Από ένα βαθμό πήραν Βόλος και ΠΑΣ Γιάννινα

Βόλος και ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίστηκαν ελεύθερα και χωρίς άγχος στο Πανθεσσαλικό, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από βάθμο, για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 1-1, με τον Βόλο να προηγείται στο σκορ στο 4’ με κεφαλιά του Σάντσες, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ισοφαρίζει στο 29’ με σουτ του Λιάσου.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση, παίζοντας επιθετικά με στόχο τη νίκη.

Εξαιρετικό ξεκίνημα ο Βόλος
Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Βόλου στο παιχνίδι. Οι «κυανέρυθροι μπήκαν πολύ δυνατά, κατάφεραν να πάρουν νωρίς… κεφάλι στο σκορ, ενώ είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 15λεπτο να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Ωστόσο, την πρώτη ευκαιρία στο ματς την είχαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 1ο λεπτό ο Κάστρο μέσα από την περιοχή σούταρε, στέλνοντας την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 4’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Σάντσες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, με τον Βόλο να επιβάλει πλήρως, στη συνέχεια, τον ρυθμό του. Οι «κυανέρυθροι» είχαν δύο δοκάρια, το πρώτο στο 6’ σε γυριστό σουτ του Περέα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, μετά από σέντρα του Φεράρι και στο 12’ σε κεφαλιά του Νίνη, ύστερα από σέντρα και πάλι του Φεράρι, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει, να αγωνίζεται επιθετικά, ωστόσο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε στο 29’. Ο Κάστρο από μακρινή απόσταση σούταρε, ο Κλέιμαν απέκρουσε ασθενώς και ο Λιάσος από κοντά έγραψε το 1-1.

Στο τελευταίο ημίωρο του πρώτου μέρους το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 35’ με τον Μπρένερ (ανάποδο ψαλίδι μπλόκαρε ο Κλέιμαν) και με τον ίδιο παίκτη στο 42’ (κεφαλιά από κοντά στα χέρι του τερματοφύλακα του Βόλου).

Λίγες φάσεις στο β’ μέρος
Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να έχει ρυθμό, ωστόσο, η πρώτη καλή φάση σημείωθηκε στο 59’, με τον Ντεντάκη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι ομάδες είχαν διάθεση, όχι όμως και ευκαιρίες. Στο 83′ σε αντεπίθεση του ΠΑΣ, τελικός αποδέκτης ήταν ο Γροσδάνης, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή έξω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Μπαρτόλο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κούλα Χασάν (Ξάνθης)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης
Kίτρινες: Μπαριέντος-Μπρένερ, Πανουργιάς, Πήλιος, Παντελάκης, Οικονομόπουλος
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Μπαριέντος (86’ Κιάκος), Κρητικός (81’ Μπάλλας), Σάντος (60’ Μπαρτόλο), Νίνης, Περέα.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Πήλιος, Παντελάκης (46’ Σάλιακας), Εραμούσπε, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς, Κάστρο (69’ Ντομίνγκεθ), Λιάσος, Καρτάλης (69’ Γροσδάνης), Μπρένερ (69’ Λώλης), Παμλίδης (88’ Δούμτσης).