Άδικη ήττα για τον Γ.Σ. Αλμυρού – Παρά την καλή του εμφάνιση έχασε 1-0 από τον Α.Ο. Σελλάνων

Ο Γ.Σ. Αλμυρού πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στο γήπεδο του Μουζακίου, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 1-0 από τον Α.Ο. Σελλάνων, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής. Άριστα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο οι «κυανόλευκοι», έφεραν το ματς στα μέτρα τους, αλλά δέχθηκαν γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι γύρισαν στη βάση τους με άδεια χέρια.
Ο προπονητής του ΓΣΑ Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον Πολυμέρου κάτω από τα δοκάρια, τους Πατσή (δεξιά), Αγγελή (αριστερά) στα άκρα της άμυνας και τους Παπακώστα και Κυριάκο στις θέσεις των στόπερ. Ο Ζενούνης με τον Δημηνά ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι, ο Δερμιτζάκης έπαιξε μπροστά τους στον άξονα, πλάγιοι μεσοεπιθετικοί ήταν οι Βουρδάκης και Λάμπος, ενώ ο Αναστασίου τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Αναστασίου λίγο έλειψε το 3ο λεπτό να βάλει μπροστά στο σκορ τον Γυμναστικό, αλλάζοντας τα δεδομένα στο παιχνίδι. Μετά από σέντρα από τα αριστερά πήρε την κεφαλιά, ο Σταυράκης απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, για να απομακρύνουν οι αμυνόμενοι.
Από εκεί και πέρα ο Α.Ο. Σελλάνων είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, αλλά σε όλο το α’ μέρος δεν έκανε ούτε μία τελική. Η αμυντική λειτουργία του ΓΣΑ ήταν για σεμινάριο.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 51’ είχαν την πρώτη τους αξιόλογη φάση, όταν ο Γαρυφαλλόπουλος προσπάθησε να σκοράρει με ψαλιδάκι, αλλά ο Πολυμέρου μπλόκαρε τη μπάλα. Ένα σουτ του Τζουμάκη στο 60’ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Γ.Σ. Αλμυρού, με τους «κυανόλευκους» να συνεχίζουν να κρατούν τους αντιπάλους μακριά από τα καρέ τους.

Για να φτάσουμε στο 81ο λεπτό όταν ο Α.Ο. Σελλάνων κέρδισε φάουλ. Μετά την εκτέλεση δημιουργήθηκε σύγχυση και ο Μπιτέλης με δυνατό σουτ έκανε το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Στο 90’ ο ΓΣΑ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασίου.
Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
Βοηθοί: Μανασής, Σταφυλάς (Τρικάλων).
Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Σταυράκης, Μετούσι, Αρχοντής, Χάδιαρης, Καλφούντζος (72’ Μπακρατσάς), Λούγκος, Μπιτέλης, Παπαγεωργίου (53’ Τζουμάκης), Κοντός (76’ Τζάνης), Γαρυφαλλόπουλος (90’ Καλούσης), Τζέκος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Πατσής (77’ Μπέικος), Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Ζενούνης, Δημηνάς, Λάμπος, Βουρδάκης (80’ Δήμος), Δερμιτζάκης (85’ Φούκης), Αναστασίου.