Απόλυτος κυρίαρχος ο Π.Ο. Βόλος – Κατέκτησε τον τίτλο και σάρωσε τα μετάλλια στο Πανελλήνιο ποδηλασίας πίστας

Ο Π.Ο Βόλος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που διεξήχθη στο ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο, κατακτώντας τον τίτλο στους άνδρες. Οι αθλητές του εντυπωσίασαν και σε όλα τα αγωνίσματα βρέθηκαν στο βάθρο των νικητών, με τον Χρήστο Βολικάκη να καταρρίπτει και Πανελλήνιο ρεκόρ 19 ετών.

Πρωταθλητής Ελλάδος στην ποδηλασία πίστας στους άνδρες αναδείχθηκε ο Π.Ο. Βόλος και μάλιστα με μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους συλλόγους. Οι Βολιώτες συγκέντρωσαν 111 βαθμούς, αφήνοντας στη 2η θέση τον Π.Ο. Χανίων Τάλως με 60 και στην 3η τον Π.Ο. Πατρών με 49. Ακολούθησαν οι: ΠΓΣ Λάρισας 30, Διαγόρας Ρόδου 27, Ροδήλιος Ρόδου 22, Α.Σ. Άλφα Καλλιθέας 13, Κάστρο Ηρακλείου 11, Π.Σ. Κρόνος 8 και Α.Σ.Ρ. Έλαφος 7. Αντίστοιχα, στις γυναίκες τον τίτλο πήρε ο Άτλας Ρεθύμνου με 30 βαθμούς.

Από την πρώτη ημέρα ο Π.Ο. Βόλος έδειξε ότι θα πρωταγωνιστήσει. Η ομάδα του ήταν εξαιρετική στο αγώνισμα της Ομαδικής καταδίωξης και μάλιστα στα προκριματικά έφτασε μια ανάσα από το πανελλήνιο ρεκόρ με τους αδελφούς Χρήστο και Ζαφείρη Βολικάκη, Ζήση Σούλιο και Ορέστη Ράπτη να ολοκληρώνουν τον αγώνα με το εκπληκτικό 4:16.027 και μέση ωριαία ταχύτητα τα 56,244 χλμ./ώρα. Οι τέσσερίς τους συνεργάστηκαν άψογα και έφεραν την ομάδα του Βόλου στην κορυφή. Τους πρωταθλητές Ελλάδος ακολούθησε η ομάδα του Π.Ο Χανίων Τάλως, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Διαγόρας Ρόδου.

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέρριψε και Πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε 19 χρόνια. Το έκανε στον προκριματικό αγώνα της Ατομικής καταδίωξης 4χλμ. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 4:25.316 έχοντας μέση ωριαία ταχύτητα τα 54.275 χλμ./ώρα καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε ο Γιάννης Ταμουρίδης (4:28.560) από τον Φεβρουάριο του 2001. Φυσικά κέρδισε και τον τελικό του αγωνίσματος, με δεύτερο τον Παναγιώτη Καραβίτση του ΠΓΣ Λάρισας, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ακόμη ένας αθλητής του Π.Ο. Βόλος, ο Ζήσης Σούλιος.

Πανελλήνιο ρεκόρ 19 ετών έσπασε ο Χρ. Βολικάκης

Ο Π.Ο. Βόλος, εκτός από την ομαδική καταδίωξη, κυριάρχησε και στο αγώνισμα του Σκρατςμε τα αδέλφια Βολικάκη να κλέβουν, όπως ήταν λογικό, την παράσταση.
Ο Χρήστος Βολικάκης, ήταν αυτός που στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος, ολοκληρώνοντας τους 30 γύρους από την πρώτη θέση, ενώ τον ακολούθησε ο αδελφός του Ζαφείρης που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Κυρικάκος Παπασταματάκης του Ροδήλιου Ρόδου.

Στο εντυπωσιακό αγώνισμα του Μάντισον, οι Χρήστος και Ζαφείρης Βολικάκης επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και χάρισαν ένα ακόμη χρυσό στον Π.Ο. Βόλος. Για μία ακόμη φορά η συνεργασία τους ήταν άψογη και πήραν με άνεση την 1η θέση με 77 πόντους. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στους Παναγιώτη Καρατσιβή και Βασίλη Τσοπούρογλου του Π.Γ.Σ. Λάρισας, με 37 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση πλασαρίστηκε το δίδυμο του Γ.Σ. Διαγόρα με τους Κωνσταντίνο Κωνσταντούρα και Νίκο Δράκο να ολοκληρώνουν την προσπάθειά τους με -15 βαθμούς χάνοντας δύο γύρους.

Το αγώνισμα των Πόντων, ένα από τα πιο θεαματικά αγωνίσματα στην ποδηλασία πίστας, με τον Χρήστο Βολικάκη να ελέγχει πλήρως τον αγώνα.

Ο ποδηλάτης του Π.Ο. Βόλου είχε τρεις πρώτες θέσεις στα πρώτα πέντε σπριντ (από τα συνολικό 12) εξασφαλίζοντας μια ασφαλή διαφορά από τους υπόλοιπους ποδηλάτες, με τον πρωταθλητή Ελλάδος να συγκεντρώνει συνολικά 34 βαθμούς.

Πίσω του έγινε μια μεγάλη μάχη με τον Μιλτιάδη Γιαννούτσο του Π.Ο. Πατρών να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο και τον Γιάννη Κυριακίδη του Κρόνου να κατακτά το χάλκινο.

Ο Σωτήρης Μπρέτας συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις επικρατώντας στο αγώνισμα της Ταχύτητας. Ο ποδηλάτης του Π.Ο. Βόλου, μετά από τα τέσσερα μετάλλια (τρία χρυσά), στους δύο αγώνες που έδωσε στην Ιταλία τον μήνα που μας πέρασε, κατέκτησε και το πρωτάθλημα Ελλάδος επικρατώντας στον τελικό του Κωνσταντίνου Λιβανού (Π.Ο Χανίων Τάλως) με 2-0 νίκες.

Δύο χρυσά και ένα ασημένιο πήρε ο Σ. Μπρέτας

Ο Μπρέτας ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός στο δεύτερο αγώνα, σημειώνοντας την υψηλότερη μέση ωριαία ταχύτητα φτάνοντας τα 69.431 χλμ./ώρα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γιάννης Καλογερόπουλος (Π.Ο Πατρών).

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο σπριντ, ο Σωτήρης Μπρέτας κατάφερε να πάρει και την 1η θέση στον τελικό της Ατομικής Χρονομέτρησης 1 χιλιομέτρου. Ο αθλητής του Π.Ο. Βόλος τερμάτισε σε χρόνο 1:02:545, αφήνοντας στη 2η θέση τον Κωνσταντίνο Λιβανό του Π.Ο. Χανίων Τάλως που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 1:02:651. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ηλίας Τούντας, επίσης αθλητής του Π.Ο. Βόλος, ο οποίος τερμάτισε σε 1:05:469.

Τέλος, στο Κέιριν, o Σωτήρης Μπρέτας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Κωνσταντίνο Λιβανό, με τον αθλητή του Π.Ο. Χανίων Τάλως να είναι ο τελικός νικητής. Πίσω από τους Λιβανό και Μπρέτα τερμάτισε ο Δημήτρης Βουκελάτος (Π.Ο. Πατρών), κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Στέφανος Κλόκας του Π.Ο. Βόλος, πήρε την 6η θέση.

Κεντρική φωτό: Οι αθλητές του Π.Ο. Βόλος στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου