Αποκλείστηκαν από το Κύπελλο τα κορίτσια της Νίκης – Γνώρισαν την ήττα με 44-35 από τους Πάνθηρες στην Καβάλα

Δεν συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης. Χθες γνώρισαν την ήττα με 44-35 από τους Πάνθηρες στην Καβάλα και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Οι γηπεδούχες από την αρχή πήραν το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι τέλους. Από την πλευρά τους οι «κυανόλευκες» έδωσαν «μάχη», πλησίασαν στην τέταρτη περίοδο, αλλά τους πρόδωσε η αστοχία. Είναι χαρακτηριστικό πως καμία παίκτρια της Νίκης δεν κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων.

Το συγκρότημα της Καβάλας προηγήθηκε με 18-13 στο 10’, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 29-17, με την ομάδα του Νίκου Γαλανάκη να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα. Οι Πάνθηρες διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 39-27 υπέρ τους.
Με «όπλο» την άμυνα η Νίκη έκανε την ύστατη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Μάλιστα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, αλλά στα κρίσιμα σημεία εμφανίστηκε άστοχη.

Έτσι στο τέλος δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς χάνοντας με 44-35. Τώρα η βολιώτικη ομάδα θα στρέψει την προσοχή της στην προετοιμασία της για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ γυναικών, το οποίο αρχίζει στις 18 Οκτωβρίου.
Δεκάλεπτα: 18-13, 29-17, 39-27, 44-35.
Διαιτητές: Κωνής-Κωνσταντινέλλης.
ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Καρατσομπάνης): Κουρτίδου 1, Ζέικο, Γιαχολάρι 8 (2), Γαϊτάνη 16 (2), Γιαντσιώρη 6, Δημητρακούδη, Κουβαλακίδου 4, Αρσένογλου, Μαραγκού 9.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γαλανάκης): Κωστούλα 5(1), Παρασχάκη 2, Αγαγιώτου 2, Αλεξίου 4, Κοπάνου 7, Αρτεμισίου 4, Κατσιοπούλου, Ι. Τότση (1), Δεληγιάννη 8.

Κεντρική φωτό: Φάση με τις Αγαγιώτου και Δεληγιάννη από τον αγώνα που έγινε στην Καβάλα