέσα σε πανζουρλισμό από τους φίλους της ομάδας του.

Στο 12’ ο εξαιρετικός χθες Παπαγιάννης έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κεφαλιά του Ηλιόπουλου, για να φτάσουμε στο 17’ και στην τεράστια ευκαιρία που έχασε ο Ρήγας για το 2-0. Ο Σπαθής εκτέλεσε φάουλ, ο Πατσιογιώργος έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Χατζηαθανασίου που πήρε το… ριμπάουντ σούταρε πάνω από το δοκάρι.

Η φάση αυτή ήταν κομβική για το ματς, αλλά η επόμενη αλλοίωσε το αποτέλεσμα. Ήταν στο 26ο λεπτό όταν ο Καμπαγιέρο έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Αλεξίου που ήταν εκτός περιοχής. Και όμως ο κ. Βουρνέλης έδειξε την άσπρη βούλα, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο διαιτητής ήταν πολύ κοντά στη φάση και δεν έχει καμία δικαιολογία για τη λανθασμένη του υπόδειξη. Ο Πίτου Γκαρσία ευστόχησε από τα 11 μέτρα και ισοφάρισε σε 1-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου μια και ο Παπαγιάννης σταμάτησε σε δύο περιπτώσεις τους Καμπαγιέρο (29’) και Ηλιόπουλο (33’), σε φάσεις τετ α τετ.

Στο β’ μέρος ο Ρήγας προσπάθησε να αιφνιδιάσει ξανά. Είχε μία καλή στιγμή με τον Τσελεπή στο 54’ (σούταρε άουτ μετά από ατομική προσπάθεια), πριν δεχθεί το 1-2 στο 59’, σε φάση για την οποία επίσης διαμαρτύρεται. Ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντεντάκης προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι υποστήριξαν ότι βρήκε και στο χέρι του, αλλά εδώ όντως η φάση είναι πολύ δύσκολη.

Στο 68’ ο Ηλιόπουλος σέντραρε από τα δεξιά και ο Μάντζης με κεφαλιά έκανε το 1-3. Φάουλ του Πέντα στο 76’ προσέκρουσε στο δοκάρι, με τον ρυθμό από κει και πέρα να πέφτει.

Πάντως, στο 93’ οι Βελεστινιώτες ζήτησαν την αποβολή του Πατσιογιώργου όταν αυτός γκρέμισε τον Τζέκα που έμπαινε απειλητικά στην περιοχή. Ψιλά γράμματα για τον ρέφερι της ΕΠΣ Μακεδονίας που έβγαλε την κίτρινη από το τσεπάκι του. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζέκα, που εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση των Δημόπουλου και Πατσιογιώργου. Ο νεαρός φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το «παρθενικό» του γκολ στη Γ’ Εθνική. Εκεί τελείωσαν όλα, αφού ο κ. Βουρνέλης δεν επέτρεψε να γίνει σέντρα…

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας).

Βοηθοί: Φράγιος, Ντάβελας (Μακεδονίας).

Κίτρινες: Σπαθής, Αλεξίου, Μπόρας, Ντόσης, Ηλιόπουλος, Ντεντάκης.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Παπακώστας (64’ Χατζησταμάτης), Μπόρας (72’ Καναβός), Τζέκα, Τσιώλης (46’ λ.τρ. Τσελεπής), Γεωργατζής (84’ Λάμπρου).

Ν.Π.Σ. «ΒΟΛΟΣ»: Πατσιογιώργος, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος, Τζελίδης (58’ Ηλιάδης), Πιαστόπουλος (66’ Μελισσόπουλος), Πέντα (80’ Κυπαρίσσης), Καμπαγιέρο, Μάντζης, Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (75’ λ.τρ. Ζέρης).