«Άσφαιρος» ο Διαγόρας – Έμεινε στο 0-0 με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης

«Άσφαιρος» έμεινε ο Διαγόρας στο χθεσινό εντός έδρας παιχνίδι του με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης για την 4η ημέρα της Γ’ Εθνικής. Η αναμέτρηση έληξε 0-0 με το συγκρότημα του Στεφανοβικείου να είναι καλύτερο, αλλά να αποφεύγει και τα χειρότερα, καθώς στο 64’ ο Πρίφτης απέκρουσε το πέναλτι του Μπαλογιάννη.
Δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο Διαγόρας. Η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα ήταν ανώτερη του Οικονόμου και είχε περισσότερες ευκαιρίες. Όμως η μεγαλύτερη ανήκε στους φιλοξενουμένους που δεν κατάφεραν να σκοράρουν από τη βούλα του πέναλτι. Όπως εξελίχθηκε το ματς, για τους γηπεδούχους μάλλον πρέπει να ισχύει το «παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον φρόντισε να μην το χάσεις», όπως και έγινε…

Ο Διαγόρας παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Πρίφτη. Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Καραμπούζης και αριστερός ο Σπαθής, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Πρασσάς και Λάιος. Οι Σπ. Καραπλιάγκος, Αλεξίου και Παπαγεωργίου ήταν στη μεσαία γραμμή. Από τα άκρα επιχειρούσαν οι Κουβελάς και Ζιάκας, ενώ ο Αλαμάνης έπαιξε στη θέση του σέντερ φορ.
Το ματς είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες, αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Το πρώτο μισάωρο κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τον Διαγόρα να απειλεί στο 32’ όταν σουτ του Σπύρου Καραπλιάγκου πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Παπαγεωργίου σέντραρε για τον Αλαμάνη, με τον επιθετικό τον γηπεδούχων να κάνει την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 35’ ο Καραμπούζης δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο τερματοφύλακας Νούσιας εξουδετέρωσε το σουτ.
Στο 48’ ο Αλαμάνης δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει προς την αντίπαλη εστία, μετά το γύρισμα του Κουβελά. Τρία λεπτά αργότερα ο Οικονόμος είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία όταν ο Μπαλογιάννης έκανε το σουτ που σταμάτησε στον Πρίφτη.

Στο 63’ ο διαιτητής Μπεκιάρης θεώρησε αντικανονικό το μαρκάρισμα του Σπ. Καραπλιάγκου στον Μπαλογιάννη και έδωσε πέναλτι υπέρ του Οικονόμου παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Μετά από ένα λεπτό ο Μπαλογιάννης έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και σημάδεψε την αριστερή γωνία του Πρίφτη. Όμως ο τελευταίος με εντυπωσιακή εκτίναξη απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Μία ακόμη καλή φάση είχε στη συνέχεια ο Οικονόμος με τον Τόλιο, ο οποίος σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 85’ ο Αλαμάνης πήρε την κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Διαγόρας πήγε να πάρει το ματς με τον Κουβελά. Ο έμπειρος επιθετικός βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή και λίγο πριν εκτελέσει ανακόπηκε από τον Δραγατσίκη.
Τέλος, άτυχος στάθηκε ο Καραμπούζης που έγινε αναγκαστική αλλαγή. Ο ικανός ακραίος αμυντικός έσπασε το χέρι του και μένει να δούμε πόσο καιρό θα μείνει εκτός δράσης.
Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Παπαλίτσας, Κανιούρας (Καρδίτσας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης (68’ λ.τρ. Καλύβας), Σπαθής, Πρασσάς, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς, Αλεξίου, Παπαγεωργίου (80’ Τανός), Ζιάκας, Αλαμάνης.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ: Νούσιας, Δραγατσίκης, Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μάρκου, Μπάμπης, Φλώρος, Αργύρης (93’ Μουλτσιάς), Καραλούλης (91’ Ντούφας), Μπαλογιάννης (85’ Γκαμπέτας), Τόλιος (87’ Χρυσοστόμου).