Άξιος της μοίρας του ο Βόλος

Όταν χάνεις από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα σου, είσαι άξιος της μοίρας σου. Ο Βόλος ηττήθηκε με 2-1 από την ομάδα της Ηπείρου στο Πανθεσσαλικό και βλέπει τα πράγματα να γίνονται δύσκολα, όσον αφορά την υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία.

Το παιχνίδι είχε χαρακτηριστεί πριν την έναρξή του ως «τελικός παραμονής». Ο Βόλος ήθελε τη νίκη μετά από οκτώ ματς (πέντε ήττες και τρεις ισοπαλίες), με σκοπό να ξεφύγει στο +7 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στη βαθμολογία και να εκμεταλλευτεί και το γεγονός ότι η Κηφισιά (που ήταν ένα βαθμό πίσω στη βαθμολογία) έπαιζε με την ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια.

Ωστόσο, τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα σχεδίαζαν οι άνθρωποι του Βόλου, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να φεύγει με ένα τεράστιο «διπλό» από το Πανθεσσαλικό, επικρατώντας με 2-1.

Ο Βόλος στο 10’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κόμπα να προηγηθεί στο σκορ (σούταρε άουτ μέσα από τη μικρή περιοχή), με τους φιλοξενούμενους στο 14’ να απαντούν, χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Εραμούσπε. Ο Κόβατς απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του στόπερ του ΠΑΣ.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε κεφάλι στο σκορ στο 30’ με κοντινή προβολή του Κόντε. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά στη συνέχεια, αφού η φάση εξετάστηκε από το VAR μέτρησε κανονικά. Ο Βόλος δεν έβγαλε αντίδραση και οι Ηπειρώτες στο 43’ έχασαν κι άλλη ευκαιρία με κεφαλιά του Παμλίδη, αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε την μπάλα.

Στην επανάληψη ο Βόλος ξεκίνησε το ματς με δύο αλλαγές (πέρασαν στο παιχνίδι οι Κίτσος και Τρουϊγέ), με τους Άλχο (τραυματίστηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους) και Κόμπα να μένουν εκτός. Οι «κυανέρυθροι» πολύ νωρίς στο 47’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Ασενούν εκτέλεσε φάουλ από αρκετά μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το δεύτερο τέρμα στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κιάκος πέρασε εξαιρετική πάσα στον Κόντε μέσα στην περιοχή και εκείνος δεν είχε πρόβλημα από κοντά να σκοράρει για το 2-1.

Ο Βόλος δεν μπόρεσε στη συνέχεια, παρά τις αλλαγές του Λόπεθ (μπήκαν στο ματς οι Μωραΐτης και Μπαριέντος), να φτάσει στην ισοφάριση. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στο 96’, ο Σούλης (είχε αντικαταστήσει στο 62’ τον τραυματία Νάγκι), πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Μωραΐτη και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Να τονίσουμε, ότι ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου έκανε ο Ολιβέρα (αντικατέστησε στο δεύτερο ημίχρονο τον Ποπέσκου).

Ο Βόλος, πλέον, παρέμεινε στου 17 βαθμούς, έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από τους ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά που είναι οι δύο ουραγοί του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)

4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Κίτρινες: Γκλάβτσιτς, Ασενούν, Ντε Καμπς, Γκαρσία- Ροσέρο,Τούτου, Σούλης

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Άλχο (46’ Κίτσος), Καλογερόπουλος, Ράσιτς, Μύγας, Γκλάβτσιτς (73’ Μωραΐτης), Ντε Καμπς (73’ Μπαριέντος), Κόμπα (46’ Τρουιγέ), Ασενούν, Ποπέτσκου (62’ Ολιβέρα), Γκαρσία.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Νάγκι (62’ λ.τρ. Σούλης), Τούτου, Μπακαδήμας, Εραμούσπε (46’ λ. τρ. Παντελάκης), Κιάκος, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο (70’ Καραχάλιος), Ροσέρο (88’ Σόρια), Κόντε, Παμλίδης (70’ Ντεμίρ).