Άστοχος ο Ολυμπιακός Β. έχασε 64-57 από τον Πρωτέα

Τα πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας σε όλους τους τομείς του επιθετικού παιχνιδιού έπαιξαν σημαντικό ρόλο και ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από τα Γρεβενά με 64-57. Ο Πρωτέας εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες φέτος επί των Βολιωτών.

Ο Γιώργος Βλιώρας ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπισε με τη γαστρεντερίτιδα που τον υποχρέωσε να χάσει το ντέρμπι με τη Νίκη και επέστρεψε στον πάγκο. Ταυτόχρονα η αποστολή ταξίδεψε από το βράδυ του Σαββάτου στα Γρεβενά, όπου διανυκτέρευσε, προκειμένου η ομάδα να είναι πιο ξεκούραστη στον χθεσινό αγώνα.

Παρόλα αυτά εξ αρχής παρουσίασε επιθετικό πρόβλημα. Τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο πήγαινε καλά η άμυνα, η οποία δεν επέτρεπε στον Πρωτέα να αποσπαστεί στο σκορ πέρα από τους επτά πόντους.

Το σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν 17-12, ενώ στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με επικεφαλής τους γηπεδούχους (29-24).

Ωστόσο το πρόβλημα στην επίθεση επιδεινώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβρισκαν στόχο ούτε από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» χάνοντας συνολικά διπλάσιο αριθμό ελεύθερων βολών.

Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στο συγκρότημα των Γρεβενών να ανοίξει την ψαλίδα μέχρι τους 16 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόδου δείχνοντας το φαβορί για τη νίκη. Σ’ εκείνο το σημείο «ξύπνησαν» οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα, ενώ σημαντική συμβολή είχε και το σχήμα με τους τέσσερις γκαρντ και τον έναν φόργουορντ.

Μ’ αυτή τη χαμηλή πεντάδα ο Ολυμπιακός πίεσε υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε λάθη. Την ίδια στιγμή άρχισε να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια με τον Αναγνωστόπουλο να πετυχαίνει τρία τρίποντα και τον Ίλτσογλου να προσθέτει ακόμη ένα.

Έτσι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά μέχρι και τους τρεις πόντους (60-57). Απέμεναν 30 δευτερόλεπτα αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απέτυχαν δύο συνεχόμενες φορές να ισοφαρίσουν έχοντας άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. Τότε αναγκάστηκαν να σταματήσουν τον χρόνο με φάουλ, αλλά ο Πρωτέας ήταν εύστοχος και στο τέλος με λέι απ στον αιφνιδιασμό διαμορφώθηκε το τελικό 64-57.

Δεκάλεπτα: 17-12, 29-24,46-33, 64-57.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τζιουβάρας 5 (1), Γρίψιος 14 (1), Κλωνάρας 14 (1), Παλάσκας 2, Παπαδόπουλος 10, Κωνσταντίνου 3 (1), Μπόζιαρης 8 (2), Μαλιούρας 4, Κυρατζής 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 6, Μουρατίδης 12 (2), Αναγνωστόπουλος 9 (3), Καραμήτσος, Ίλτσογλου 8 (1), Σταθούρος, Σιμάκης 6, Παρασκευάς 12, Γουάμπα 4.