Χάνεται το όνειρο των πλέι οφ για τον Βόλο

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου στη Σούπερ Λιγκ και ο Βόλος μετά την ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό, σε συνδυασμό και με τα άλλα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής, όπως όλα δείχνουν, θα δώσει το «παρών» στα πλέι άουτ, όπως και τις δύο προηγούμενες χρονιές της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία.

Με 28 βαθμούς σε 23 παιχνίδια οι «κυανέρυθροι» μοιράζονται την 9η θέση με τον Παναιτωλικό, από τον οποίο έχασαν στον πρώτο γύρο στο Πανθεσαλικό και το προσεχές Σάββατο τον αντιμετωπίζουν στο Αγρίνιο, με τη διαφορά από την 6η θέση να μην καλύπτεται.

Ο Βόλος απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό είχε καλή παρουσία, κοίταξε τους «ερυθρόλευκους» στα μάτια και θα μπορούσε, τουλάχιστον, να μην χάσει. Δέχθηκε το γκολ της ήττας από τον Ματιέ Βαλμπουενά στο 82’ με ένα εξαιρετικό σουτ και ύστερα από μία πολύ καλή συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού. Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο Γάλλος μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που και στο ματς του πρώτου γύρου με απευθείας χτύπημα φάουλ στις καθυστερήσεις είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Ο Βόλος ήταν άξιος αντίπαλος του Ολυμπιακού. Δυσκόλεψε με το παιχνίδι του τους «ερυθρόλευκους», ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει. Ο παίκτες του Κώστα Μπράτσου ήταν συγκεντρωμένοι στο στόχο τους, εφάρμοσαν πιστά το πλάνο του προπονητή τους, με τον Ολυμπιακό να υποφέρει μέσα στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές που έκανε ο Πέδρο Μαρτίνς, ρίχνοντας στο παιχνίδι ορισμένα «βαριά χαρτιά», άλλαξαν την εικόνα του Ολυμπιακού προς το καλύτερο. Οι «ερυθρόλευκοι» άσκησαν πίεση στα καρέ του Κλέιμαν και με υπομονή κυνήγησαν το γκολ. Το πέτυχαν στο τελευταίο 10λεπτο, ύστερα από μια πολύ καλή επιθετική ενέργεια και εξαιρετικό τελείωμα από τον 37χρονο Βαλμπουενά, που έκανε τη διαφορά στο προχθεσινό παιχνίδι με το γκολ που σημείωσε.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν πολύ καλός, όμως η ποιότητα ορισμένων ποδοσφαιριστών που διαθέτει ήταν αυτή που του έδωσε τη νίκη. Ο Βόλος σε ένα ακόμη παιχνίδι κέρδισε τις εντυπώσεις με τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε, δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο, που πήρε μια οριακή νίκη.

Τακτικά ο Βόλος εφάρμοσε το πλάνο που είδαμε και στα παιχνίδι με ΑΕΚ και Άρη. Κοντά τις γραμμές, πίεση ψηλά, δεν άφηνε κενούς διαδρόμους, προσέχοντας σε μεγάλο βαθμό την ανασταλτική του λειτουργία και έψαχνε την ευκαιρία στην επίθεση για να πετύχει το γκολ. Οι ευκαιρίες έγιναν, όμως το γκολ δεν ήρθε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Πανθεσσαλικό.

Ο Βόλος είχε την ατυχία στο τελευταίο 20λεπτο να στερηθεί των υπηρεσιών του Τάσου Τσοκάνη, με τον αρχηγό να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο. Μια απώλεια σημαντική, ενώ θυμίζουμε, πως δεν αγωνίστηκε, λόγω τιμωρίας και ο Ζαν Μπαριέντος, ένας παίκτης βαρόμετρο για τον Βόλο.