Κρατά γερά την 3η θέση η Νίκη

Δύο στροφές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, η Νίκη κρατάει γερά την τρίτη θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ, ενώ πλησίασε τη 2η θέση. Χθες επικράτησε 75-62 της Νικόπολης Πρέβεζας στο κλειστό της Ν. Ιωνίας παίζοντας καταπληκτικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν σημείωσε 48 πόντους με φοβερό Σάκη Κουτίνα ο οποίος στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης είχε 22 πόντους με απόλυτη ευστοχία και συνολικά 29 πόντους.
Ο έμπειρος γκαρντ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά και κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Τσώλη που λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο, ήταν εκτός αποστολής. Γεωργίου, Αναγνωστόπουλος και Παπακώστας ήταν διψήφιοι σε πόντους, με τον Τσαβέ να μαζεύει 13 ριμπάουντ.

H Nίκη είχε καλή εκκίνηση με 7-0 χάρη σε πέντε πόντους του Κουτίνα και δύο του Παπακώστα, όμως η Νικόπολη πλησίασε με σερί 0-6. Οι δύο προαναφερθέντες με καλάθι ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε σε δύο περιπτώσεις (11-6 και 13-8), το ίδιο έκανε ο Γεωργίου και ο Μακρόπουλος διαμόρφωσε το 15-12 όταν έληξε το δεκάλεπτο.
Μεγάλη αστοχία στη συνέχεια για τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα που στη β’ περίοδο είχαν 3/14 σουτ (τα δύο ο Παπακώστας, το άλλο ο Τσαβές). Όμως ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με 6/7. Η Νίκη έφθασε να προηγηθεί μέχρι πέντε (27-22), ωστόσο ο Βαγενάς κράτησε κοντά στο σκορ τη Νικόπολη και ο Νίκας έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με βολές, 27-28 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Να σημειωθεί πως στο 18’ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ ο Κουτίνας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «κυανόλευκοι» βρήκαν λύσεις από τους περιφερειακούς, καθώς ο Αναγνωστόπουλος σημείωσε οκτώ πόντους (1/1 β., 2/2 δ., 1/1 τρ.) κι άλλους τόσους ο Γεωργίου (4/5 δίποντα). Διατήρησαν μικρή διαφορά μέχρι που ο Κουτίνας με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 48-40 στο 28:44 και αργότερα το 50-41 με φοβερή ενέργεια (έπαιξε λίγο σε αυτό το δεκάλεπτο αλλά όταν μπήκε στο παρκέ, σημείωσε 7 σερί πόντους). Με λέι απ του Γεωργίου, η Νίκη έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 52-41, όταν τελείωσε η περίοδος.
Στο ξεκίνημα του τελευταίου κομματιού του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/3 τρίποντα αλλά ο Κουτίνας είχε πάντα την απάντηση με 4 διαδοχικά δίποντα. Έτσι, το σκορ διατηρήθηκε κοντά στους δέκα πόντους, 60-52 στο 34ο λεπτό και αργότερα 64-52 με λέι απ του Τοκατλίδη στον αιφνιδιασμό. Ο Κουτίνας ασταμάτητος σε αυτή την περίοδο, είχε 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο σε 8 λεπτά. Ο Παπακώστας, από ασίστ του Γεωργίου, το 68-55 στο 36:30 και με πέντε του Κουτίνα το 73-55 στο 38’, για να κλείσει το σκορ στους 13 πόντους (75-62).

Δεκάλεπτα: 15-12, 27-28, 52-41, 75-62
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής (0/1 τρ., ριμπ. 2-0), Ρουσιώτης, Γεωργίου 12 (6/14 δ., 0/2 τρ.), Αναγνωστόπουλος 12 (3/3 β., 3/3 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 1-0), Καφάσης, Κουτίνας 29 (2/2 β., 9/12 δ., 3/7 τρ., ριμπ. 3-0), Τσαβές 6 (2/3 β., 2/4 δ., ριμπ. 12-1), Βλήτσιος (ριμπ. 2-0), Παπαζήσης (0/1 δ.), Παπακώστας 10 (5/12 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 7-1), Τοκατλίδης 6 (2/2 β., 2/2 δ., ριμπ. 1-0).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Μυριούνης): Βαγενάς 13 (2), Αργυρός 9 (2), Σουλιώτης, Τσιτσώνης 8 (2), Σταμούλης 5 (1), Παπαμιχαήλ, Γεωργάκης 4, Νίκας 6, Μακρόπουλος 6 (1), Μπάλλας 10.

Νίκη-Νικόπολη 75-62
Φίλιππος-Φαίακας 71-55
Ίκαροι-Πρωτέας 78-59
Εύαθλος-Ιωνικός 79-67
ΓΕ Αγρινίου-Ζέφυρος 66-58
ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΑΟΚ Βέροιας 60-69
Ρεπό: Πτολεμαΐδα