Καλό μάθημα για τη Δήμητρα… Αν και προηγήθηκε 2-1, ηττήθηκε με 2-4 από την Α.Ε. Καρίτσας

Ένα πολύ καλό μάθημα για τις δυσκολίες που θα συναντήσει στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πήρε το απόγευμα του Σαββάτου η νεοφώτιστη Δήμητρα Ευξεινούπολης. Υποδέχθηκε την Α.Ε. Καρίτσας και παρότι προηγήθηκε με 2-1 στο α’ μέρος, γνώρισε την ήττα με 2-4.

Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, αλλά μέσα σε οκτώ λεπτά από το ξεκίνημα της επανάληψης έκαναν μαζεμένα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι σαφώς πιο έμπειροι παίκτες της ομάδας από την Πιερία, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο διάστημα αυτό.

Η Α.Ε. Καρίτσας ήταν αντίπαλος πέρυσι των ομάδων από τη Μαγνησία, αλλά φέτος τοποθετήθηκε στον 3ο όμιλο και έτσι τόσο η Δήμητρα όσο και οι άλλοι εκπρόσωποι της ΕΠΣΘ δεν θα τη βρουν μπροστά τους στο πρωτάθλημα, αφού θα συμμετάσχουν στον 4ο όμιλο. Διαθέτει δυνατό ρόστερ για τα δεδομένα της κατηγορίας, ενώ μεταξύ των παικτών της συγκαταλέγεται και ο Ηλίας Γκίκας, γνωστός από τη θητεία του σε Νίκη, Ρήγα Φεραίο και Πύρασο.

Ο τεχνικός της Δήμητρας Μιχάλης Ανδρωνάς παρέταξε τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια. Στα άκρα της άμυνας τους Καρρά (δεξιά) και Στεργίου (αριστερά), ενώ οι Στεφανής και Τσιάτσιος ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Οι Θωμαΐδης, Δημητρίου και Βούλγαρης έπαιξαν στη μεσαία γραμμή, με τους Κλουκουτάρα, Κρανά και Φουρκιώτη να αποτελούν την τριάδα της επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στο ματς, με τη Δήμητρα να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 9’, ο Φουρκιώτης έκανε το σουτ και ο Γαλάνης μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 0-1. Σε διαγώνιο σουτ του Γεωργίου η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι, πήρε ύψος και ο Αλεξίου με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Η Δήμητρα ανέβασε την απόδοσή της και «απάντησε» στο 19’. Ο Βούλγαρης έκανε την πάσα, ο Φουρκιώτης άφησε έξυπνα τη μπάλα και ο επερχόμενος Κρανάς με σουτ έγραψε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Φουρκιώτης έβγαλε τον Κλουκουτάρα σε θέση τετ-α-τετ, αυτός πλάσαρε και η μπάλα αφού βρήκε στο σώμα του τερματοφύλακα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Πάντως, ότι δεν έγινε στη φάση αυτή, πραγματοποιήθηκε στο 35ο λεπτό. Μετά από ατομική ενέργεια του Δημητρίου και πάσα την κατάλληλη στιγμή, ο Φουρκιώτης σημείωσε το 2-1 με προβολή.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι «πράσινοι» συνειδητοποίησαν ότι φέτος θα παίξουν σε μία δύσκολη κατηγορία που δεν θα έχει σχέση με το τοπικό πρωτάθλημα. Η Α.Ε. Καρίτσας εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος ή ολιγωρία των παικτών της Δήμητρας και μέχρι το 53ο λεπτό ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και βρέθηκε να προηγείται και με δύο γκολ διαφορά.

Στο 47ο Γκίκας έβγαλε τη σέντρα και ο Κυρτέγος με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 50’ ο Κυρτέγος σέντραρε για τον Κυπαρίσση, που με σουτ έκανε το 2-3. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε και το 2-4 με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Κυρτέγος έδωσε ξανά την ασίστ και ο Κυπαρίσσης πλάσαρε εύστοχα.

Από εκεί και πέρα, η Α.Ε. Καρίτσας βγήκε σε ορισμένες περιπτώσεις στην κόντρα και θα μπορούσε να πετύχει και άλλο τέρμα, ενώ η καλύτερη στιγμή για τη Δήμητρα ήταν το σουτ του Στεργιόπουλου στο 65’ όπου η μπάλα πέρασε άουτ.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Καρράς, Στεργίου (54’ Στεργιόπουλος), Στεφανής, Τσιάτσιος, Θωμαΐδης (58’ Λάζογλου), Δημητρίου, Κλουκουτάρας, Φουρκιώτης, Βούλγαρης (75’ Ζαντιώτης), Κρανάς (75’ Μπένος).

Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Γαλάνης, Παπαγεωργίου, Δημητρίου, Δεληγιάννης, Λάγδαρης, Δημητρουλόπουλος, Καραγκούνης, Παπαϊωάννου, Αλεξίου, Κυπαρίσσης, Γκίκας. Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι: Πασχόπουλος, Χασιώτης, Κυρτέγος, Ζωγράφος, Λαμπίρης, Μιρτολάρι.