Αποχαιρέτησε την Α1 ο Ολυμπιακός

Αντίο στην Α1 κατηγορία είπε ο Ολυμπιακός Βόλου μετά τη χθεσινή ήττα στο κλειστό του ΕΑΚ, με 71-77 από τις Εσπερίδες. Έτσι, η ομάδα της Καλλιθέας με σκορ 3-1 στα πλέι άουτ ,καθώς κέρδισε τα δύο ματς σε διάστημα πέντε ημερών, παραμένει στην ελίτ του γυναικείου μπάσκετ, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που επιστρέφει στην Α2 ύστερα από μία σεζόν. Ταυτόχρονα κλείνει ένας κύκλος έξι ετών, αφού ο Μιχάλης Καπουρνιώτης προανήγγειλε την αποχώρησή του από την τεχνική ηγεσία.

Το ζεστό χειροκρότημα των πολυάριθμων φιλάθλων στο τέλος του αγώνα ήταν η ηθική επιβράβευση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού που είχαν μια δύσκολη σεζόν (σε πρωτάθλημα που οι οκτώ ομάδες προέρχονταν από την Αθήνα) αλλά διεκδίκησαν με αξιώσεις μέχρι τέλους την παραμονή. Ο Μιχάλης Καπουρνιώτης συγκέντρωσε αθλήτριες και διοίκηση και ανακοίνωσε την απόφασή του να μην συνεχίσει στον πάγκο της ομάδας, ευχαριστώντας όλους «για τις πολύ δυνατές στιγμές που έζησαν μαζί, κόντρα σε όλους και σε όλα προσπαθήσαμε και είμαι πολύ περήφανος για όλους σας», όπως ανέφερε χαρακτηριστικά.

Το ματς ξεκίνησε με νευρικότητα κι αστοχία για τις γηπεδούχες που βρέθηκαν να χάνουν με 1-9 στο 3ο λεπτό, όμως Ουίλιαμς και Άντριους έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις. Με τρίποντο της Σουλτάνη, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (10-11), η Άντριους ισοφάρισε με γκολ-φάουλ (13-13) και η Σουλτάνη με δεύτερο μακρινό σουτ έδωσε προβάδισμα (16-15), με τις Εσπερίδες όμως να κλείνουν την α’ περίοδο προηγούμενες με τρεις (16-19).
Με το σκορ στο 18-23, η Άντριους πήρε πάνω της τον Ολυμπιακό αναφορικά με το σκοράρισμα καθώς είχε οκτώ πόντους (συν 2/2 βολές από την Κυριατζίδου) . Έτσι, το -5 έγινε +5 για τη βολιώτικη ομάδα (28-23) στο 16ο λεπτό, σε ένα σημείο που οι Εσπερίδες μείωσαν με τυχερό τρίποντο της Δανούση. Η Ταντουρόφσκα απάντησε με τον ίδιο τρόπο (31-26), όμως και πάλι στο τελείωμα του δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκες» έχασαν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά εις βάρος τους (31-32). Η Άντριους είχε 15 πόντους με 7/10 δίποντα στο διάστημα αυτό, όμως η έτερη Αμερικανίδα έμεινε πολύ χαμηλά με μόλις μία βολή και ένα δίποντο.
Στη γ’ περίοδο, η Λούνα-Κάστρο, η «ψηλή» των Εσπερίδων, «σκότωσε» την άμυνα του Ολυμπιακού με 3/3 τρίποντα και έτσι η διαφορά σταδιακά ανέβηκε, φθάνοντας μέχρι τους οκτώ (37-45). Υπήρξε ωστόσο γρήγορη αντίδραση αφού Ουίλιαμς και Δεληγιάννη, με έξι και τέσσερις πόντους αντιστοίχως, έκλεισαν την ψαλίδα στο σκορ, η Ταντουρόφσκα με τρίποντο το 46-48 στο 28ο λεπτό και η Άντριους με βολές μείωσε στον πόντο. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 52-53 καθώς η Ζέρβα πήρε επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο σουτ της Άντριους και σκόραρε σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τρεις, όμως οι Εσπερίδες με σερί 0-8, διαμόρφωσαν το σκορ 56-61. Η Ουίλιαμς …έσπασε ένα δίλεπτο χωρίς σκορ για τη βολιώτικη ομάδα, αλλά η Στεφάτου με τρίποντο έδωσε «αέρα» έξι πόντων στο σύλλογο της Καλλιθέας (58-64) και αργότερα έγινε το 60-66. Σουλτάνη και Άντριους με βολές έριξαν τη διαφορά στο καλάθι ενώ απέμεναν 2:29. Η Μούρερ το 64-68, ακολούθησαν δύο λάθη από πλευράς Ολυμπιακού και χαμένες μπάλες στην επίθεση, με τη Στεφάνου να σημειώνει μεγάλο σουτ έξω από τα 6,75 (64-71 στο 38:49). Η Κυριατζίδου δεν μπόρεσε να ανταποδώσει και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, αφού η διαφορά ήταν μεγάλη και τα δευτερόλεπτα λιγότερα από 50.
Δεκάλεπτα: 16-19, 31-32, 52-53, 71-77
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 2 (2 /2 β., 0/4 τρ., ριμπ 1-1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου (0/1 δ.), Ταντουρόφσκα 8 (1/1 δ., 2/7 τρ., ριμπ 2-0 ), Σουλτάνη 12 (3/7 δ., 2/3 τρ., ριμπ. 2-1), Αγαγιώτου, Άντριους 24 (8/11 β., 8/15 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 3-1 ), Ζέρβα 2 (1/3 δ., ριμπ. 4-2), Ζήτη, Ουίλιαμς 17 (7/10 β., 5/12 δ., ριμπ. 4-2), Κωτούλα (0/1 τρ.), Δεληγιάννη (0/3 β., 3/4 δ., ριμπ. 2-1 ).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζι, Μούρερ 23 (13/17 β., 9 ριμπ., 6 ασίστ), Δανούση 11, Ευμορφοπούλου 5 (1), Λουκάτου 8, Στεφάτου 8 (2), Καψοκόλη, Λίτσι 2, Μπαλιούση, Ζότοβα 1, Λούνα-Κάστρο 19 (4/4 τρ.).

Ομαδικά στατιστικά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 17/26 βολές, 21/43 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 6/10 αιφνιδιασμοί, 32 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: 19/25 βολές, 17/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 5/8 αιφνιδιασμοί, 45 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.